Kayseri Tarihi

Kayseri Tarihi
23.11.201508:48

Kayseri 5000 yıla uzanan tarihi ile Anadolu'nun cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. İşte sizler için derlediğimiz Kayseri'nin tarihi...

Haber güncelleme tarihi 01.02.2019 14:14

Kayseri İli Tarihi

Anadolu'nun gelişmiş ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Kayseri tarihi ve doğal güzellikleriyle de adından söz ettirmektedir. Pek çok tarihi eser ve yerleri ile çok eski bir yerleşim merkezi olduğu kanıtlanan Kayseri'de, bulunan en eski eserler MÖ 15. yüzyıla ait Asur ve Hitit kitabe ve sanat eserleridir. Bulunan bu eserler "Kültepe" ve "Karahöyük" bölgelerinde yer almaktadır. Kayseri tarihi ile ilgili bilinmesi gerekenler kısaca şu şekildedir:

 • Kayseri çevresindeki en eski yerleşim alanı, şehrin 20 km kuzey doğusunda bulunan Kaniş Höyüğüdür.
 • Merkezde, eski Tunç Devri, Asur Ticaret Kolonileri ve Hitit Çağları’na ait birçok belge bulunmuştur.
 • M.Ö. 8 yüzyılda, Roma İmparatoru Ceasar'ın adına itafen "Ceasarea" adı verilmiş olan bölge, 2000 senedir Kayseri ismi ile anılmaktadır.
 • M.S.193-211 tarihleri arasında şehir stadyumu yapılmış ve önemli Roma şehirlerinde olduğu gibi birçok yarışmanın merkezi olmuştur.
 • Roma İmparatorluğunun Doğu ve Batı olarak ikiye bölünmesi ile, Kayseri doğuda kaldığı için Bizans Şehri olmuştur.
 • Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan'ın 1071 tarihinde Malazgirt'te Bizans ordularını yenmesiyle Anadolu kapıları Türklere açıldı. 
 • Selçuklu ordusunun 1243 tarihinde yapılan Kösedağ Meydan Savaşı ile Moğol ordusuna yenilmesi, Türk tarihinde bir dönüm noktası olmuş ve artık Anadolu'da Moğol hakimiyeti başlamıştır. 
 • Fatih Sultan Mehmet zamanında, Gedik Ahmet Paşa tarafından Karamanoğulları Beyliği'ne son verilerek, Karaman, Konya ve Kayseri Bölgeleri Osmanlı toprağına katıldı. 

Geçmişten Günümüze Kayseri


Kayseri İli Tarihi ve Turistik Yerler

1. Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi, Kayseri merkezde bulunmaktadır. Geçmişten günümüze hala aynı yapıdadır. M.Ö 238- 244 tarihine ait olduğu belirtilmektedir. Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Karamanoğlu ve Osmanlılar devrinde tamir edilerek kullanılmıştır. Kale hala yapısı ile dikkat çekmektedir. 

Tarihi Yerler-Kayseri Kalesi


2. Melikgazi Kalesi 

Melikgazi Kalesi, Pınarbaşı yakınlarında yer alan, Melikgazi köyünde çevre araziye hakim bir konumdadır. Bu nedenle yolları kontrol altında tutmak amacı ile yapılmıştır. Zamantı Kalesi olarak da bilinen kale, birçok devlet tarafından kullanılmış ve Selçuklu döneminde tadilat görmüştür.

Zamantı Kalesi


3. Şahmelik Kalesi

Develi ilçesinin Şahmelik köyü yakınlarındadır. Romalılar döneminde yapılan kale, Bizanslılar tarafından da kullanılmıştır. Günümüzde bu kale harap bir hale gelmiştir. 

Kayseri'deki Tarihi Kaleler


4. Develi Kalesi

Develi Kalesi Bizans dönemine ait bir eserdir. Kalenin görüntüsü yıkık bir şekildedir. Günümüze gelene kadar harap olmuştur.

Tarihi Yerler-Develi Kalesi


5. Hunad Hatun Külliyesi

Hunat Hatun Medresesi, Kayseri merkezde yer almaktadır. Anadolu Selçukluları devrinde yapılan ilk külliyelerdendir. 1237 yılında inşa ettirilmiştir. Daha önce arkeoloji müzesi olarak kullanılan medrese, şu an hediyelik eşya satan mağazalar tarafından kullanılmaktadır. 

Tarihi Yerler-Hunad Hatun Külliyesi


6. Kölük Camii ve Medresesi

Selçuklu dönemine ait olan eser 13.yüzyıla aittir. Selçuklu kumandanlarından Mazaffereddın Mahmud'un kızı Atsız Elti Hatun yaptırmıştır. Depremden zarar gören yapıyı, Kölük Şemseddin tamir ettirmiştir. Camii özellikle mihrabı ve çinileriyle oldukça meşhurdur.

