Kinoa Ne İşe Yarar? İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Kinoa Ne İşe Yarar? İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?
23.05.201614:57

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen besinlerden biri olan kinoa, Güney Amerika'nın en önemli besin kaynaklarının başında gelir. Son yıllarda ülkemizde de tanınan kinoanın faydalarına dair tüm bilinmesi gerekenler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 17.09.2020 18:58

Kinoa ve Kinoa Yağı Hakkında Bilgiler

Doğal vitamin ve mineral kaynağı olan kinoa bitkisi insan sağlığı açısından son derece önemli ve yararlı bir besin kaynağıdır. Sağlık ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılan kinoa bitkisi ve yağını sizler için araştırdık. Bu içeriğimizde kinoa'nın insna sağlığına yararlarını, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını sizlere sunuyoruz. İşte kinoa hakkında bilinmesi gerekenler ve sıkça sorulan sorular...  

kinoa-ve-kinoa-yaği-hakkinda.jpg


Kinoa hakkında bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğimizde kinoa'dan üretilen bitkisel ürünleri de araştırdık ve sizlere sunuyoruz. Kinoa tohumu, kinoa yağı, kinoa tozu ve daha birçok kinoadan üretilen bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Kinoanın Bilinmeyen 8 Mucizevi Faydası

1. Yaşlanma Karşıtıdır

yaşlanma-karşiti-001.jpg

olarak nitelendirilen kinoa, yaşlanmayı geciktirir ve cildi korur. İçeriğindeki süper oksit dismutaz enzimi sayesinde yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cildin yıpranmasını önler. Ayırca serbest radikallerin yaşam hücrelerini yıpratmasına da engel olur. Kinoanın hücre sağlığına katkıları yalnızca bununla sınırlı değildir. İçeriğindeki manganez sayesinde enerji üretimi sırasındaki hücre tahribatına karşı etkili bir koruma sağlar. Antioksidan etkiye sahip olan manganez, kırmızı kan hücreleri başta olmak üzere tüm hücreleri serbest radikallere karşı korur.


2. Yağ Yakıcı Özelliğine Sahiptir

yağ-yakici-özelliğine-sahiptir.jpg

Kinoa, diyet yapanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Yağ yakıcı özelliğe sahip olan kinoa, aynı zamanda daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kinoa tüketerek daha az beslenerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Bilindiği üzere diyet yapanların günde 1500 kalori almaları gayet normaldir. Bir yemek kaşığı pişmiş kinoa ise yalnızca 36 kalori içerir. Ayrıca yağ yakımına yardımcı olan kinoa, bu konuda birçok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan araştırmalarda 1 hafta boyunca haftada 2 gün kinoa tüketen kadınların tüketmeyenlere kıyasla daha hızlı kilo verdikleri tespit edilmiştir.


3. Migrene Karşı Faydalıdır

migren-010.jpg

Kinoanın fayda sağladığı bir diğer sağlık sorunu ise migrendir. Bol miktarda magnezyum içeren kinoa, damarları rahatlatır ve kronik migrene karşı fayda sağlar. Bu özelliği sayesinde migren hastalarına önerilen yiyeceklerin başında gelir.


4. Kas ve Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

kas-ve-kemiklerin-güçlenmesi.jpg

Kinoa, sporcular tarafından sıkça tüketilen besinlerdendir. Uzun süre tok tutmasının yanı sıra kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan kinoa, içeriğindeki lizin amino asiti sayesinde spor sonrasında oluşan kas ağrılarını en aza indirir. Özellikle kas kütlesini arttırmak isteyenler ve karın kası yapmak isteyenler kinoayi tercih edebilirler. 


5. Protein Kaynağıdır

protein-kaynağidir.jpg

Tüm amino asitlerin yeterli miktarda bulunduğu besin kaynağıdır. Kinoa da oldukça protein bulunur.


6. Sindirimi Kolaylaştırır

sindirimi-kolaylaştirir-001.jpg

Kinoa, yüksek lif oranına sahip olduğu için sindirime oldukça etkindir. 


7. Demir Eksikliğini Önler

demir-eksikliği.jpg

Kinoanın demir açısından zengin olması nedeniyle, anemi hastalarının beslenme Rutinlerine eklenmesi önerilir. Kinoa sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan birçok minerali doğal yollarla karşılayabiliriz.


