Kara Kalem Gölgelendirme Nasıl Yapılır?

Kara Kalem Gölgelendirme Nasıl Yapılır?
05.08.201511:36

Portre ve insan figürü çiziminde gölgelendirme nasıl yapılır? Portre çiziminde burun, ağız, dudak ve saç nasıl çizilir?

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 17:13

Karakalem portre yaparken gölgelendirme ışığın ilk olarak alındığı yerden ışığın en az alındığı yere doğru bir koyulaştırma olarak düşünülebilir. Koyu planının içerisinde yer alan göz daha koyu iken ışığı iyi alan yerde göz daha açıktır. Aynı şey kulak için de geçerlidir.

portre-cizimi.jpg

Portre değil de insan figürü çizdiğimizde ise yine ışık mantığını kullanıyoruz. Örneğin kolun iç kısmı gölgelendirilirken dış kısmı ışık alacağı için aydınlık bırakılır.

insan-figuru-cizimi.jpg

Kırılma noktalarında koyuluklar daha fazladır. Örneğin bacak bacak üstüne atmış birinin üstteki bacağının alttaki bacakla birleştiği kısım ile oturduğu kalça kısmı.

insan-figuru.jpg

Portre çiziminde burun, göz, saç ve dudakların nasıl çizileceğine baktığımız zaman;

Gözler

Yüzün ortasından çektiğimiz çizginin sağında ve solunda simetrik bir şekilde yer alır. Kaşların bittiği yerin kulağın başladığı yer gibi düşünülmesi gerekiyor ki, bu da göz kenarına denk geldiği için gözlerin yerini doğru belirlemek son derece önemlidir. Aslında bir dikdörtgenin içinde gibi düşünerek çizilmelidir.

goz-cizimi.jpg

goz-cizimi-001.jpg

Burun

Burun çizerken kişinin karakteristik yapısına dikkat etmek gerekir. Gölgelendirmeyi yaparken yine ışığı aldığı yön aydınlıkken diğer kısmı gölgelendirilmiş olarak çiziyoruz.

burun-cizimi.jpg

Ağız

Yine göz gibi dikdörtgen içerisine oturtularak çizilebilir ve karakteristik yapıya göre üst ve alt dudağın çizimi yapılır. Gölgelendirme yine ışığın olmadığı tarafa yapılır. Burada aynı zamanda üst ve alt dudakların kendi aralarında da gölgelendirme vardır. Örneğin üst dudağın alt dudakla birleştiği yer koyu olacaktır.

dudak-cizimi.jpg

Saçlar

Alına pay bırakacak şekilde portresi yapılan kişinin kafatasına saç çizilir. Tüm portrede olduğu gibi saçlarda da koyudan açığa doğru gidilir ve daha sonra ayrıntılar yerleştirilir.

sac-cizimi.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
560
1519
1025
365
357
125
513
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER