Kayısı Çekirdeği Yağının İnsan Sağlığına 10 Mucizevi Faydası

Kayısı Çekirdeği Yağının İnsan Sağlığına 10 Mucizevi Faydası
17.03.201618:04

Cilt ve saç sağlığı üzerinde etkisi bulunan kayısı yağı hakkında bazı araştırmalar yaptık. İşte kayısı çekirdeğinin faydaları ve kullanım alanları...

Haber güncelleme tarihi 16.01.2022 18:06

Kayısı Çekirdeği Yağının Vücut Sağlığına 10 Mucizevi Faydası

Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden kayısı, lezzeti kadar faydalarıyla da hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. İnsan vücuduna sağladığı mucizevi yararlarıyla bilinen kayısının çekirdeğinden elde edilen yağı da oldukça faydalıdır. Kayısı yağı, kurumuş kayısı çekirdeklerinin soğuk pres yöntemi kullanılarak sıkılmasıyla elde edilir. Bu içeriğimizde kayısı yağının insan sağlığına faydalarını inceledik.

İşte kayısı çekirdeği yağının mucizevi faydaları...

1. Yüz Bakımında Oldukça Başarılıdır

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Vücudun diğer bölgelerinin bakımını sağladığı gibi yüz bakımında da oldukça başarılı olan kayısı yağı, organik yağlara oranla daha hafif ve daha ince bir yapıya sahiptir. Yüzdeki deri tonunun normal cilt rengine kavuşmasına ve yüzde meydana gelen yaşlanma belirtisi olan etkilerinin giderilmesinde de önemli olan kayısı çekirdeği yağı aynı zamanda kırışıklıkların açılması için iyidir. Kayısı yağı ayrıca akne ve sivilcelerin sıklıkla meydana geldiği ciltlerin sağlığına kavuşturulması için kullanılabilir.

2. Saç Köklerini Besler

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Yaygın bir kullanım alanı olan kayısı yağının dünya genelinde de geniş bir çevre tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kayısı yağı içeriği sayesinde saç köklerinin beslenmesine yardımcı olurken saçta meydana gelen düğümlerin açılımını ve kolayca taranmasını sağlar.

Günümüzde saç bakımında yaygın olarak kullanılan şampuan ve benzeri gibi ürünlerin içeriğinde yoğunlukla kimyasallar yer alır. Bu tür kimyasallar saçların beslenmesi, onarılması ve daha sağlıklı olmasını sağlamamakta, bunun yerine daha yıpratıcı etkiler bırakabilmektedir. Bu sebepten dolayı da içeriğindeki yüksek organik içerikler sayesinde diğer meyve özü yağlar gibi kayısı yağı da saçlarınızın bakımında önemli bir konumda olacaktır. Saçların dolgun görünmesini ve parlaklık kazanmasına yardımcıdır.

3. Kalp Krizi Riskini Azaltır

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kalp ve kardiyovasküler sistem sağlığının korunmasında kayısı yağı faydalı bir içeriğe sahiptir. Kalp krizi riskinin azaltılmasında da etkili olan kayısı yağı aynı zamanda kötü kolesterolün seviyesinin düşülmesine yardımcı olmaktadır. Salata, yemek ve pasta türü gibi yiyeceklerin içerisinde kullanılabilen kayısı yağı, bu şekilde de tüketilebilmektedir.

4. Cildin Sıkılaşmasına Yardımcı Olur

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı yağı, içeriğindeki A ve E vitamin sayesinde yaşlanma belirtilerinin yavaşlatılmasına yardımcı olur. İltihap önleyici içeriği sayesinde egzama gibi türlü cilt problemlerinin giderilmesine destek verir. Omega 6 yağ asitleri ise cildin sıkılaşmasında rol alırken cildin sağlıklı renklerine ulaşmasına yardımcıdır.

5. Göz Altı Torbalarına ve Lekelere İyi Gelir

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Yaşın ilerlemesiyle birlikte daha çok belirginleşen göz altı torbaları ve lekelerini kayısı yağı ile ortadan kaldırabilirsiniz. Göz altında meydana gelen siyah halkaların ortadan kalkmasına yardımcı olan kayısı yağı aynı zamanda göz altında oluşan şişliklerin de azalmasını sağlar. Kayısı yağı ile kırışıklık ve çizgilerinizin azalmasını sağlarken göz altınızın da daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

6. Saçların Yumuşamasını Sağlar

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı yağının etkili olduğu alanlardan bir diğeri ise saç sağlığıdır. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç köklerini besleyen ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayan kayısı yağı aynı zamanda saçların kısa sürede uzamasına yardımcı olur. Saçların daha yumuşak, akıcı ve kaygan olmasını sağlayan kayısı yağı, saçlarda oluşan düğümlerin açılmasına ve daha kolay taranmasına destek verir. Saç sağlığına doğrudan katkıda bulunan kayısı yağı, saçların doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Kayısı yağını parmak uçlarınıza döktükten sonra saç derinize yaklaşık 15-20 dakika boyunca masaj yapınız ve yağı saç diplerinize işleyiniz. 15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Kayısı yağını şampuanınızın içine birkaç damla damlatabilir ve böylece hem şampuan hem de saç kremi etkisi yaratabilirsiniz.

