Kızlar Neden Pembeyi, Erkekler Neden Maviyi Sever?

Kızlar Neden Pembeyi, Erkekler Neden Maviyi Sever?
28.08.201516:37

Kızlar pembeyi, erkekler de maviyi seviyor. Bunun nedeni çocukların doğar doğmaz toplum tarafından öğretilen toplumsal öğretiler midir? Bunun altında yatan nedenler nelerdir? Neden kızlara pembe, erkeklere mavi giysiler giydiriyoruz?

Haber güncelleme tarihi 19.08.2018 09:23

Kadınların canlı renkleri erkeklere göre daha çok sevmesinin nedeni nedir? Toplumdaki canlı renkler genelde kadınsı renkler olarak adlandırılırken donuk olan renklerin de erkek renkleri olduğu söylenilir. Bu renk ayrımının nedeni nedir, insanlar neden cinsiyet ayrımında renk ayrımına gitmiştir. Bu toplumun insanlara öğrettiği bir öğreti midir, yoksa insanların doğuştan getirdiği bir güdü müdür? Bilim insanları bu yönden çalışmalara giderek kadınların neden pembe, erkeklerin neden mavi rengi sevdiğini buldu. İşte cinsiyetler arası renklerin konulmasının nedenleri?


Kız Çocukları Pembeyi Neden Seviyor?

kız bebek

Bilim insanlarına göre; kızların pembe rengi sevmesinin basit bir açıklaması vardır. İnsanlığın varoluşundan bu yana kadınlar toplayıcılık işini yapmışlardır. Meyveler insanlar için çok önemli bir besin kaynağı olmuştur. Özellikle böğürtlen gibi canlı renkli meyveler kadınlar tarafından ilgi görmüş ve kadınlardaki bu renk algısı daha iyi gelişmiştir.

Renkleri iyi bir şekilde tespit eden kadınlar, ayrıca dişilerin duygularını kolayca ifade ederler. Bir kadın utandığı zaman, yanaklarına kan akışı artar ve cilt rengi al al kırmızı olur. Pembe de kırmızının bir tonudur. Çocuklar hastalandıkları zaman hemen renkleri kırmızıya döner, kadınlar da bu renge oldukça duyarlı olduğu için hemen anlarlar. Doğada pembe tonlara ilgili olan kadın, uzun süre hayatı boyunca bu renklerle içli dışlı olmuştur.

Yani geleneksel olarak ailelerin kız çocuklarının odasını pembeye boyamalarının nedeni bu içgüdüsel alışkanlıklardan geliyor. Kadınların yaşamları boyunca sürekli pembe renkleri ile ilişkili duyarlılıklarının gelişmesi kadınların bu yönde pembe rengine karşı olarak sevgisinin, bağlılığının artmasına neden olmuştur. Aslında insanlar bir şeyi sevmekten ziyade alıştırılır. İnsan zamanla alıştığı şeyi sever. Pembe renk ile büyümeyen kız çocukları pembe rengi daha az seviyorlar.


Erkek Çocukları Neden Maviyi Seviyor?

erkek bebek

Yapılan başka bir araştırmaya göre hem kadınlar hem de erkeklerin mavi rengi sevdiği gözlemlenmiştir. Erkeklerin rengi olan mavi renk sevgisi nereden geliyor? Taş devrinde mavi renk, temiz hava ve temiz suyu temsil etmektedir. Temiz hava insanın yaşamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı mavi renk insan hayatında önemli bir yer kaplamıştır. Erkeklere toplum tarafından değer verilmiş, bir hava ve su nasıl evren için önemliyse erkekler de bir toplum için o kadar önemlidir görüşü yer edinmiştir ve bu renk erkeklerle bağdaştırılmıştır. Kadınlar mavi rengi severler ancak mavi tonları seçerken bile pembenin tonlarından vazgeçmezler.

bebek

Tüketim toplumuyla birlikte cinsiyetler arası renk ayrımı daha da arttı. Artık mavi kıyafet giyen çocuğun erkek, pembe kıyafet giyen çocuğun ise kız olması gerekiyor. Kapitalizmin bizlere dayatmış olduğu cinsiyet renklerinden dolayı ve yüzyıllar boyunca gelen sosyal alışkanlıklarımızdan dolayı böyle bir ayrıma gidilmiştir. Yani  renk seçiminde genetiğin çok az bir payı vardır.

NeOldu.com / Özel İçerik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
13
10
3
15
8
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.