Kaşınmanın Zevk Vermesinin Nedeni Nedir?

Kaşınmanın Zevk Vermesinin Nedeni Nedir?
06.09.201706:55

Kimi zaman vücudumuzu sinek ısırdığında veya başka bir sebeple kaşınırız. Bu kaşıntı hissi rahatsız ediciyken, kaşımaya başladığımız anda zevke dönüşür. Peki bunun nedeni nedir?

Haber güncelleme tarihi 11.11.2018 15:45

Kaşıntı hissi ne kadar rahatsız ediciyse kaşımak da o kadar rahatlatıcıdır. Öyle ki, zevk verir. Yani 'kaşınma' ve 'kaşınmak' birbirinin zıttıdır.

Kaşıntı üzerine yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara göre kaşımak, paradoksal olarak daha çok kaşınma hissi yaratıyor.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmadan elde edilen bulgular; serotonin hormonunun sisteme salınması nedeniyle kaşıma isteğinin gitgide artan bir ivme ile devam ettiğini ortaya koydu. 

kasinmakgif.gif

Daha insanlar üzerinde test edilmeyen bu araştırma, omurilikteki serotonin almaçlarının engellenmesi halinde kronik kaşıntının önlenmesinin mümkün olduğunu iddia ediyor.

kasinmakgif-002.gif

ACI OLUŞTURARAK KAŞINTI HİSSİNİ BASTIRIRIZ

Kaşıntı çok küçük bir toz parçası veya küçük bir tüyün yarattığı rahatsızlıktan oluşabileceği gibi ciddi cilt sağlığı problemlerine kadar birçok nedene sahiptir. Kaşımanın amaçlarından biri, acı yaratmaktır.

Bu acı; sinirlerin kaşıntı sinyallerinin yerine acı sinyallerini taşımasına yol açarak kaşıntının durmasını sağlar. Aslında rahatlamamızı sağlayan da kaşımanın verdiği acıdır. (Hepimiz mazoşist miyiz ne?) Beyin serotonin nörotransmitterler (sinir taşıyıcıları) salgılar ve acı hissini kontrol altına alır.

kasinmakgif-001.gif

Yapılan araştırmalarda fMRI (fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme) teknolojisi kullanılarak, kaşıma esnasında beynin farklı bölgelerinde (ödül ve zevk alma konusu ile alakalı birimler) bir aktivasyon olduğu belirlendi. Washington University’den Prof. Zhou-Feng Chen; serotoninin omurgaya ulaştığında, omurilikteki kaşıntı yoğunluğunu düzenleyen sinir hücrelerini harekete geçirdiğini ve farelerde kaşıntı ve kaşımanın kısır bir döngü halinde ilerlediğini dile getirdi.

duygu durumu

Ancak Prof. Chen’e göre; serotonin salınımını engellemek mantıklı değildir çünkü serotonin büyümede, olgunlaşmada, iskelet metabolizmasında ve duygu durumlarını düzenlemede etkili bir hormondur ve salınımının engellenmesi büyük sorunlara sebep olabilir. Öte yandan kronik kaşıntıyı kontrol altına alacak umut verici seçeneklerden birisi; serotonin ile beyne kaşıntı sinyallerini ileten hücreler arasındaki bağlantının kesilmesi olabilir.

PARAZİTLERDEN ARINMAK HAZ VERİYOR OLABİLİR

Aslında kaşıma davranışının evrimsel bir faydası var diyebiliriz. Atalarımızın yaşadığı koşullar göz önünde tutulduğunda, temiz ortamlarda yaşadıkları söylenemez. Birçok parazitin bulunduğu koşullarda, parazitlerin vücuda bulaşma olasılığı yüksektir. Dolayısıyla kaşıma davranışı parazitleri vücuttan uzak tutmak için gelişmiş ve zamanla bu zararlılardan arınma eylemi; beyinde haz aldıracak bir şekilde evrimleşmiş olabilir.

kaşınmak gif

Elde edilen bulgular da bu teoriyi güçlendiriyor çünkü balıklar da dahil olmak üzere neredeyse bütün omurgalılar (ağaca sürtünmek, taşa sürtünmek gibi yardım da alabilirler) kendilerini kaşır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
88
12
2
2
100
4
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.