Kaliteli Protein ve Vücut Geliştirme

Kaliteli Protein ve Vücut Geliştirme
29.04.201615:06

Vücut geliştirmede en önemli madde proteindir. Proteinin kalitesi kas gelişimini olumlu etkiler. Vücut geliştirmeciler için hayati önem taşıyan bu besinin kalitelisini nasıl bulabilirsiniz? En kaliteli protein hangisi? İşte cevaplar...

Haber güncelleme tarihi 06.02.2020 09:52

Vücut Geliştirme İçin Protein

Vücut geliştirmek demek kasların ağırlık antrenmanlarıyla geliştirilmesi demektir. Kasların gelişebilmesinin tek yolu onları iyi beslemektir. Kasların beslenebilmesi için tüketilmesi gereken bir numaralı gıda proteinlerdir. Kasların yapı taşıdırlar ve vücut için çok değerlidirler. Kas kütlesini artırmak isteyen kişiler yeme düzenini değiştirmelidir. Öğünlerinin çoğunu protein zengini besinler oluşturmalı ve karbonhidrat alımını azaltmalıdırlar. Yağ tüketimine gelince sağlıklı ve doğal yağlar tercih edilmelidir. Bunlara en iyi örnek zeytinyağı, kuruyemişlerdeki yağlar ve balık yağıdır.

protein

Yeterli protein almayan kişi ne kadar sıkı antrenman yaparsa yapsın kas kütlesini geliştiremez. Kasların nasıl geliştiğine bakınca bu durum daha net anlaşılacaktır. Kaslar antrenman esnasında mikro yırtılmalara maruz kalırlar. Antrenman sonrasında ve dinlenme zamanlarında vücut protein kullanarak kasları tamir eder ve böylece kaslar güç ve hacim kazanır. Protein tüketimi kişinin kilosuyla orantılı olmalıdır. Vücut geliştirme yapan kişiler için bunu hesaplamanın formülü vardır. Bu formül; ʺGünlük ihtiyacınız = kilogram bazında ağırlığınız x 2 gr proteinʺ şeklindedir. Yani vücut ağırlığınızın her kilogramı için 2 gram protein almanız şarttır. Bu miktar tüketilmezse kaslardaki gelişme sınırlı olacaktır.

protein-tozu-001.jpg


Kaliteli Protein Neden Önemli?

Kaliteli protein tüketmek demek vücudun o proteinleri daha çabuk işlemesi demektir. Çabuk işlenen protein kana hızlı karışır ve kaslara kısa sürede ulaşır. Tüm bu işlemlerin hızlı olması demek daha kısa sürede kas gelişimini mümkün kılmak demektir. Proteinler gıda maddelerinin içinde genelde saf halde bulunmazlar. Karbonhidratlar ve yağlar ile birliktedirler. Tüketilmeleri halinde protein ile birlikte diğer besinler de vücuda girer. Vücuda giren diğer besinler ile proteinlerin oranı önemlidir. Kalitesiz protein kaynağı demek, yağı ve karbonhidratı fazla olan gıdalar demektir. Böyle gıdalar işlenirken proteinin alımı ve kaslara olan etkisi zayıflar. Yüksek protein demek, her zaman kaliteli protein manasına gelmez. Vücut geliştirme yapan, vegan ve vejetaryen kişilerin hayvansal gıdalardan uzak durması ve sadece tahıl ile baklagillerden protein ihtiyacını karşılaması mümkün değildir. Hayvansal gıdalar kas gelişimi için mutlaka gereklidir.

protein-kaynagi.jpg


Kaliteli Protein Kaynakları Nelerdir?