8. Glütensizdir

glütensizdir.jpg

Glüten buğday gibi tahıllarda bulunan bir tür proteindir. Aslında glüten yararlıdır ama çölyak hastalığı olanlar için tehlike arz eder. Çünkü çölyak hastalığı ince bağırsağında glütene karşı kronik alerjisi var demektir. Ayrıca Kinoa glütensiz beslenmeyi tercih edenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.


Kinoa Nedir?

kinoa-nedir.jpg

Tahıl benzeri bir gıda olmasına rağmen buğdaygillerden olmayan kinoa, chenopodioideae alt familyasına ait bir bitkidir. Tahıl ürünlerine kıyasla besin değeri oldukça yüksek olan kinoa, Güney Amerika’nın And Dağları’nda yetişmektedir. Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanılan kinoa, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Kinoayı tahıl ürünü olarak tanımlamak yanlış olur. Tahıl ürünleriyle benzerlik gösterse de ıspanakgiller familyasına ait bir çeşit otsu bitki olduğunu söyleyebiliriz.


Kinoa Nasıl Kullanılır?

kinoa-nasil-kullanilir.jpg

Kinoa tohumlarının içeriğindeki sapoin, acı bir tada neden olmaktadır. Bu nedenle hasat sonrasında tohumlar kabuklarından arındırılmalıdır. Çeşitli yemeklerde ve salatalarda kullanılan kinoa, pirinç gibi pişirilmektedir. Kinoa tohumları kabuklarından ayrılmamış ise pişirmeden önce kinoa tohumlarını derin bir süzgece koyun. Daha sonra soğuk suyu açın ve tohumları ezmeden ovalayın. Kinoayı pirinç ve arpa gibi kolayca pişirebilirsiniz. Kinoayı 10-15 dakika gibi kısa bir sürede pişirebilirsiniz. Türk damak tadına oldukça uygun bir besin olan kinoayı, büyük marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Haşlandıktan sonra salatalara ekleyip soğuk olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca et, balık, tavuk ve sebze yemeklerine de eklenebilir. Kinoayı kek, kurabiye ve hatta ekmek gibi hamur işleri yapımında da kullanabilirsiniz. Ancak bunun için kinoa tohumlarını un haline getirmeniz gerekir. Kinoayı garnitür olarak da hazırlayabilirsiniz. Özellikle kısır yapımında sıkça kullanılmaktadır. Taze soğan, domates, nar ekşisi ve maydanoz gibi malzemelerle karıştırarak oldukça lezzetli, doyurucu ve besleyici bir kısır hazırlayabilirsiniz. 


Kinoanın Sağlığa Katkıları Nelerdir?

kinoanin-sağliğa-katkilari-nelerdir.jpg

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen besinlerden biri olan kinoa, tam bir protein deposudur. Protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olan kinoanın içindeki yağ, hiç yok denecek kadar azdır. Bazı kinoa türlerinin 100 gramının %20’sinin protein olduğu belirtilmektedir. Ayrıca filizlendirilmiş kinoanın protein gücünün daha çok arttığı ifade edilmektedir. Vitamin ve minaral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kinoa, aynı zamanda tüm zorunlu amino asitleri içermektedir. Lif bakımından zengin bir içeriğe sahip olan kinoa, kabızlık başta olmak üzere birçok sindirim sistemi sorununa karşı fayda sağlar. İçeriğindeki kalsiyum sayesinde dişlerin ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Ayrıca bol miktarda demir içeren kinoa, kansızlığa karşı birebirdir. Kinoanın en önemli özelliklerinden biri de gluten içermemesidir. Glutene alerjisi olduğu bilinen çölyak hastaları rahatlıkla tüketebilirler. Bu kişiler kinoa sayesinde protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılayabilirler. Gluten alerjisinin yanı sıra diğer alerji türlerine karşı da anti alerjik bir etki gösterir. Özellikle içeriğindeki kuersetin sayesinde bahar alerjine karşı etkili bir koruma sağlar.


Kinoa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

❓ Kinoa Metabolizmayı Hızlandırır Mı?

