Kaşede Olması Gerekenler

Kaşede Olması Gerekenler
19.11.201508:52

Kaşe bir şirketin nüfus cüzdanı gibidir. Peki bir şirket kaşelerinde neler olmalıdır, hangi bilgiler yer almalıdır? İşte kaşede olması gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 11.11.2021 17:00

Kaşede Olması Gereken Bilgiler

Kaşe bir şirketin mührüdür ve tüm resmi evraklarında kullanması gerekir. Kaşe firmaların ve şahısların kime ait olduğu gösterir ve diğer bilgileri de üzerinde barındırır. Bu içeriğimizde kaşede olması gerekenleri ve şirket kaşe örneklerini sizler için derledik.

İşte şirketlerin resmi kimliği kaşede olması gereken bilgiler;

Kaşede Bulunması Gerekenler

Kaşede Olması Gerekenler

Yeni Türk Ticaret Kanunu gereği kaşelerde bulunması gereken bazı bilgiler zorunlu hale gelmiştir. Şirket kaşelerinde bulunması gereken bilgiler:

1. İsmi ve Unvanı

Tescil edilen ticari işletmenin ismi ve unvanı, kaşenin görülebilecek bir yerinde okunaklı bir şekilde yazılmak zorundadır.

2. Şirketin Sicil Numarası

Kaşede bulunması gereken bilgilerden biri de sicil numarasıdır.

3. Vergi Dairesi ve Numarası

Şirketin bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi numarası kaşede bulunması zorunlu olan bilgilerden bir diğeridir.

4. İşletmenin Bilgileri

Kaşede bulunması gereken diğer bir bilgi, işletmenin merkez adresi telefonu ve faks bilgileridir. Bu bilgiler kaşede hep birlikte bulunacak şekilde olmalıdır.

NOT: Şahıs ve Ltd. şirketlerinin ikisinde de bu bilgilerin olması zorunludur fakat şahıs şirketlerinde, şirket adının altında şirketin sahibinin de adının yazması gerekmektedir.

Kaşe Örnekleri

Şahıs firması kaşesi, mühendis kaşesi, hemşire kaşesi, doktor kaşesi, öğretmen kaşesi, asker kaşesi, polis kaşesi, tek satırlık kaşeler, logulu kaşeler gibi kaşe çeşitleri bulunmaktadır. Aşağıdaki örnek fotoğrafta kaşenizi nasıl düzenlemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Kaşede Olması Gerekenler

Kaşe Nedir?

Kaşede Olması Gerekenler

Bir firma veya şahısların bir belgeyi onayladığını göstermek, kime ait olduğunu ve resmi olduğunu belirtmek için kullandığı araçtır.

Kaşeler standart siyah renklerde olabileceği gibi renkli olarak da tasarlanıp uygulanabilmektedir. Ancak aynı kaşeye maksimum 4 renk (siyah-mavi-yeşil-kırmızı) kullanılabilmektedir.

Çok renkli kaşeler, tek renklere göre daha çok farkındalık ve kaliteli, okunabilir baskı oluşturmaktadır. Özellikle çok adetli baskı alınan hastane, otel, havayolu firmaları, lojistik firmaları, iletişim sektöründeki firmalar v.b. birçok sektörde bu tür kaşeler tercih edilmektedir.

Benzer İçerik Önerileri
Farkına Varmadan Ödediğimiz 299 VergiKredi Notu Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
0
0
1
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.