Kaplumbağa Terbiyecisi Ne Anlatıyor

Kaplumbağa Terbiyecisi Ne Anlatıyor
19.06.201510:41

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu bilmeyenimiz yoktur. Bu tabloda anlatılmak istenilen ya da anlatılan ana mesaj temaları nelerdir? Gelin beraber Osman Hamdi Beyin anlatmak istediklerine kulak verelim.

Haber güncelleme tarihi 19.06.2015 14:24

Kaplumbağa Terbiyecisi’ni anlamak için Osman Hamdi’yi yani buna hayat veren kişiyi, tanımak gerekir. Bir eseri yapan kişi hakkında bilgi sahibi olmadan, o eserin ne anlattığını hiçbir zaman anlayamayız.

Kısaca Osman Hamdi Kimdir;

Osman Hamdi’yi sizlere ana hatlarıyla gerekiyorsa; 1842-1910 yılları arasında yaşamış, 12 yıl gibi bir süre Paris’te kalıp hukuk eğitimi almış, resim konusunda ressamlar şehri Paris’te kaldığı süre geliştirmiş, arkeolog, ressam, müzeci hatta Kadıköy’ün ilk belediye başkanıdır. Yani Osman Hamdi sadece ressam değil, aynı zamanda bir çok uğraşı olan entelektüel bir kişi olduğunun altını çizmekte fayda vardır.

Osman Hamdi İki Kez Çizmiş

Osman Hamdi, Kaplumbağa Terbiyecisi'ni iki kez hayat vermiştir. İlkini 1906'da , İkincisini1907'da çizmiştir

kaplumbağa terbiyecisi

Resimde Gördüğümüz

Baktığımız zaman ne görüyoruz? Sakallı, bakımsız, sanki yıllarca insanlarla hiçbir araya gelmemiş, uzun kırmızı elbiseli bir adam, ayakta sırtında bir kamburu ve arkasında elinde tutuşturduğu bir ney var. Yerde de yaprakları yemekle meşgul olan kaplumbağalar var.

Şimdi Bu Tablodan Ne Anlamalıyız?

Kimsenin tam olarak bilgisinin olmadığı ya da çözmekte zorluk çektiği bu tabloda neler anlatılıyor. Tam olarak ressamın ne anlatıldığı bilinmiyor. Ama o günkü koşulları ve Osman Hamdi’nin yaşamından yola çıkarak, tablo anlamlandırılmaya çalışılıyor. Haliyle böyle olunca herkes farklı bir bakış açısına sahip oluyor. Bazı yorumcular, Paris’ten döndükten sonra Osmanlı’nın üst düzey bir çok memuriyet görevlerini üstenen sanatçının buraya kendisini resmettiği söyleniyor. Yani uzun elbiseli kaplumbağa terbiyecisi Osman Hamdi’den başkası değildir. Yorumculara göre bu resimde sanatçı, emrindeki astlarını eğitmeye çalışan aydın kişinin işinin ne kadar zor olduğunu anlatmak istemiştir.

“Neden kedi ya da herhangi bir hayvan değil de kaplumbağa imgesi kullanılmış?” sorusuna ise şöyle açıklama getiriyorlar.

Lale Devri’nde akşam eğlenceleri sırasında kaplumbağaların sırtına mumlar dikilir, hayvanların öyle gezmelerine izin verilirmiş, böylece muazzam bir görüntü ortaya çıkarmış. İnanılması güç kaplumbağalar Kapıkulu Askerleri sınıfına dahilmiş ve devlet bunları kadrolu asker gibi bakıp kollarmış. Derler ki Osman Hamdi, tabloyu yaparken bu düşüncelerden esinlenmiş. Kaplumbağaların yavaşlığı,etrafına az aydınlatmaları devlettin hantallığına benzemiş olabiliyor. Tabi kesin olarak bir bilgi söz konusu değildir.

Başka Bir Yoruma Göre Şöyle:

Kaplumbağa eğitimi sabır gerektiriyor bunun için resimdeki kırmızı adam, ney ve nakkare kullanmayı düşünmektedir. Nakkare, Kaplumbağa Terbiyecisi’nin sırtında olan alettir. Nakkare, bir davul çeşididir. Tablodaki adamın Osman Hamdi olduğunu söyleyen yorumcular, Osman Hamdi’nin, toplumun eğitilmesi ve dönüştürülmesi için sanatın gerekliliğine vurgu yapmak istemiştir. Bu yorumcular, kaplumbağa imgesi için sanatının Charles Baudelaire’nin Modern Hayat Ressamı kitabında bahsi geçen, kendisinin de tanık  olduğu, Paris sokaklarında dolaşan kaplumbağalardan esinlenildiği iddia ediliyor.

Hatta bazı yorumcular da, adamın neyi üflemeyip arkasında tutması artık insanları eğitmekten vazgeçtiğini ve derviş insanın bile sabrı olduğunu söylemek istendiğine vurgu yapılıyor.

Son Olarak ;

Verilen mesaj ve teknik açıdan da oldukça başarılı olan bu tablo, günümüze kadar gelmiştir. İlk Türk Modern Ressam unvanına sahip olan Osman Hamdi, bu tablosuyla asırlarca konuşuldu daha da konuşulacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
265
186
28
34
31
25
338
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.