Kar Hakkında Bilmeniz Gereken 15 İlginç Gerçek

Kar Hakkında Bilmeniz Gereken 15 İlginç Gerçek
19.08.201517:34

Kar renginin aslında beyaz olmadığını, kar tanelerinin giderek neden büyüdüğünü, kar tanelerinin sesi etkilediğini biliyor muydunuz? İşte kar hakkında bilmeniz gereken 10 ilginç gerçek..

Haber güncelleme tarihi 27.11.2020 15:17

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kışla birlikte çoğumuz yeniden karla karşılaşıyoruz. Bazı insanlar kış aylarında karın yağmasını beklerken bazı insanlar hastalık nedeniyle karı hiç istemiyor. Peki, karla ilgili ne kadar şey biliyoruz? karla ilgili bazı şaşırtıcı gerçekleri sizler için derledik.

Kar ile İlgili Şaşırtıcı Bilgiler;

1. Kar Beyaz Değildir

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

'Kar beyazı' gibi bir tanımlamayı sık kullansak da kar aslında beyaz değil, şeffaftır. Ancak karın yüzeyi ışığı farklı yönlere yansıtıp renk spektrumunu dağıtarak beyaz görünmesine neden olur.  Bazen kar farklı renk tonlarında da görünebilir. Toz, kirlilik veya tatlı su yosunu kara siyah, turuncu ve mavi renk katabilir. Ünlü Yunan filozof Aristoteles'in 2300 yılı aşkın bir süre önce sözünü ettiği pembe veya "karpuz karı", havuca renk veren maddeye benzer bir kimyasal içeren yosunlardan alır rengini. 


2. Kar Tanelerinin Her Biri Farklıdır

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kar tanesinin şeklini belirleyen şey etrafını çevreleyen ortam sıcaklığıdır. Sivri ve uzun buz kristalleri -2 derecede oluşurken, sıcaklığın -5’e düşmesi düz, tabak şeklinde kristallere yol açar. Kar tanesi düşerken farklı sıcaklıklara maruz kaldığında kar kristallerinin altı kolu farklı şekillere bürünür. 


3. Kar Tanelerinin Merkezindeki Madde Nedir?

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kar kristalleri, havadaki toz veya polen gibi katı bir maddenin etrafında oluşur. Yani merkezinde bu tür parçacıklar var. Bu haliyle kar, sulu kar dediğimiz donmuş yağmur damlalarından ve bunların düşerken su toplaması ile oluşan doludan tamamen farklıdır. Kristalin çekirdeği olan bu madde güçlü bir mikroskopla görülebilir.


4. Kar Taneleri Giderek Büyümektedir

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın farklı bölgelerinde, çapı 15-30 cm olan dev kar taneleriyle ilgili söylentiler yıllar boyunca ortalıkta dolaşıyor. Yeterli veri olmadığı için bu söylentiler doğrulanamasa da bilim insanları kar tanelerinin bu büyüklüğe ulaşmasının mümkün olduğunu söylüyor. Ancak hava durumu raporlarında kar tanesinin büyüklüğü ölçülmediğinden dev kar taneleri kimsenin dikkatini çekmeden etrafımızda ya da gözden uzak bir yerde o büyüklükte duruyor veya düşerken rüzgarda parçalanıyor olabilir. 


5. Kar Sesi Etkiler

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni yağmış kar ses dalgalarını emdiği için karlı ortamda her yer insana daha sessiz gelir. Ama kar erimeye başlayıp sonra da donarak buz haline geldiğinde ses dalgalarını yansıtır ve sesin daha uzağa ve daha net bir halde ulaşmasını sağlar.


6. Kar İçin Yüzlerce Kelime Vardır

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eskimoların kar için 50 civarında farklı kelime kullandığına dair iddialar önce yalanlanmış, sonra da doğrulanmıştı. Ama bu sayı İskoçların yanında çok küçük kalıyor. Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacılar İskoç dilinde kar ile ilgili 421 terim olduğunu iddia ediyor.


7. Kar Bir Fobi Türüdür

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazımıza girişte belirttiğimiz gibi bazı insanlar kış aylarında karın yağmasını beklerken bazıları ise kardan korkmaktadır. Bu korku fobi derecesine kadar gelebilir. Tıpta da yeri olan bu korkunun adı chionophobia olarak geçmektedir. Bu fobiye sahip kişiler kar yağdığında titreme, ağlama krizleri, karın ağrıları, mide bulantısı, kusma ve kalp çarpıntısı yaşarlar. Psikolojik olarak tedavi edilebilen chionophobia sahibi insanlar 1-2 yılda iyileşme gösterebilir.


8. Kar Fırtınası Ne Zaman Tipi Olur?

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her kar fırtınası tipi değildir. Herhangi bir kar fırtınasını tipi olarak adlandırmak için görüş mesafesinin 200 metrenin altına inmesi ve rüzgarın saatte 48 km’ye ulaşması gerekir.


9. Mars’a Yağan Kar

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NASA simülasyonlarında yazın Mars’ın kuzeyinde ani ve şiddetli kar fırtınaları görülür. Mars’ta bulutların ve yeraltı buzlarının olduğu biliniyor. Bu nedenle kar olasılığı akla yatkın. Bilim insanları ayrıca gezegenin güney kutbunda karbondioksitten oluşan kar bulutları tespit etti.


10. Kar Mineraldir

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ne kadar doğa olayı sonucu meydana gelse de kar tuz ya da elmas gibi mineraldir.


11. Maymunlar Karı Sever

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kar yağdığında kartopu savaşından zevk alan sadece biz değiliz. ‘Kar maymunu’ olarak da bilinen Japon makakları kartopu yaparken ve bunları birbirlerine fırlatırken gözlendi. Yavru makakların birbirinden kartopu kaçırmaya çalıştığı ve onları geri almak için uğraştığı görüldü.


12. Kar İnsanı Isıtır

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kar yüzde 90-95 oranında hapsedilmiş hava içerdiğinden çok iyi bir yalıtkandır. Bazı hayvanların kış uykusuna yatarken kar altında oyuk açması bundandır. Eskimolar bu yüzden sıkıştırılmış karla evlerini yaparlar. Vücut ısısıyla ısınan bu evlerin içindeki sıcaklık dışarıdan yüz derece daha sıcak olabilir.


13. Kar Taneleri 5 km Hız İle Düşer

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu durum büyüklüğüne göre değişse de ortalama olarak kabul edilen bir kar tanesi yere 5 kilometre hızla iner.


14. En Büyük Kar Tanesi 38 Santimdir

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu güne kadar görülebilen en büyük kar tanesi 38 santimetredir. 1887 yılında ABD'nin Montana eyaletinde bulunan Fort Keogh bölgesi aldığı yağış sonucu 38 santimlik kar tanesi bulunmuştur. Bu dünyada gözlemlenebilen en büyük kar tanesidir ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.


15. Renkli Kar Olabilir mi?

Kar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkçe'de "Kırmızı kar yağında" deyimi vardır. Peki gerçekten de kırmızı kar oluşabilir mi? Bu sorunun cevabı evet. Kar yağdığı yere ve zaman göre rüzgarla uçuşan tozlara, polenlere ve havada asılı kalan küllere bağlı olarak kırmızı, siyah ya da sarı olarak yağabilir. Uzmanlar kar yemeği seviyorsanız renkli karı yememeniz konusunda uyarıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
188
57
188
1
95
83
30
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.