• DOLAR5,48350.50
 • EURO6,19050.82
 • ALTIN212,3200.48
 • BIST92.7091.38

Kaygı Bozuklukları Nedenleri

Kaygı Bozuklukları Nedenleri

Kaygı bozukluklarında kişiler neden korktuklarını bilmezler ya da kaygıları durumlara uygunsuz olmaktadır

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 06:44

Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluklarında, kişilerin kaygısı duruma uymamaktadır. Kaygı bozuklukları daha özgül alt kategorilere ayrılır. Bunlardan daha çok bilineni özgül fobidir.

Özgül fobi, korkulması muhtemel bir şey karşısında kişiyi hareketsiz kılan, yoğun, aşırı ve mantık dışı bir korkudur. Fobinin diğer önemli bir diğer türü  sosyal fobidir. Sosyal durumlarla ya da diğer insanların önünde performans göstermeyle ilgili aşırı ve uygun olmayan korkudur.

Açık alan korkusu, sosyal fobiden daha sınırlayıcı kaygı bozukluğu türüdür. Yanlız kalmaktan ya da kamuya açık yerlerde bulunmaktan veya bir güvenlik kaynağından ayrılmayı gerektiren diğer durumlardan duyulan çoklu ve yoğun korkuları içeren daha az yaygın ama daha sınırlayıcı bir kaygı bozukluğu türüdür.

Kaygı bozukluğunun bir başka türü de tekrarlanan panik ataklarıyla bilenen panik bozukluğudur. Tekrarlayan, ani, beklenmedik ve herhangi bir neden olmaksızın yaşanan bunaltıcı yoğun korku ya da dehşet duyguları ile kendini gösterir. Yaygın kaygı bozukluğu, herhangi bir belli nesne ya da durum tarafından başlatılmayan, uzun süreli, yoğun ve belirsiz korkularla bilinir.

Çok farklı bir kaygı bozukluğu türü saplantı zorlantı bozukluğudur. İstem dışı düşünceler, kişinin bunları durdurma girişimlerine rağmen, devam eder ya da zorlantılı törensel davranışlar kişiyi hareketsiz kılan ve yapmak zorunda hissettiği bir rutin halini alabilir.

Kaygı bozukluklarının diğer iki türüne çok stres verici olaylar neden olur. Kaygılı tepki olaydan hemen sonra olursa tanı akut stres bozukluğu, olaydan çok sonra olursa tramva sonrası stres bozukluğudur.

kaygi-bozukluklari-turleri.jpg

 

Kaygı Bozukluklarının Nedenleri

Kaygının nedenlerini bulmada içsel psikolojik çatışmaların anahtar rol oynadığını söyleyebiliriz. Birçok psikanalatik kuramcı da, bu yüzden büyük ölçüde bu çatışmalara odaklanır. Evrimsel bir bakış açısından yola çıkan psikologlar, evrim yoluyla belli uyarıcıları yoğun korkularla bağlantılandırmaya eğilimli olduğumuza inanırlar; onlara göre fobinin kökeni budur.

Bununla birlikte, biyolojik bakış açısından incelemeler yapan psikologlar, fobik ya da saplantılı zorlantılı davranışları öğrenme fırsatı eşit olduğunda bile, bazı kişilerin gerçekçi olmayan korkular geliştirdiklerine, bazılarının ise geliştirmediklerine işaret etmişlerdir. Bu nedenle, bu bozuklukların aileden geçme eğiliminden dolayı, kaygı bozukluklarına yatkınlığın kalıtsal olabileceğini savunurlar.

Bilişsel psikologlar yaşamlarındaki stresli olaylar üzerinde kontrolleri olmadığına inanan kişilerin kaygı bozuklukları gösterme olasılıklarının yüksek olduğunu gözlenmektedir.

kaygi-bozukluklari-durumlari.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.