• DOLAR5,48350.50
 • EURO6,19050.82
 • ALTIN212,0150.16
 • BIST92.7091.38

İstikamet Orta Avrupa / Prag

İstikamet Orta Avrupa / Prag

Çek Cumhuriyetinin Başkenti olan Prag, Çek dilindeki adı Praha ile “eşik” anlamına gelmektedir. II. Dünya Savaşı’nda birçok şehir yıkım yaşarken Prag halkı Hitler’e karşı koymayınca bombalara hedef olmamıştır. Bu nedenle doğal güzelliğini kaybetmemiştir.

Haber güncelleme tarihi 18.04.2018 16:34

Prag, taş köprü üzerinde bulunan heykelleri, Avrupa’nın en dar sokağının bulunması ve tarihi yapıları ile ünlemiş bir orta avrupa ülkesidir. Ayrıca şehrin içerisinden geçen Vltava nehri şehrin güzelliğini arttırmış bulunmaktadır.

Prag, 1.247 milyon nufusa sahiptir. Resmi olarak Çek dilini kullanılmaktadır fakat Prag halkının hemen hemen hepsi, orta derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Bu nedenle zorlanmayacağınız bir gezi olacaktır.   

Çek Cumhuriyetinde Para Birimi ve Hesaplanması

Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen Prag’da kullanılan para birimi euro değil Crown’dur (Koruna).  Bu nedenle mutlaka ilk önce yapmanız gereken şeylerden biri paranızı Crown’a çevirmektir. Kısaca nasıl hesaplandığından bahsedecek olursak, 25-30 Kuron 1 Euro'ya denke gelmektedir. Türk parasına mantığı ile hesaplarken en basit hesaplama yöntemi ise Koruna'dan bir sıfır atmaktır. Örneğin; 10 Kurona, eşittir 1 TL.

Paranızı çevirirken dikkat etmeniz gerekenlerden birtanesi, bazı yerlerin kapısında no comission yazısını görürsünüz ama içeri girince anlarsınız ki sadece belli bir para miktarı çevirme durumunda sizden komisyon istemiyorlardır. Bu nedenle girdiğiniz her yerde bunu özellikle sorunmalısınız.

Prag’da Nereler Gezilmeli ?

Cesky Krumlov

Cesky Krumlov, Viyana’dan Prag’a doğru yol aldığınızda mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir. Çek Cumhuriyeti güneyinde Bohemya olarak adlandırılan bölgede kalan ve UNESCO tarafından dünya miras listesine alınmış 700 yıllık şehir olan Cesky Krumlov mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kraliyet Sarayı ile başlayan gezinizde harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Kraliyet yürüyüş yolundan geçtikten sonra Kraliyet Sarayında kralın odasına mutlaka bir göz atın. Kralın odası orada bulunan tüm sokakları paralel olarak görmektedir. Kral kendi odasını ona göre dizayn ettirmiştir. Soylu kısımlar kraliyet ailesine yakın yaşamışlardır. Bu nedenle tepeden aşağıya doğru inildikçe halkın yaşadığı yerler gözlemlenebilir.


 

Prag Kalesi

Şehir turuna Prag Kalesi'nden başlayıp aşağıya doğru inebilirsiniz.  

Kale bölgesi; katedral, müzeler, Romanesk Manastırı, Altın sokak ve çeşitli galerilerin olduğu binalardan oluşmaktadır.

Tepeye çıkıldığında ilk olarak kalenin önündeki üniformalı askerler görülmektedir. Üniformalı askerler Prag Kalesi'nden başka bir tarihi yerde bulunmamaktadır. Daha sonra Kraliyet bahçesi karşınıza çıkmaktadır. Kraliyet bahçesinin içinde yer alan savaşan herküller kale koruyucularıdır. Düşmanları yenen ve kötü ruhları uzaklaştıran heykeller olarak tanımlanabilir. Sarayın hemen yanında yer alan başpiskoposluk binası da din ve devlet işlerinin eski zamandan beri birlikte yürütüldüğünü destekler biçimdedir.


