Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?
17.03.201618:04

Cilt ve saç sağlığı üzerinde pek çok etkisi bulunan kayısı yağının faydalarına dair bazı araştırmalar yaptık. İçerisinde fazlasıyla vitamin ve mineral barındıran kayısı yağı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 30.06.2020 16:54

Kayısı Yağı Nedir? Kayısı Yağının Yararları Nelerdir?

Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden biri olan kayısı, lezzeti kadar faydaları da hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Dünya yaş kayısı üretiminde Türkiye birinci sırada yer alırken; Türkiye’yi İspanya, İtalya, Birleşik Devletler Topluluğu, İran, Fransa, Yunanistan ve ABD izlemektedir. Ancak kayısının çıkış noktası Çin’dir. Ülkemizde bolca tüketilen meyvelerden biri olan kayısı, sağlığın pek çok alanında fayda sağlamaktadır. Kayısının faydaları kadar kayısı çekirdeğinden elde edilen yağ da oldukça faydalıdır. Kayısı yağı, kurumuş kayısı çekirdeklerinin soğuk pres yöntemi kullanılarak sıkılmasıyla elde edilir. Bu yöntem sayesinde içeriğinde bulunan organik maddelerin bozulması önlenir. Bu doğal yağ, açık renkli ve hafif kokuludur. Yağ asitleri ve antioksidan bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kayısı yağı, aynı zamanda birbirinden önemli vitamin ve mineralleri de içerisinde barındırmaktadır.

Kayısı Yağının Faydaları;

1. Yüz Bakımında Oldukça Başarılıdır

Vücudun diğer bölgelerinin bakımını sağladığı gibi yüz bakımında da oldukça başarılı olan kayısı yağı, organik yağlara oranla daha hafif ve daha ince bir yapıya sahiptir. Yüzdeki deri tonunun normal deri tonuna getirilmesinde ve yüzde meydana gelen yaşlanma belirtisi olan etkilerinin giderilmesinde önemlidir. Kırışıklıkların açılması için iyidir. Kayısı yağı ayrıca, akne ve sivilcelerin sıklıkla meydana geldiği ciltlerin sağlığına kavuşturulması için kullanılabilir.

yuz-bakiminda-oldukca-basarilidir.jpg


2. Saç Köklerini Besler

Yaygın bir kullanım alanı olan kayısı yağının dünya genelinde de geniş bir çevre tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kayısı yağı içeriği sayesinde saç köklerinin beslenmesini sağlayacaktır. Kayısı yağı saçta meydana gelen düğümlerin açılımını ve kolayca taranmasını sağlar. Günümüzde saç bakımında yaygın olarak kullanılan şampuan ve benzeri gibi ürünlerin içeriğinde yoğunlukla kimyasallar yer alır. Bu tür kimyasallar saçların beslenmesi, onarılması ve daha sağlıklı olmasını sağlamamakta, bunun yerine daha yıpratıcı etkiler bırakabilmektedir. Bu sebepten dolayı da, içeriğindeki yüksek organik içerikler sayesinde diğer meyve özü yağlar gibi kayısı yağı da saçlarınızın bakımında önemli bir konumda olacaktır. Saçların dolgun görünmesini ve parlaklık kazanmasına yardımcıdır. Daha rahat şekilde taranabilen yumuşak saçlara sahip olmak için sıcak kayısı yağı terapisi saçların bu şekillere gelmesinde faydalı olacaktır.

sac-koklerini-besler.jpg


3. Kalp Krizi Riskini Azaltır

Kalp ve kardiyovasküler sistem sağlığının korunmasında kayısı yağı faydalı bir içeriğe sahiptir. Kalp krizi riskinin azaltılmasında önemlidir. Kötü kolesterolün seviyesinin düşülmesinde önemlidir. Salata, yemek ve pasta türü gibi yiyeceklerin içerisinde kullanılabilen kayısı yağı, bu şekilde tüketilebilmektedir.

kalp-krizi-riskini-azaltir-001.jpg


4. Cildin Sıkılaşmasına Yardımcı Olur

Kayısı yağı, cilt sıkılaşması için yardımcı A vitamini ve E vitamin içeriği sayesinde yaşlanma belirtilerinin yavaşlatılmasına yardımcı olur. Ayrıca iltihap önleyici içeriği sayesinde egzama gibi türlü cilt problemlerinin giderilmesi ve rahatlatılmasını sağlamaya yardımcı olur. Omega 6 yağ asitleri cildin sıkılaşmasında rol alırken cildin sağlıklı renklerine ulaşmasında yardımcıdır.

