Bunu da mı Japonlar Yaptı Dedirtecek 25 Müthiş Japon İcadı

Bunu da mı Japonlar Yaptı Dedirtecek 25 Müthiş Japon İcadı
27.09.201817:34

Geliştirdiği teknolojiyle tüm dünyanın konuştuğu Japonya'da icat edilen en inanılmaz 25 icadı bu içeriğimizde sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 29.06.2022 09:03

Çığır Açan Japon İcatları

Tarih boyunca, Japonya bazı medeniyetlerin en önemli icatlarını yaratmıştır. Silahlardan elektroniğe buluşları kültürümüze, eğlencemize ve günlük yaşantımıza sızıyor. Modern zamanlarda teknoloji sektöründe öncü oldular ve şimdi aldığımız neredeyse tüm cihazları onlar yaratıyorlar. Dünyanın teknolojiden bağımsız olamayacağına inanıyorlar. Japonya'nın topluma nasıl katkıda bulunduğunu merak ediyor musunuz? İşte dünden bugüne en inanılmaz Japon icatları!

cigir-acan-japon-icatlari.gif


25. Rickshaw (Çekçek)

İnsanları taşıyan ve insanlar tarafından kullanılan aletleri daha önce hiç gördünüz mü? Bu akıllıca ve basit icadın adı çekçektir. İlk olarak 1860 yılında Japonlar tarafından icat edilmiştir. O zamanlar için ucuz ve popüler bir ulaşım aracıydı. Aynı zamanda formda kalmak için de harika bir yol olmalı.

rickshaw.jpg


24. Instant Ramen

 Bu muhteşem buluş için Japonlara teşekkür edebiliriz. Momofuku Ando, II. Dünya Savaşı'nın neden olduğu yıkımı gördükten sonra bunu icat etmiştir.

instant-ramen.jpg


23. The Novel

11. yüzyıl Japonya'sında yazılan Genji'nin Hikayesi, şimdiye kadar yazılan ilk roman olarak kabul edilir. Murasaki Shikibu adında bir kadın tarafından yazılmıştır ve yakışıklı bir aristokrat hakkındadır.

the-novel.jpg


22. Katana

Katana kılıcının daha eski bir versiyonunun Çin'den Japonya'ya getirildiğine inanılırken, Bugün bildiğimiz versiyonu Japonlar tarafından ustaca hazırlanmış ve samuray savaşçıları tarafından kullanılmıştır. İlk olarak 1392-1573 CE'den Muromachi döneminde ortaya çıkmıştır.

katana.jpg


21. Microcomputer

1972 yılında icat edilen ve geliştirilen Sord SMP80 / 08, ilk mikrobilgisayardır. İlki başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen günümüzdeki bilgisayarlar için oldukça büyük bir adım olmuştur.

microcomputer.jpg


20. Walkman

Teknoloji uzun zaman hayatımızdayken Sony, kasetlerin hareket halindeyken müzik dinleyebilmenizi sağlayan kompakt bir kutuya yerleştirilebileceğini farketmiştir. Buna Walkman ismi verilmiş ve 1979’dan sonra sıkça kullanılmıştır.

walkman.jpg


19. Yalın Üretim 

İkinci Dünya Savaşı Japonya'sında Toyota tarafından geliştirilen Yalın Üretim sistemi, Ford’un üretim sistemiyle çalışmaktan kurtulup kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde ayarlanmıştır. Sistemin amacı, verimliliği korurken atıkları azaltmaktır. Şimdi oldukça sıradan bir sistemdir.

yalin-uretim-.jpg


18. CDs, DVDs, and Blu-Ray

Kompakt Diskler hem Sony hem de Philips (bir Hollanda şirketi) tarafından icat edilmiştir. 74 dakikalık depolama alanı sağlayan 115 milimetre diskler dünyada yeni bir çağ açmıştır. Elbette Sony, üstün Blu-Ray diski ile hem DVD hem de HD-DVD'ye karşı ücretli savaşını geliştirmeye devam etmiştir.

cds,-dvds,-and-blu-ray.jpg


17. Programlanabilir Bateri Aleti

Ikutaro Kakehashi tarafından icat edilen Roland TR-808, ilk programlanabilir davul makinesi olmuştur. 1980 yılında piyasaya çıktığında, müzikte devrim yaşanmış ve bas davul kullanımını popüler hale getirmiştir.

roland-tr-808.jpg


16. Karaoke

Karaoke makinesi, 1969 yılında Daisuke Inoue tarafından icat edilmiştir, ancak 1971 yılına kadar bu ürün piyasaya çıkmamıştır. Başlarda popüler olamadı ama nihayetinde Japonya'nın dört bir yanındaki barlar tarafından cazip karşılanmaya başlandı. “Boş orkestra” anlamına gelen “kara okesutura” ifadesinden gelmektedir.

karaoke.jpg


15. Emoji

Japonların teşekkür etmek için geliştirdiği bir uygulamadır. Shigetaka Kurita ve ekibinin NTT DoCoMo isimli şirketlerinde oluşturulmuştur.

emoji.png


14. Camcorder

Elde kullanılan video kayıt cihazları 50’li yıllardan bu yana kullanılmaktayken Sony 1983’te ilk video kamerayı piyasaya sürmüştür.

camcorder.jpg


13. Elektrikli Tencere

İlk elektrikli pirinç tencereleri 1955'te Toshiba tarafından icat edilmiştir. Ocak 1960'a kadar Japon evlerinde bir devrim yarattı. 1970'te, sıcaklıkları ayarlayabilen mikrobilgisayarlarla gelişimine devam etmiştir.

