İyi Bir Futbolcu Olabilmek İçin Ne Yapılmalı?

İyi Bir Futbolcu Olabilmek İçin Ne Yapılmalı?
11.11.201512:38

Günümüz futbolunda artık sadece yetenekli bir futbolcu olmak yetmiyor. Yeteneğin yanı sıra sağlam bir vücuda aranıyor. Dayanıklı ve kuvvetli bir vücut, futbolcunun özellikleri ile birleştiğinde her zaman daha sağlam bir futbol ortaya koymasını sağlar.

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 14:29

Futbol, dünyada kitleleri en çok arkasından sürükleyen bir spor dalıdır. Hızla gelişen futbol, oldukça popüler bir meslek haline geldi. Dünyanın dört bir yanındaki futbol tutkunu olan milyarlarca çocuk ve genç, kulüplerin seçmelerinde üstün performans sergileyebilmek için birbirleriyle yarışıyor. Ancak çoğu kez bir futbolcu adaylarının sadece yeteneği yetmiyor. Artık çoğu kulüp, seçmelere gelen futbolcu adaylarının boy ve kilosuna bakıyor çünkü 90 dakika boyunca sahada istenilen performansı ortaya koyabilmesi için futbolcu adayının fiziksel özelliklerinde istenilen şartlar aranıyor.

futbol-antrenman.jpg

Futbol, 6 mevkiden oluşuyor. Bu 6 mevki de futbolcudan tamamen farklı özellikler istiyor. Kimi futbolcu sahada ağır ağır hareket ederken, kimi futbolcuda çok hızlı hareket ediyor. Taraftar ağır ağır oynayan futbolcuya değil de çok hızlı hareket eden futbolcuya söylenebiliyor çünkü futbolcuların özellikleri, mevki özellikleriyle örtüşmeli. Bir defans oyuncusunda hızlı geri dönüşlerine ve atik hareketlerine bakılırken, forvet oyuncusundan hızlı geri dönüş yapabilmesine bakılmaz. Mevki özelliklerinde futbolcu da, hızlı koşu, sıçrama, bitirici vuruş, isabetli orta, çalım özellikleri aranır. Bu özellikler için futbolcunun ve futbolcu adayının kaliteli oyun ortaya koyabilmesi için dayanıklılığı ve aerobik kapasiteleri yüksek olmalı.

Futbolcu adaylarının bu özellikleri ve dayanıklılığı sadece ağır antrenmanlara bağlı değil. Oyuncunun hem kuvvet hem de aerobik kapasitesi için antrenmanların dışında beslenme ve gıda takviyeleri de oldukça önemli. Bu konuda futbolcuların ve futbolcu adaylarının daha iyi bir performans sergileyerek kaliteli bir futbol ortaya koyabilmesi için bazı gıda takviyeleri kullanması gerekir. İşte futbolcular için ortaya çıkan en iyi gıda takviyeleri:

vitagor-gida-.jpg

Vitargo

Futbolcu ve futbolcu adaylarının yoğun antrenman programlarında dayanıklılık oranlarını artırabilmeleri ve yüksek efor gerektiren durumlarda performans kaybı yaşamamaları için Vitargo gıda takviyesi oldukça iyi. Yoğun antrenmanlarda ve yüksek efor harcanan maçlarda oyuncular, glikojen depoları her zaman dolu olmalı. Bu durum sahada performans kaybını azaltarak, kaliteli bir futbol ortaya koymanızı sağlayacak.

İsveç gıda endüstrisinin ileri teknolojisi ile üretilen Vitargo, piyasadaki diğer birçok gıda takviyesi gibi sindirim rahatsızlıklarına neden olmaz. 11 dakikada dolaşıma karışarak, maç veya antrenman öncesinde, devre arası rahatlıkla kullanılabilir. Vücuttaki enerji ihtiyacını oldukça hızlı karşılayabilen Vitargo, Ultra – Hipotonik olarak sınıflandırılır. Hipotonik, kan ozmolaritesinden daha düşük ozmolariteye sahip çözeltilerin tanımlanmasıdır. Bu da vücutta enerjinin en yüksek hızda aktif hale getirilmesi anlamına geliyor. Son olarak Vitargo, kesinlikle doping değildir.

kreatin-gida.jpg

Kreatin

Sporcuların kaslarında depolanarak, dayanıklılık ve kuvvetlerini artıran bir gıda takviyesidir. Kırmızı et ve balıkta bulunur. Sporcuların ani enerji ve kuvvet ihtiyaçlarını karşılayarak, yüksek bir performans ortaya koymalarını sağlar. Kreatin, kırmızı et ve balık gibi birçok yiyeceğin içerisinde bulunduğu için doping olarak sayılmaz.

Kreatin Depolama

Kreatin gıda takviyesini, sporcu istediği oranda ve istediği şekilde kullanamaz. Kreatini ilk hafta sporcunun kilosu başına 300 mg alması gerekir. Bu sporcuda kreatin depolama evresi olarak adlandırılır. Buna örnek vermek gerekirse 70 kilo olan bir sporcunun bu evrede günde 21 gram kreatin alması gerekir. Bundan sonraki dengeleme evresinde ise 7 gram kreatin almalı. Bu doz oranlarının gün içerisinde küçük dozlara ayrılarak tüketilmesi vücudun kreatin emilimini optimum düzeye çıkaracak.

protein-gida.jpg

Protein

Protein, sporcuların kas gelişimindeki en önemli maddelerin başında geliyor. Sporcuların kas gelişimi, dayanıklılık ve kuvveti arttırdığı için protein oldukça önemli bir konumda. Ayrıca protein, sporcu kas gelişimi ile birlikte hacim kazanmasını da sağlar.

amino-asit-gida.jpg

Kompleks Amino Asitler ve Özel Amino Asit Destekleri

Sporcular, vücutlarındaki amino asit oranlarını her zaman yeterli düzeyde tutmalı. Bunun için başta BCAA, arginine ve glutamine gibi birçok amino asit destekleri ile esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler vücut için oldukça önemli. Sporcuların antrenman veya maç sonrasında vücudundaki amino asitleri yenilemeli. Özellikle kas gelişimini desteklemek, performansı ilerletmek için oldukça önemlidir. Bunların dışında sporcu, vücudundaki amino asidi yenilemezse antrenmanda sakatlık riskini arttırır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1915
2410
2427
620
491
665
1393
359
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.