Tarihi Yerler-Kölük Câmii ve Medresesi


7. Hacı Kılıç Camii ve Medresesi

Selçuklu vezirlerinden Ebu Kasım Ali Tusı tarafından yaptırılmıştır. Dışarıdan kale gibi gözüken Cami ve medresenin taş işçiliği de oldukça dikkat çekicidir. 

Tarihi Yerler-Hacı Kılıç Camii ve Medresesi


8. Ulu Camii

Selçuklu dönemine aittir. 12. yüzyılda Melih Mehmed Gazi tarafından yaptırılmıştır. Çeşitli zamanlarda tamir gördüğü için orjinalliğibi kaybetmiştir. Anadolu'daki ilk Türk camilerinden biri olan Ulu Camii'nin minaresi Türkiye'nin en uzun minârelerindendir

Tarihi Yerler-Ulu Camii


9. Fatih Sultan Mehmed Camii

1478'de Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Kale içinde olduğundan Kale Camii olarak da bilinir. 

Tarihi Yerler-Fatih Sultan Mehmed Camii


10. Develi Ulu Camii

Develi ilçesinde yer alan Camii, 1281'de Göçer Araslan ve eşi Saad tarafından yaptırılmıştır. Mihrabı oldukça süslü olduğu için dikkat çekmektedir.

Tarihi Yerler-Develi Ulu Camii


11. Avgunlu Medresesi

Avgunlu Medresesi, 13. yüzyılda yapılmıştır. Medrese, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yeniden restore edilmiştir. 

Tarihi Yerler-Avgunlu Medresesi


12. Sahibiye Medresesi

Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata tarafından 1267'de yaptırılmıştır. Medresedeki geometrik işlemeler, Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir.

sâhibiye-medresesi.jpg


13. Çifte Medrese (Şifaiye Gıyasiye Medresesi)

Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev kız kardeşi Gevher Nesibe Sultan adına vasiyeti üzerine 1205'te vakıf olarak yaptırılmıştır. Dünyada ilk tıp fakültesidir. Kapısı ince işlemeleri ile Selçuklu taş işçiliğinin ilginç örneklerindendir. 

Tarihi Yerler-Çifte Medrese


14. Sultan Hanı

Sultan Hanı, Bünyan ilçesine bağlı Sultanhanı köyündedir. Kitabesinden 1236'da yapıldığı anlaşılmaktadır. Avlusunda kare planlı köşk mescid bulunmaktadır.

Tarihi Yerler-Sultan Hanı


15. Tekgöz Köprüsü

Tekgöz Köprüsü, Kızılırmak üzerinde yer almaktadır. Kitabesinden 1203'te, Rükneddin Süleyman tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Köprünün uzunluğu 120 metre, genişliği ise 27 metre kadardır.

Tarihi Yerler-Tekgöz Köprüsü


16. Karatay Hanı

Kayseri-Malatya yolundadır. Atabey Emir Celaleddin tarafından 1240 senesinde yaptırılmıştır. Bezemeli kapısı oldukça güzel ve dikkat çekicidir.

Tarihi Yerler-Karatay Hanı


17. Çifte Kümbet

Çifte Kümbet, Sivas Caddesi üzerinde yer almaktadır. 1247'de Sultan Birinci Keykubad, eşi Melike Adile için yaptırmıştır. 

Tarihi Yerler-Çifte Kümbet


Kayserinin Eski Eserleri

Gereme Harabeleri: Kayseri’nin Erciyes ilçesinde yer almaktadır. Hititler, Asurlular, Frigyalılar, Romalılar ve Bizanslılar Gereme Harabeleri’ni yerleşim bölgesi olarak kullanmışlardır.

Soğanlı Harabeleri: Roma devrine ait kiliseler vardır.

Kayabaşı Mağaraları: Bünyan ilçesi yakınında olup, ilk çağlara ait sanat izleri bulunur. 

Roma Mezarı: Sahabiye Medresesi yanında M.Ö. 3 yüzyıl ve Romalılara ait bir mezardır.

Fraktın Yazılı Kabartmalar: Develi ilçesi Fraktın köyü yakınında kayalar üzerinde Hititlere ait yazı ve resimlerdir. 

İmamkullu Kabartmaları: Develi ilçesinin İmamkullu köyü yakınındadır. Büyük bir kaya (Şimşek Kaya) üzerine yazılmış hiyeroglif yazılar ve kabartma resimler Hititlere aittir. 

Yemliha Kartalı: Kayseri müzesinde bir Hitit eseridir. Yekpare granit taştan yapılmıştır. 2 metre 20 cm yükseklikte ve 4 ton ağırlıktadır.

kayserinin-eski-eserleri.jpg

Önerilen İçerik; İstanbulun Gizli Köşeleri

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
13
11
18
7
10
15
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.