İzmir Hakkında Bilmedikleriniz

İzmir Hakkında Bilmedikleriniz
14.09.201510:42

İzmir, Türkiye'nin nüfusu yoğun 3. şehridir. Liman kenti olan İzmir Türkiye için önemli bir şehirdir.

Haber güncelleme tarihi 17.04.2018 12:26

Yüzölçümü: 12,007 km2

Nüfus: 4, 113, 072

İl Trafik Kodu: 35

Alan Kodu: 0232

 

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-016.jpg


 

İlçeleri

İzmir’in 30 ilçesi bulunmaktadır. Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menemen, Menderes, Ödemiş, Narlıdere, Selçuk, Seferihisar, Tire, Urla ve Torbalı İzmir’in ilçeleridir.

 

Coğrafi Konumu ve İklimi

İzmir Türkiye’nin nüfusu yoğun 3. ilidir. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. İzmir’in doğusunda Manisa, güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir ve batısında Ege Adaları bulunmaktadır. İzmir’de Akdeniz iklimi hakimdir. Kış mevsimi ılık ve yağışlı ve yaz mevsimi ise kurak ve sıcak geçmektedir.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-024.jpg


 

Ekonomisi

İzmir Türkiye’nin büyükşehirlerinden biridir. Ekonomisi çok yönlüdür. Sanayi, turizm ve tarım İzmir ekonomisinin kaynağıdır. Sanayi İzmir için önemlidir. Türkiye’nin imalat sanayisi yapan 3. ilidir. İzmir limanı ekonomi için önemlidir. Ülkemizin en önemli ihracat limanı İzmir’de bulunmaktadır. İzmir limanı Türkiye’ye önemli bir şekilde katkı sağlamaktadır.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-009.jpg

Tarım yapılan iller arasındadır. Önemli tarım merkezi olduğu belirtilmektedir.Tarımda önemli derecede çeşitli ürün yetiştirilmektedir. Meyvecilik ve sebzecilik ön plandadır.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-005.jpg

Turizm İzmir ekonomisi için oldukça önemlidir. Tarihi eserleri, doğa güzellikleri, iklim koşulları ve coğrafi konumu sebebiyle turizme açık bir şehirdir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak şehri olan İzmir, turizm açısından Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-004.jpg


 

Tarihi

İzmir tarihi neredeyse M.Ö 3000 senesine kadar uzanmaktadır.  İzmir’in il adı Smyrna olarak bilinmektedir. Araştırmalara göre ilk yerleşenler Hititlerdir. Hititler, yıkılınca yerine İyonyalılar hüküm sürmüştür. Perslerin işgaline uğramıştır. Daha sonra Makedonya Kralı İskender bölgeyi işgal etmiştir. İskender’in ölümü ile İzmir Bergama Krallığının hakimiyetine girmiştir. 1076 yılında I. Süleyman Şah tarafından İzmir fethedilmiştir.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-012.jpg

1086 yılında ise Türk komutanı Çaka Bey, hakimiyetine girmiştir. Çaka Bey’in öldürülmesi ile Bizans İzmir’i tekrar geri almıştır. Sultan Yıldırım Beyazıt döneminden İzmir Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci Dünya Savaşında sonra Yunanistan İzmir’i işgal etmiştir. 9 Eylül 1922 yılında ise Türk Ordusu İzmir’i tekrar vatan toprağına katmıştır.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-007.jpg


 

El Sanatları

İzmir’ de el sanatları özenle yapılmaktadır. İğne oyacılığı, tekstil, nazar boncuğu, keçecilik, ipek dokumacılığı, çömlekçilik, nalıncılık, bakır işlemeciliği, sedef işçiliği ve beledi dokuması İzmir’in en önemli el sanatlarıdır. Sadece sanat olarak kalmayan bu eserler, geçim kaynağı olarak da değerlendirilmektedir.

Farklı taşlardan ve renklerden oluşan taşlar işlenerek nazar boncukları yapılmaktadır. Nalın İzmir’in ilçesi olan Tire’ye özgü bir sanattır. Geçmişte kullanılan nalınlar günümüze kadar ulaşmıştır. Kadınların ayaklarında çok fazla görmesek de dekor ve hediyelik eşya olarak satın alınmaktadır.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-019.jpg

Sedef işçiliği ve bakır işçiliği de oldukça önemlidir. Bakır eşyaların üzerine işlenen motifler mükemmel bir görünüme sahiptir. Sedef genellikle kadınları süslemek amaçlı takı olarak yapılmaktadır. Fakat saz gibi enstürmanların üzerine işlenen sedef önemli bir yere sahiptir. İzmir’in bir diğer önemli el sanatlarından beledi dokumasıdır.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-018.jpg

Tire ilçesine ait beledi dokuması, ipek ipliklerle beledi dokuması tezgahlarında işlenmektedir. Tarihte Osmanlı padişahlarının kaftanlarını, çeyiz sandıklarını süslemekteydi.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-017.jpg


 

Festivalleri

İzmir’ de sürekli yapılan festivaller bulunmaktadır. Uluslararası İzmir Sanat Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Uluslararası Foça Festivali, Uluslararası İzmir Kukla Günleri, Uluslararası İzmir Festivali, Çiçek Festivali, Kültür Sanat Bilim Düşünce ve Emek Festivali ve Gaziemir Ulusal Ve Uluslararası Çocuk Festivali gibi birçok geleneksel festivaller düzenlenmektedir.

izmir-hakkinda-bilmedikleriniz-020.jpg

 

İZMİR GEZİ REHBERİ

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir'in En Lüks Otelleri

Bergama'daki Tarihi Oteller

Bergama Gezilecek Yerler

İzmir Lezzetleri

Çeşme Gezilecek Yerler

Alaçatı'daki Tarihi Oteller

Foça Gezi Rehberi

Urla Gezilecek Yerler

Seferihisar Gezilecek Yerler

Menderes Gezi Rehberi

Ödemiş Gezi Rehberi

Konak Gezi Rehberi

Dikili Tatil Rehberi

Aliağa Gezi Rehberi

Çeşme'de Bulunan Beach'ler

Hafta Sonu Kaçamağı; Karaburun

Hafta Sonu Tatil Rotanız; Birgi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
4
0
0
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.