1955te-toshiba.jpg


12. Kameralı Telefon

Bugün cep telefonunuzda bir kameranın olması sıradan bir şey olsa da, 1999'a kadar bir hayaldi. Japon bir şirket olan Kyocera Corporation, ilk kameralı cep telefonunu piyasaya sürmüştür. VisualPhone VP-210 olarak adlandırdılar ve 20 adede kadar JPEG görüntüsü saklayabilen telefon bir devrim yaratmıştır.

kyocera-corporation.jpg


11. Taşınabilir EKG

Kalp problemleri için kullanılan EKG, Japonlar sayesinde taşınabilir hale getirilmiştir. 1937'de Taro Takemi, ilk taşınabilir elektrokardiyogram makinesini icat etmiştir. Makinenin temel prensiplerinin çoğu bugün hala kullanılmaktadır.

ekg-002.jpg


10. Cep Hesap Makinesi

Hesaplayıcılar uzun bir süredir piyasadaydı. Ancak ilk mikroçip tabanlı cep hesap makinesi 1970 yılında Japon bir şirket olan Busicom tarafından icat edilmiştir. İsmi ise Busicom LE-120 Handy'dir.

cep-hesap-makinesi.jpg


9. Mavi LED Işık

Üç Japon mucit, Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura, 1990'larda ilk mavi ışık yayan diyotu yapmışlardır. Daha sonra bu buluş için Nobel Barış Ödülü'nü kazanmışlardır.

mavi-led-isik.jpg


8. Lityum İyon Batarya

Japonya'da Asahi Kasei, şarj edilebilir lityum-iyon pil teknolojisi üzerinde önemli çalışmalar yapmıştır. Daha önce yapılan çalışmaları değiştirmiş ve Sony Corporation'ın yardımıyla tüketici pazarına ulaşmıştır.

lityum-iyon-batarya.jpg


7. QR Code

Bir şirket ya da ürün hakkında bilgi almak için şimdi bir QR Kodu'nu kullanabilseniz de, aslında 1994 yılında Denso Wave adlı Toyota yan kuruluşu tarafından üretim sürecini hızlandırması için icat edilmiştir.

qr-code.png


5. CRISPR

Teknik olarak “icat etmemiş” olsa da, güçlü bir gen düzenleme tekniği olan CRISPR’yi 1987'de Yoshizumi Ishino ve ekibi tarafından Osaka Üniversitesi'nde keşfedilmiştir. Ne yazık ki o zaman ne keşfettiklerini gerçekten anlayamamışlardır. Ancak bu  yaptıkları çalışma geleceğin temelini oluşturmuştur.

crispr.jpg


4. 3D Yazıcı

3D baskı yeni bir fenomen gibi görünebilir, ancak teknoloji bir süredir dünyada. 1981 yılında, Nagoya Belediyesi Endüstriyel Araştırma Enstitüsü'nde, Hideo Kodama, fotopolimerleri kullanarak hızlı bir prototipleme sistemi fikrini yayınladı. Bu 3D yazıcı için ilk konseptti.

3d-yazici.jpg


3. Hızlı Tren

Arabaların icadından sonra Birleşik Devletlerde trenler buhar oldu. Ancak, Japonya'da, büyük bir şekilde geri dönüş yaşadılar. Japonya 1964'te Tokyo'dan Osaka'ya giden ilk hızlı tren hattını ve Bullet Treni'ni icat etti. Bu buluş özellikle hızlı toplu taşıma ihtiyacı olan yoğun nüfuslu bölgelerde dünya çapında bir popülerlik kazandı.

hizli-tren.jpg


2. Flash Bellek

Flash bellek cep telefonunuzun ve akıllı telefonların müzik, resim ve video gibi verileri saklamasına olanak tanır. Bu olmadan, akıllı telefonunuza veda edebilirsiniz. Toshiba'da o dönemde çalışan Fujio Masuoka tarafından icad edilmiştir.

flash-bellek.jpg


1. Android Robotlar

Japonya'daki Waseda Üniversitesi'nde geliştirilmiştir. Dünyanın ilk robot WABOT-1 isimli robotudur.

android-robotlar.jpg


Önerilen İçerik; 15 Enteresan Bilgi

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
15
20
33
19
8
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.