Demirin Ana Vatanı Karabük Nerededir ve İlçeleri Nelerdir?

Demirin Ana Vatanı Karabük Nerededir ve İlçeleri Nelerdir?
21.11.201516:47

Karabük Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yer alan bir ildir. Sizler için Karabük'ün hakkındaki bilgileri araştırdık ve derledik. İşte tüm bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 04.11.2021 15:11

Karabük Nerededir ve İlçeleri Nelerdir?

Karabük, Türkiye'nin kuzeyinde bulunan bulunan bir ilidir. 248 bin kişi nüfusa sahip olan Karabük hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz.

İşte Karadeniz'in güzide illerinden biri olan Karabük hakkında bilgiler;

Karabük Hakkında Bilgi

 • Nüfus: 231.333 (2014)
 • İl Trafik No: 78
 • Alan Kodu: 0370

Karabük, Türkiye'nin kuzeyinde Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Çankırı'nın Ovacık ve Eskipazar ile Zonguldak'ın Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin 1995 yılında Karabük'e bağlanmasıyla Türkiye'nin 78. ili olmuştur. Karabük'ün merkez ilçesi ile beraber 6 ilçesi, 2 beldesi ve 270 köyü bulunmaktadır.

1935 yılında açılan Ankara-Zonguldak demiryolu üzerinde yer alan Karabük, kömür yataklarına yakınlığından dolayı demir çelik fabrikası kurulmasına karar verilmiştir. Bugün Türkiye'nin en büyük demir çelik firmaları Karabük'te yer almaktadır. Ayrıca ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından Kardemir bu ilde bulunmaktadır.

Tarihi açıdan da oldukça zengin bir bölge olan Karabük'te yazısız döneme ait çok sayıda höyük ve tümülüs olmasına karşın, bunların tam olarak hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir. Bilinen en eski höyük Eskihisar'da bulunmuş, ilk Tunç Devri (MÖ 2500) ait olduğu bilinmektedir.

Karabük'teki Tarihi Yerler

 • St. Stefanos Kilisesi (Ulu Cami)
 • Eski Cami (Gazi Süleymen Paşa Cami)
 • Köprülü Mehmet Paşa Cami
 • Hidayetullah Cami
 • Taş Minare Cami
 • Dağdelen Cami
 • İzzet Mehmet Paşa Cami
 • Akçasu Cami
 • Küre-i Hadit Cami görülmeye değer eserlerdir.
 • Taşköprü
 • Tokatlı Köprüsü
 • Saat Kulesi
 • Safranbolu Kalesi
 • Asar Kalesi

Karabük İlçeleri

Karabük'ün; Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu, Yenice olmak üzere tam beş adet ilçesi bulunmaktadır.

1. Eflani

Karabük Hakkında Bilgi

Eflani, Karabük'ün kuzeydoğusunda bulunan, nüfusu yaklaşık 8,918 olan bir ilçesidir. İlçenin tarihi eskilere dayandığından tarihi kaya mezarları, su yolları, türbeler ve camiler bulunmaktadır. Eflani'nin bilinen tarihi, Britinyalıların buraya bir savunma kalesi kurması ile başlamaktadır. Bir süre sonra Bizans hakimiyetine girmiş olan ilçe ve 1213'de Türk hakimiyetine geçmiştir. Kastamonu'nun sancak olmasından sonra ise stratejik ve askeri önemi azalmıştır.

İlçede yapılan etkinliklerin başında her yıl düzenlenen Hindi Festivali ve Karabük, Kastamonu ve Bartın illeri ile ortak sınırlarda bulunan Türkiye'nin en uzun yaylası Ulu Yayla'da, Ulu Yayla Şenlikleri yapılmaktadır.

2. Eskipazar

Karabük Hakkında Bilgi

Eskipazar 12,544 kişiye sahip nüfusuyla Karabük'ün bir ilçesidir. 1995 yılına kadar Çankırı'ya bağlı olan ilçe, 1995 yılında Karabük il olunca buraya bağlanmıştır.

İlçe ayrıca tarihi yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Özellikle Hadrianapolis antik kentine ev sahipliği yapan bölge, turistler tarafından ilgi görmektedir.

3. Ovacık

Karabük Hakkında Bilgi

Karabük iline bağlı olan bir ilçedir. Nüfusu yaklaşık 3,168 kişiden oluşmaktadır. 1995 yılında Karabük’ün il statüsü kazanmasıyla Ovacık ilçesi Karabük iline bağlı bir ilçe olmuştur.

İlçe tarihinde birçok devletin etkisi görülmektedir. Gerdek Boğazı ve Karasin kaya mezarları Paflagonya dönemini yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra bölgede Eti, Lidya, Galatlar, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin etkileri vardır.

4. Safranbolu

Karabük Hakkında Bilgi

Safranbolu, Karabük ilinin nüfusu 58.295'dir kişiye ulaşan ilçesidir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır. Karabük merkez olmasına rağmen, Safranbolu ilçesi tarihsel ve turistik nedenlerden dolayı ismini daha çok duyurmuştur.

Türkiye'nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde Türkiye'de Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.

Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur. Ayrıca bölge birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

5. Yenice

Karabük Hakkında Bilgi

Yenice Karabük'ün yaklaşık 20,750 kişiye sahip nüfuslu bir ilçesidir. İlçeye bağlı 33 köy ve merkezde 11 mahalle bulunmaktadır. 1987-1995 yılları arasında Zonguldak'ın ilçeleri arasında yer alan Yenice, Karabük'ün il yapılmasıyla birlikte buraya bağlanmıştır.

Tarihi ve doğasıyla adından söz ettiren ilçelerden biri olan Yenice'deki, ilk yerleşim 11. yüzyıl başlarındaki Oğuz Boylarına dayanmaktadır. Bölgede döneme ait kalıntılar bulunmuştur.

Benzer İçerik Önerileri
Karabük'ün Meşhur LezzetleriKarabük'te Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
1
521
4
2
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.