cildin-sikilasmasina-yardimci-olur.jpg


5. Göz Altı Torbalarına ve Lekelere İyi Gelir

Yaşın ilerlemesiyle birlikte daha çok belirginleşen göz altı torbaları ve lekerini kayısı yağı ile ortadan kaldırabilirsiniz. Göz altında meydana gelen siyah halkaların ortadan kalkmasına yardımcı olan kayısı yağı, aynı zamanda göz altında oluşan şişliklerinde azalmasını sağlar. Kayısı yağı ile kırışıklık ve çizgilerinizin azalmasını sağlarken göz altınızın da daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

goz-alti-torbalari-001.jpg


6. Saçların Yumuşamasını Sağlar

Kayısı yağının etkili olduğu alanlardan bir diğeri ise saç sağlığıdır. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç köklerini besleyen ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayan kayısı yağı, aynı zamanda saçların kısa sürede uzamasına da yardımcı olur. Saçların daha yumuşak, akıcı ve kaygan olmasını sağlayan kayısı yağı, saçlarda oluşan düğümlerin açılmasına ve daha kolay taranmasına yardımcı olur. Saç sağlığına doğrudan katkıda bulunan kayısı yağı, saçların doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Kayısı yağını parmak uçlarınıza döktükten sonra saç derinize yaklaşık 15-20 dakika boyunca masaj yapınız ve yağın saç diplerinize işlemesini sağlayınız. 15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Kayısı yağını şampuanınızın içine birkaç damla damlatabilir ve böylece hem şampuan hem de şaç kremi etkisi yaratabilirsiniz. 

saclarin-yumusamasini-saglar.jpg


7. Kolestrol Seviyesini Düşürür

Kayısı yağının faydaları saymakla bitmez. Kalp sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip olan kayısı yağı, kalp krizi riskine karşı koruma sağlar. Ayrıca kalp sağlığını doğrudan etkileyen kolesterola karşı da etkili bir rol oynamaktadır. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayan kayısı yağını salata, yemek, ve pasta yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bunun için yemeklerde kullanılabilen kayısı yağını temin etmelisiniz. Kayısı yağı; cilt bakımında ve yemeklerde kullanılmak üzere iki farklı şekilde satılmaktadır.

kolestrol-seviyesini-dusurur.jpg


8. Kabızlıkla Savaşır

Yüksek oranda lif içeren kayısı yağı, kabızlık karşıtı olarak nitelendirilmektedir. Sindirimi kolaylaştıran ve düzenleyen kayısı yağı, kabızlık sorunu karşısında kullanabileceğiniz doğal yağların başında gelmektedir. Kayısı yağının sağlığa faydaları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

kabizlikla-savasir.jpg


9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Astımdan kansızlığa kadar pek çok sorun karşısında etkili çözümler sunan kayısı yağı, bitkisel ilaç olarak nitelendirilmektedir. Kansızlığa iyi gelen kayısı, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu kuvvetlendirir. Kayısı yağı cilt kanserine karşı koruma sağlar. Sakinleştirici ve uyku yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu sayede migrene karşı oldukça etkili çözümler sunmaktadır.

bagisiklik-sistemini-guclendirir-006.jpg


10. Cildin Yağ Oranını Dengeler

Kayısı yağı, cilt bakımının olmazsa olmazlarındandır. Birçok kozmetik ürünün içeriğinde yer alan kayısı yağı, özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği bir yağdır. Kayısı yağı cildi tahriş etmez; aksine yatıştırır. Hassas ciltlerin yanı sıra kuru cilt yapısına sahip olan kişiler için ideal bir cilt bakım yağı olan kayısı yağı, duş sonrasında cilde uygulandığında cildinizde yağ hissi bırakmaz. Cilt tarafından emilen ve cilt üzerinde hızlı bir şekilde yayılan kayısı yağı, cildin yağ oranını dengeler ve hormon hassasiyetini korumaya yardımcı olur. Bunun için bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak gece yatmadan önce sürebilirsiniz.

cildin-yag-oranini-dengeler-001.jpg


Kayısı Yağının İçeriğinde Neler Bulunur?

 Kozmetik sektörünün en çok kullandığı doğal yağlardan biri olan kayısı yağı; A, B1, B2, B3, C, D, E ve K gibi vitaminleri içermektedir. Bu önemli vitaminlerin yanı sıra demir, magnezyum, potasyum, sodyum, bakır, kalsiyum, kükürt, fosfor ve krom gibi mineralleri de barındırmaktadır. Bu güçlü içeriği sayesinde vücudun gerek iç sağlığı gerekse dış sağlığına önemli katkılarda bulunur. İyi bir doymamış yağ olan kayısı yağı, %71 oranında oleik asit içerirken; %22 oranında linoleik asit içerir. Ayrıca palmitik asit ve stearik asitlerde kayısı yağının içeriğinde yer almaktadır. Güçlü içeriği sayesinde oldukça besleyici bir yağ olan kayısı yağı, pek çok kişisel bakım ürününün yapımında kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı bakımından oldukça faydalı bir yağ olan kayısı yağı, geleneksel Çin tıbbında bitkisel ilaç olarak kullanılmaktaydı. Taşıyıcı yağ grubunda yer alan kayısı yağı, esansiyel yağların inceltilmesinde kullanılmaktadır. Lavanta yağı, çay ağacı yağı, biberiye ve limon yağı gibi yağların cilde doğrudan uygulanmaması ve mutlaka taşıyıcı yağlar ile inceltilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Buna bağlı olarak kayısı yağını esansiyel yağların inceltilmesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Önerilen İçerik;

 Kayısının Mucizevi Faydaları!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
515
21
133
14
18
15
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.