 

Aziz Vitus Katedrali

aziz-vitus-katedrali-.JPG

Kalede en dikkat çeken yapı, Çek Cumhuriyeti'nin en büyük katedrali Aziz Vitus'dur. Gotik ve neogotik tarzdaki katedralin yapımına Kral 4. Charles'in ''dinde daha güçlü olma'' isteğiyle 1344 yılında başlanan ancak inşaatı 1929'da tamamlanmıştır. 124 metre uzunluğu ve 33 metre yüksekliğiyle dünyanın 5. büyük katedralidir. Kum taşı bloklarından oluşan katedralin ortada bulunan vitray penceresi 1996 yılında prag baharı döneminden sonra yapılmıştır. Yukarı doğru bakıldığında yapının üzerinde dışarıya doğru uzanan heykelleri görmek mümküdür. Heykeller kötü ruhları kovmak amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda heykeller yağmur oluğu görevini de üstlenmektedir.  Saat 17.00’ye kadar ziyarete açık olan katedral ücretsiz olarak gezilebilir.


 

Charles Köprüsü

Prag'da Vltava Nehri'ni süsleyen en önemli köprüsü Charles Köprüsü'dür. Köprü adını aldığı kral 4. Charles tarafından yaptırılmıştır.  Kraliyet gökbilimcileri ve numarolojistleri IV. Charles'e köprü temel taşının konma zamanının 9 Temmuz 1357, sabaha karşı saat 5:31 olması gerektiğini bildirdiler. (135797531) Bu sayının önemi sayının soldan sağa artışı ile sağdan sola azalışı aynı sayılardan oluşmasıydı.

sayilar.JPG

Köprünün üzerinde Azizleri simgeleyen 30 heykel bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni ise Aziz Nepomuk heykelidir.  Efsaneye göre, kraliçenin en yakın azizi olan Nepromuk, kralın kıskançlık hışmına uğrar ve kendini Charles Köprüsünden aşağıya atar. Ancak Aziz suya düşünce göğe birçok yıldız yükselir. Bu nedenle tüm köprülerin koruyucusu olarak anılan Nepomuk'un heykelinin başında altın renginde yıldızlar da bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde turistler ellerini iki yana açtıktan sonra ellerini heykele sürüp dilediği dileklerin kabul olması için dua etmektedirler.

 

osmanli-heykeli-.jpg

Köprüde ayrıca Osmanlı'ya itaf edilen bir heykelde bulunmaktadır. Resmin sol tarfında bulunan kılıçlı heykelinin tasvir ediliş biçimi Osmanlı'ya karşı duyulan korku ve ön yargıları göstermektedir. Heykelde, tespih çeken Osmanlı gardiyanı neşeli şekilde zindanın kapısında beklerken, yukarıdaki yer alan din adamları ondan hapsettiği din adamlarını çıkarmasını ister. Heykelin üzerinde bulunan geyik Çek halkı için kutsal sayılmaktadır. Karlo Vary’nin bulunuş hikayesi de oradan gelmektedir.

Köprünün üzerinde heykellere göz atarken müzik gruplarını dinleyebilir, sokak ressamlarına portrenizi çizdirebilir ya da seyyar hediyelik eşya satıcılarından sevdiklerinize ufak hediyeler alabilirsiniz.


 

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi eski şehir meydanında bulunmaktadır. Her saat başı ilginç bir gösteri başlar. İki küçük pencere açılır ve içinden 12 havariyi temsil eden heykeller çıkıp izleyenlere selamlar, saatin sağında ve solunda bulunan 4 adet figür insanlara neler yapmaları gerektiğini anlatır. Elinde ayna olan kendini beğenmişliği, altın torbası olan cimriliği, iskelet yaşama karşı isteksizliği ve elinde müzik aleti bulunan gece hayatını ve sefaleti temsil eder.

Astronomik Saat Kulesinin hüzünlü bir hikayesi vardır. Astronomik Saat Kulesi'ni yapan Hanuş Usta’nın eseri çok beğenilir ve ünü ülke dışına kadar yayılır. Başka ülkelerden Hanuş’a saatin aynısının yapılmasını teklif ederler fakat Kral bunu duyunca duruma kendince bir önlem alır. Hanuş’un gözlerine mil çektirir. Amacı, bu saat kulesinden başka bir yere daha yapılmasının önüne geçmektir.

Saatin alt kısmında yer alan bölüm astronomik olarak burçları simgelemektedir. Onun bir üstünde yer alan bölüm ise Güneşin Dünya etrafında dönüşünü anlatmaktadır.


