Dünyanın En Soğuk Ülkeleri

Dünyanın En Soğuk Ülkeleri
18.12.201509:32

Her ne kadar ülkemizde dört mevsim yaşanmış olsa da kışı gerçekten sert bir şekilde yaşayan ülkeler var. İşte dünyanın en soğuk ülkeleri...

Haber güncelleme tarihi 31.08.2021 15:49

Dünyanın En Soğuk Ülkeleri

Dünya üzerindeki soğuğuyla meşhur ülkeleri araştırdık. Bu bölgelerde hayatta kalmak adeta cesaret isteyen bir şey. Öyle ki hava sıcaklığı -50'lere hatta daha da fazlasına kadar düşebiliyor. İşte sizler için hazırladığımız dünyanın en soğuk yerlerini belirten harika bir içerik...

1. Rusya-Oymyakon-Yakutsk

soğuk ülkeler

Zaten soğuk bir iklime sahip olan Rusya'nın çok soğuk iki bölgesi Oymyakon ve Yakutsk. Bu iki bölgede yapacağınız ufak bir dikkatsizlik belkide sonunuzu hazırlayabilir.

Bu ayda ise -40 dereceyi görür. En soğuk ayı ise Ocak'tır. " arasında seyrediyor. Bu hava koşullarına rağmen ise şehrin 200 bin nüfusu bulunmaktadır. Sıcaklıklar çok düşük olduğu için bölgede balık ve donuş hayvan tüketimi çok yüksektir. Aracı olan yerleşim yeri sakinleri için ısıtmalı otoparklar mevcuttur. Aracınızı otoparka değil de dışarıya bırakırsanız aracını kullanılamaz hele gelebilir. Kış mevsimi uzun süren şehirde Temmuz ayında en sıcak günlerini yaşar. Dereceler Temmuzda 19 dereceyi gösterir. " "-40 ve -50 " ortalama olarak sıcaklık.

Oymyakon: Dünyada yerleşimin olduğu en soğuk yer olarak adını duyurmuştur. 800 kişinin yaşadığı köyde sıcaklık -72 derece olarak ölçülmektedir.

Yakutistan ve Sibirya hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

2. Grönland

soğuk ülkeler

Yazın dereceler en fazla " -7'yi " göstermiştir. Kışın ise dereceler " -40'ı " göstermektedir. Şehir merkezi adanın batı kıyısına kurulmuştur. Dış işlerinden Danimarka'ya bağlı olan Grönland'da 57 bin kişi yaşamaktadır. Genellikle yazın ziyaret edilen Grönland'da ağırlıklı olarak İskandinav kökenli halklar yaşamaktadır. Yazın soğuk olan ülkeler arasındadır. Aslında hep kış olan ülkeler içerisindedir. Dört mevsim kışı yaşar. Dünyanın en büyük adasıdır.

3. İzlanda

soğuk ülkeler

Kuzey Kutbu'na yakın olmasına rağmen, Gulf Stream akıntısı nedeniyle ülkede kış diğer doğu ülkelere göre yumuşak geçer. Yazın 29 dereceye kadar yükselen sıcaklıklar, " kışın -49 dereceye kadar " düşmüştür. Haziran ayında güneş, 18 gün boyunca hiç batmaz.

4. Kanada

soğuk ülkeler

Kuzey kutup noktasına yakın olan Kanada'da da kış iklimi oldukça sert geçmektedir. Kışın dereceler " -40 ile -45 " derece arasında gidip gelmektedir. Doğa güzellikleriyle de görenlerin dikkatini çeken Kanada'da yaz mevsimi ise 35 dereceye kadar çıkabilmektedir.

Kanada'yı merak ediyorsanız ''Kanada Hakkında İlginç Bilgiler'' başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

5. Alaska

soğuk ülkeler

Amerika'nın yüz ölçümü en büyük nüfus yoğunluğu en az bölgesidir. Alaska, Rus İmparatorluğu'ndan Amerika tarafından 1867'de satın alınmıştır. Alaska'da yazlar çok sert geçmezken kış mevsiminde dereceler -30'a kadar çıkmaktadır. En soğuk ülkeler sıralaması olsa ilk sıralarda yer alır diyebiliriz.

6. Kazakistan

soğuk ülkeler

Hem kış hem de yaz mevsimi çok sert geçen ülkelerden birisidir Kazakistan. Özellikle vadi ve ovalarda sert bir şekilde karasal iklim özellikleri görünmektedir. Sıcaklıklar bölge bölge farklılıklar göstermektedir. Buna göre bazı bölgelerde kışın dereceler " -5'i " gösterirken bazı bölgelerde ise " -20 " dereceye kadar düşer. Aynı zamanda kışın esen, kasırga şiddetindeki rüzgarlar ise şartları daha da zorlaştırmaktadır.

7. Finlandiya

soğuk ülkeler

Kış mevsimi boyunca tüm Finlandiya beyaz örtüyle kaplanır. Yazın ise Güneş çok kısa süreliğine batar ve özellikle haziran ayında neredeyse hiç batmaz. Yazın sıcaklıklar ise ortalama " -10 "'na yakın olması ile hali hazırda iklimi sert geçmektedir. Kuzey Kutbu Doğası ve Kuzey Işıkları ile herkesin ömründe bir kez olsun gitmek istediği yerler arasındadır Finlandiya. Dünyanın en soğuk ülkeleri arasındadır.

Kuzey Işıkları ilginizi çekiyorsa ilgili makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

8. Antarktika

soğuk ülkeler

Dünyanın en kurak ve en soğuk kara parçasıdır Antarktika. Kıtada bazı devletlerin araştırma istasyonları bulunmaktadır. Bu yüzde yaklaşık 1000 civarında insan bulunmaktadır. Kıta'nın bazı bölümlerinde yüzyıllardır yağmur yağmadığı tespit edilmiştir. İklim koşullarından dolayı da kıtanın kıyalarında havyanlar yaşamaktadır. Sıcaklıklara baktığımızda ise -60, -80 arasında en düşük sıcaklığı yaşamaktadır. En yüksek sıcaklık ise -12 derece olarak hesaplanmıştır. Hiç yaz olmayan sürekli kış olan bir mevsimi vardır. 12 ay kış yaşanır. Sadece kış mevsimi yaşayan yerlerden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
709
271
572
157
382
97
352
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.