Kinoa içeridiği zengin mineraller sayesinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede yağ yakımına da katkı sağlayan kinoa kilo vermek için tüketiln besinlerin arasında yer alır. Ayrıca kinoa sayesinde metabolizmayı bozan rahatsızlıklardan da kurtulabilirsiniz.


❓ Kinoa Çiğ Tüketilir Mi?

Kinoa tohumları baklagillere benzeyen yapısıyla biliniyor. Genellikle haşlanarak tüketilen kinoa tohumlarını buğday gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca kinoa tohumlarından yağ elde edilerek de kullanılmaktadır.


❓ Kinoa Bitki Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir?

Uzmanlar tarafından günde en fazla iki kez tüketilmesi tavsiye edilen kinoayı kaynar suda demleyerek çay haline getirip tüketebilirsiniz. Zayıflamak için kullanılan kinoa çayı vücutta tokluk hissi yaratır. Burada dikkat edilmesi gereken hussus ise kinoa'nın fazla tüketilmesi halinde bir takım zararlara yol açmasıdır. Günlük iki fincandan fazla kinoa çayı içilmesi uygun görülmemektedir.


❓ Kinoa'nın Zararları Nelerdir?

Her doğal besinde olduğu gibi kinoa tüketiminde de günlük kullanım dozuna dikkat edilmesi gerekiyor. Kinoa'nın fazla tüketimi halinde kanı sulandırdığı ve çeşitli hastalıklara sebep olduğu biliniyor. Ayrıca kinoa fazla kullanıldığı takdirde içerdiği asitler sayesinde vücuda sağladığı vitamin ve mineraller fazlasını yok edebiliyor.  


❓ Kinoa'nın Besin Değerleri Kaçtır?

Kinoa tohumları vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. 100 gr haşlanmış kinoada 120 kalori, 2 gr yağ, 7 gr karbonhidrat, 11 gr lif ve 4.4 gr protein bulunmaktadır. Kinoa'nın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ise; A vitamini, E vitamini, selenyum, manganez, demir, bakır, çinko, kalsiyum ve magnezyum yer alıyor. 


Kinoa Hakkında İlginç Bilgiler

kinoa-hakkinda-i̇lginç-bilgiler.jpg

 • Salkım salkım çiçekler açan kinoa bitkisi, etli ve besleyici yapraklara sahiptir.
 • Çiçekler minik tohumlara dönüşerek besin değeri yüksek besin haline gelirler.
 • Kinoa bitkisinin tüketilen kısımları da bu minik tohumlarıdır. Uzun ömürlü bir bitki olan kinoa, 1-2 metreye kadar uzayabilir. Ancak kinoa aşırı soğuk ve sıcağa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle kinoa yetiştiriciliğine en uygun iklim koşuluna sahip olan bölge And Dağları’nın etekleridir.
 • En büyük kinoa üreticileri Peru ve Bolivya’dadır. Besin değeri oldukça yüksek olan kinoa, zengin içeriği sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır.
 • A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içerir. Yüksek miktarda protein içeren kinoa, aynı zamanda lizin gibi temel amino asitler, kalsiyum, demir ve fosfor da içermektedir. 100 gram kinoada 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat ve 6 gram lif içerir.
 • ICBA testlerine göre bazı kinoa türlerinde 40 dS/m düzeyinde tuz içerebileceği ifade edilmektedir. 
 • Arkeolojik verilere göre günümüzden 5.000 ila 7.000 yıl öncesine kadar kinoanın insanlar tarafından doğadan toplanıp tüketildiği ifade edilmektedir.
 • Güney Amerika’nın And Dağları’nda yetişen bu bitki, bölgenin yerli halkı İnka Uygarlığı’nın en önemli besin kaynağı olmuştur.
 • Kinoanın besin değerinin keşfedilmesinin ardından son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki bir süre sonra Peru ve Bolivya’da kinoa stokları tükenmiştir. Ayrıca kinoanın Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen bir besin olduğunu söyleyebiliriz. 
 • Son yıllarda popüleritesini arttıran kinoa, NASA tarafından uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde kullanılmıştır. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler 2013 yılını Kinoa Yılı ilan etmiştir. Besleyici ve doyurucu besinlerden biri olan kinoa, zengin içeriği sayesinde insan sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik; Protein Hakkında 21 İlginç Gerçek!

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.