 

Terezin Toplama Kampı

terezin-.JPG

Çek Cumhuriyeti’nin Almanya sınırındaki bulunan Yahudilerin toplandığı kampı olan Terezin, adeta zamanın 1940'larda kaldığı bir kasaba. Kampa ulaşırken geçtiğiniz yollar terkedilmiş, sokaklarında insan yok, az bir nufüsa sahip.

İkinci dünya savaşı başlarında istemeyen yahudiler, toplu halde kamplara getirilmişler. Kamp, bir çalışma kampı olarak değil, yük trenleriyle diğer şehirlerden getirilen yahudilerin geçici bir süre kaldığı, buradan ayrıldıkları ve çalışma kamplarına gönderildiği bir ara durak noktası olarak işlev görmüştür.

terezin--002.JPG

Buraya getirilen yahudiler, kayıt altına alındıktan sonra kadın ve erkek olarak ayrılıp, aynı anda yüzlerce kişinin kaldığı, tek bir tuvaleti olan,  tahta ranzada yatmak zorunda kaldıkları koğuşlara alınmış. Daha sonra ilerleyen günlerde de, sağlık ve fiziki durumlarına göre ayrılmışlardır.

Kampın içinde özellikle disiplin suçu işleyen mahkumların kaldığı küçücük hücrelerde pencere ve yatak yer almaktadır. Daha büyük itaatsizlikler yapan mahkumlar ise avludaki darağacında asılarak ya da aynı yerde kurşuna dizilerek idam edilmişlerdir.

Kampa giriş için fiyatı 210 kron (yaklaşık 21 lira ya da 7 euro) bilet alabilirsiniz .  


Karlovy Vary

Karlovy Vary ya da Almanca ismi ile Carlsbad, 1350’lerde Bohemya Kralı IV. Karl tarafından tesadüfen bulunmuştur. Ormanda ava çıkan IV. Karl, tam bir geyiği avlamak üzereyken, geyik kendini uçurumdan aşağıdaki sıcak su kaynağına atmıştır. Böylece kaplıcalar keşfedilmiştir. Bu nedenle buraya Karl’ın Banyosu anlamına gelen Carlsbad adı verilmiş. Her birinin sıcaklık derecesi farklı çeşmelerin yer aldığı Karlovy Vary’de  30 dereceden – 100 dereceye kadar devam eden kaynak suları vardır. Karlovy Vary’ye özgü porselen maşrapalar sayesinde su yudum yudum içilir. Kentin içinden geçen Teplá Nehri’nin 70 derecenin üstüne çıkan ve mineral açısından zengin kaplıca suları özellikle mide ve metabolizma rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Günümüzde hala insanlar buraya doktorların yazdığı reçetler ile tedavi olmaya gelmektedir. 1918 yılında Atatürk böbrek rahatsızlığı sebebiyle tedavi için İstanbul’dan Viyana’ya hareket etmiş ve 2 ay Karlovy Vary’de tedavi görmüştür.

mustafa-kemal-.JPG

Yukarıdaki resimde “Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Kemal Atatürk 1918 yılında Karlovy Vary’de kalmış” yazısı görülmektedir.

Ayrıca Karlovy Vary’de Meryem Ana Kilisesi, Güneş saati, Karlovy Vary Film Festivali'nin yapıldığı yer ve Karlovy Vary’i kuş bakışı görebileceğiniz bir kule bulunmaktadır.


 

Avrupa’nın en dar sokağı

Bu sokakta iki kişinin yan yana yürümesi imkânsız. Bu nedenle sokağın başına ve sonuna trafik lambaları yerleştirilmiş. Yukarıdan gelen düğmeye basınca geçiş üstünlüğü kendisine oluyor. Bu durumda sokağın diğer ucundaki için kırmızı yanıyor ve beklemeye koyuluyor. Sokağın bir ucu restoranlara, diğer ucu da caddeye çıkıyor.

 

Prag'da Alışveriş 

Hediyelik eşya olarak pragda en çok göreceğiniz şeyler kuklalar ve ahşap oyuncaklardır. Ayrıca ülkenin en meşhur ürünü Bohemya kristalleridir. Kristalin gerçeği ise sesinden belli oluyormuş, Örneğin bardakları birbirine vurduğunuzda ses uzun süre yankılanıyorsa gerçek bir kristali elinizde tutuyorsunuz demektir.

Duygu FURUNCU/ NeOldu.com 

ÇEK CUMHURİYETİ REHBERİ

Çek Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Noktalar

Plzen Gezilecek Yerler

Brno Gezilecek Yerler

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.