Kamuflaj Olayında Son Nokta Mimari Yapılar

Kamuflaj özelliğine sahip hayvanlar olduğu gibi mimari yapılar arasında da kamuflaj özelliğine sahip muhteşem yapılar var. Bu yapılar özel olarak tasarlanmış ve görenleri şoke edecek özelliklere sahip. İşte kamuflaj mimarisi tasarım mekanlar;
Kamuflaj Olayında Son Nokta Mimari Yapılar

Son teknoloji yapılmış bu mükemmel yapılar görenleri adeta büyülüyor. İnsan da yok hissi yaratan bu yapıların gerçek olduğuna inanamayacaksınız. Kimisi doğaya uyum sağlıyor, kimisi ise uyum sağlamanın ötesine geçip görünmüyor bile. 

İşte o Mimari yapılar;

Odun yığını şeklinde stüdyo, Hollanda

odun-yigini-seklinde-studyo.jpg

Müzikle uğraşan Hans Liberg tarafından, Piet Hein Eek'e yaptırılan bu stüdyo, bulunduğu doğa ortamına o kadar ayak uydurmuş ki, ayırt etmek imkânsız.


Görünmez ambar, Amerika Birleşik Devletleri

gorunmez-ambar.jpg

New York City'de bulunan bu mimarlık harikasını STPMJ şirketi tasarlamış. Aslında ahşaptan oluşan yapının etrafı, yansıtıcı filmlerle kaplanmış. Eminiz, görmeyip çarpan insanlar olmuştur.


Ardıç ev, İsveç

ardic-ev.jpg

İsveçli mimarlar Hans Murman ve Ulla Alberts tarafından tasarlanan bu evi, belirli açılardan neredeyse göremiyorsunuz. İçerikteki diğer yapılardan farklı olarak, mimarlar bu yapı için ayna gibi bir yansıtıcı yerine, evin dış duvarlarına ardıç ağacı resimleri koymuş.


Cadyville Sauna, Amerika Birleşik Devletleri

cadyville-sauna.jpg

New York kırsalında bulunan bu orman vahası, mimar Dan Hisel tarafından tasarlanmış. İç duvarlardan biri görevini üstlenen sert bir kayalığın yanına inşa edilip, aynalarla kaplanmış.


Mirrorcube, İsveç

mirrorcube.jpg

12 metre uzunluğundaki bir köprü yardımıyla çıkılabilen bu ağaç ev, Tham & Videgard mimarlık şirketinin bir ürünü. Yapıyı saran aynalar, ormanı tüm güzelliğiyle yansıtıyor. Haliyle, evi görmek neredeyse imkânsız hale geliyor. Ama merak etmeyin, kuşlar binanın varlığını fark edebiliyorlarmış.


The Pinnacle, Amerika Birleşik Devletleri

the-pinnacle.jpg

Nashville, Tennessee'de yer alan bu iş merkezi, sanki bulutlardan oluşuyor gibi. Uçaklar falan çarpmasa bari.


Aynalı trafo, Hollanda

aynali-trafo.jpg

Türkiye'de olanlara bakın, bir de bu trafolara bakın. Gayet dekoratif değil mi?


Rachel Raymond Evi, Amerika Birleşik Devletleri

rachel-raymond-evi.jpg

Ünlü mimarlardan Eleanor Raymond'ın 1931 yılında inşa ettiği ev 2006 yılında yıkılmıştı. Ama mimarın eseri unutulmadı ve aynı yere Portekizli mimar Pedro Joel Costa, manzarayla gayet uyumlu aynalı paneller yerleştirerek yeniden bir ev inşa etti.


Yeşil kutu, İtalya

yesil-kutu.jpg

Yapay efektler kullanmak yerine, İtalyan mimar Romegialli, gerçek yeşilliği kullanmayı tercih etmiş. Çok da hoş durmuş.


Şeffaf yapı, Amerika Birleşik Devletleri

seffaf-yapi.jpg

California'da Joshua Tree Milli Parkı'nda bulunan bu ev, aynalar ve LED ışıklandırma sisteminden oluşuyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.