Saçlarınızı yumuşatacak bir diğer ürün de saç kremleridir. Saç yumuşatıcı en iyi kremlere "Yumuşatıcı Saç Kremi Önerileri" adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

7. Kolestrol Seviyesini Düşürür

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı yağının faydaları saymakla bitmez. Kalp sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip olan kayısı yağı, kalp krizi riskine karşı koruma sağlar. Ayrıca kalp sağlığını doğrudan etkileyen kolesterola karşı da etkili bir rol oynamaktadır. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayan kayısı yağını salata, yemek ve pasta yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bunun için yemeklerde kullanılabilen kayısı yağını temin etmelisiniz.

8. Kabızlıkla Savaşır

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Yüksek oranda lif içeren kayısı yağı, kabızlık karşıtı olarak nitelendirilmektedir. Sindirimi kolaylaştıran ve düzenleyen kayısı yağı, kabızlık sorunu karşısında kullanabileceğiniz doğal yağların başında gelmektedir.

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Astımdan kansızlığa kadar pek çok sorun karşısında etkili çözümler sunan kayısı yağı, bitkisel ilaç olarak nitelendirilmektedir. Kansızlığa iyi gelen kayısı aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu kuvvetlendirir. Kayısı yağı cilt kanserine karşı koruma sağlar. Sakinleştirici ve uyku yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu sayede migrene karşı oldukça etkili çözümler sunmaktadır.

10. Cildin Yağ Oranını Dengeler

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı yağı, cilt bakımının olmazsa olmazlarındandır. Birçok kozmetik ürünün içeriğinde yer alan kayısı yağı, özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği bir yağdır. Kayısı yağı cildi tahriş etmez, aksine yatıştırır. Hassas ciltlerin yanı sıra kuru cilt yapısına sahip olan kişiler için ideal bir cilt bakım yağı olan kayısı yağı, duş sonrasında cilde uygulandığında cildinizde yağ hissi bırakmaz. Cilt tarafından emilen ve cilt üzerinde hızlı bir şekilde yayılan kayısı yağı, cildin yağ oranını dengeler ve hormon hassasiyetini korumaya yardımcı olur. Bunun için bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak gece yatmadan önce sürebilirsiniz.

Kayısı çekirdeği yağı gibi çay ağacı yağı da birçok faydaya sahiptir. Dilerseniz bu faydalara "Çam Ağacı Yağının Faydaları" adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.


En İyi Kayısı Çekirdeği Yağı Ürünleri

İçeriğimizin bu kısmında kayısı çekirdeği yağı içeren ürünleri inceleyeceğiz. İşte kayısı çekirdeği yağı içeren en iyi ürünler.

1. Nazenim Kayısı Çekirdeği Yağı Soğuk Pres

En İyi Kayısı Çekirdeği Yağı Ürünleri

Güçlü içeriği sayesinde oldukça besleyici bir yağ olan kayısı yağı, pek çok kişisel bakım ürününün yapımında kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı bakımından oldukça faydalı bir yağ olan kayısı yağı, geleneksel Çin tıbbında bitkisel ilaç olarak kullanılmaktaydı. Nazenim markasının satışa sunduğu bu bitkisel yağı, cilt üzerine ve saç üzerine uygulayarak kullanabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

2. Zade Vital Kayısı Çekirdeği Yağı

En İyi Kayısı Çekirdeği Yağı Ürünleri

Sporcuların sıklıkla kullandığı ürünlerden biri olan Zadevital kayısı çekirdeği yağı, bağışıklık ve boşaltım sistemini düzenleyerek hastalıkların önüne geçiyor. Sağlıklı beslenme ve yüksek lif oranına sahip yiyecekler bazı durumlarda sporculara zarar verebiliyor. Bu durumlarda kayısı çekirdeği yağı tüketmek bütün sorunların çözümü olacaktır.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. Arifoğlu Kayısı Çekirdeği Yağı

En İyi Kayısı Çekirdeği Yağı Ürünleri

Arifoğlu markasının üretmiş olduğu bu kayısı çekirdeği yağı esansiyel yağlardan biri olup hem içilebilir hem de deri üzerine kullanılabilirdir. Ayrıca kayısı yağını esansiyel yağların inceltilmesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Kayısı Yağının İçeriğinde Neler Bulunur?

Kozmetik sektörünün en çok kullandığı doğal yağlardan biri olan kayısı yağı; A, B1, B2, B3, C, D, E ve K gibi vitaminleri içermektedir. Bu önemli vitaminlerin yanı sıra demir, magnezyum, potasyum, sodyum, bakır, kalsiyum, kükürt, fosfor ve krom gibi mineralleri de barındırmaktadır. Bu güçlü içeriği sayesinde vücudun gerek iç sağlığı gerekse dış sağlığına önemli katkılarda bulunur. İyi bir doymamış yağ olan kayısı yağı, %71 oranında oleik asit içerirken; %22 oranında linoleik asit içerir. Ayrıca palmitik asit ve stearik asitlerde kayısı yağının içeriğinde yer almaktadır. Taşıyıcı yağ grubunda yer alan kayısı yağı, esansiyel yağların inceltilmesinde kullanılmaktadır. Lavanta yağı, çay ağacı yağı, biberiye ve limon yağı gibi yağların cilde doğrudan uygulanmaması ve mutlaka taşıyıcı yağlar ile inceltilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Buna bağlı olarak kayısı yağını esansiyel yağların inceltilmesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Not: Dünya yaş kayısı üretiminde Türkiye birinci sırada yer alırken; Türkiye’yi İspanya, İtalya, İran, Fransa, Yunanistan ve ABD izlemektedir. Ancak kayısının çıkış noktası Çin’dir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
574
25
145
19
28
19
19
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.