  • Yumurta ve Protein
  • Kırmızı Et
  • Tahıllar ve Baklagiller
  • Kuruyemişler

1. Yumurta ve Protein Tozu

Vücut geliştirme denince akla ilk protein gelir. Vücut geliştirme dergilerinde ve sanal alemde kaslı adamların elinde ya protein tozu içeceği ya da yumurta vardır. Bu resimlerden anlaşılacağı üzere en saf protein kaynakları yumurta ve protein tozudurProtein tozları yapay olduğu için çoğu kişi kullanımına sıcak bakmamaktadır. Bu görüş yanlıştır. Protein tozları peynir altı suyundan üretilir. Üretici markalar yaptıkları çalışmalar ile %100 biyolojik hammaddeler kullanmaktadırlar. Gerekli denemeler ve testler yapıldıktan sonra gerekli kurumlardan onay alınarak piyasaya sürülürler. Protein tozu her ne kadar doğal olsa da fazla tüketilmeleri vücuda zarar verir. Her şeyin fazlası zarardır. Doğada bulunan en saf protein kaynağı ise yumurtadır. En saf ve en kaliteli protein yumurtadan alınır. Yumurta, ayrıca faydalı yağlar, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besindir. Vücut geliştirme yapanların sabahları bolca yumurta tüketmesinin sebebi budur. Yumurta aynı zamanda ucuzdur ve kolay temin edilebilir. Yemesi lezzetlidir ve farklı şekillerde pişirilebilir. Yumurtanın sarısını fazla tüketmek kolesterolü yükseltebilir. Beyazı ise saf proteindir. Yapılan araştırmalar sadece beyazının değil, ikisinin birden tüketilmesi gerektiğini ortaya koyduğu için vücut geliştiriciler genelde bir ya da iki yumurtanın sarısını, geri kalanların sadece beyazlarını kullanırlar.

yumurta-001.jpg


2. Kırmızı Et

Doğadaki en kaliteli protein kaynaklarından biri de kırmızı ettir. Kırmızı et, vücut için çok faydalı protein, karbonhidrat ve minerallere sahiptir. Vücut geliştiricilerin güç için mutlaka tüketmesi gereken besinlerdendir. Tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta, yağsız olması gerektiğidir. Hayvansal yağlar vücutta kötü kolesterolün yükselmesine neden olur. Kırmızı ete göre daha masum ve protein kalitesiyle onu geride bırakan diğer bir besin ise beyaz ettir. Beyaz etin yağ ve karbonhidrat oranı kırmızıya göre düşüktür. Protein oranı ise göğüs etinde oldukça yüksektir. Yumurtadan sonra belki de en kaliteli protein yağsız tavuk, göğüs etinden temin edilir. Ucuz olması onu daha cazip kılar. Vücut geliştirme yapanların tüketmesi gereken protein kaynakları arasındadır. Balık etinin protein miktarı, tavuk ve kırmızı ete göre düşüktür. Bu yüzden vücut geliştiriciler tarafından fazla tercih edilmez. Balığın yağı önemlidir. Balık etinde zengin omega yağları bulunur. Bu yağlar tüm vücut için faydalı yağlardır. Doğrudan olmasa da dolaylı yönden vücut geliştiricilerin faydalanması gereken besinlerdendir.

hayvansal-protein.jpg


3. Tahıllar ve Baklagiller

Hayvansal protein kaynaklarına ek olarak kaliteli protein sunan bitkisel kaynaklar da vardır. Bunların başında tahıllar ve baklagiller gelir. Tahıl grubunda en zengin protein yulaf ve kepekte bulunurken baklagiller tarafında soya fasulyesi ve yeşil mercimek başı çeker. 

protein-kaynagi-001.jpg


4. Kuruyemişler

Bitkisel protein kaynakları arasında vücut geliştirmecilerin en sevdiği ve ara öğünlerini şenlendirdiği besinlerden olan kuruyemişler de yer alır. Kuruyemişler protein, faydalı yağlar ve mineraller bakımından zengindir. Bunların başında yer fıstığı, badem, Antep fıstığı ve kaju gelir. Yüksek kalori içeriği sebebiyle dikkatli tüketilmesi gerekir.

kuruyemis.jpg

Önerilen İçerik;

 Protein Hakkında 21 İlginç Gerçek!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
88
3
1
0
0
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER