İstanbul'da Yer Alan Tarihi Okullar

İstanbul'da Yer Alan Tarihi Okullar
05.10.201512:45

İstanbul'un tarihi kadar eski okullarda hala eğitim ve öğretim devam ederken, öğrenciler bir yandan okurken bir yandan da tarihi yaşıyor.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 15:18

İstanbul’da azınlık okullarından, askeri okullara ve üniversitelere kadar birçok eğitim kurumu bulunuyor. Eğitim veren okul binalarının birçoğu tarihe tanıklık etmiş binalara sahipler. Öğrenciler eğitim ve öğretim hayatlarına devam ederken, tarihi ambiansı da aynı zamanda bu okullarda yaşayabiliyorlar.

İşte bu okullardan bazıları;

İstanbul Üniversitesi 

istanbul-universitesi.JPG

İstanbul’da yükseköğretimin başlangıcı olarak kabül edilen eski adı Darülfünun olan İstanbul Üniversitesi, İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmed'in şehri ilim ve kültür merkezi haline getirme gayesiyle 18 Kasım 1933’te eğitim faaliyetlerine başlayan İstanbul Üniversitesi, halen eğitim hayatına devam etmektedir.

 

Boğaziçi Üniversitesi 

bogazici-universitesi.jpg

1863 yılında kurulan Robert Koleji, bulunduğu yerin üzerinde bir üniversitenin kurulması şartıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamıştır. Böylece Boğaziçi Üniversitesinin temelleri atılmıştır. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi 1863 yılından beri eğitim ve öğretimine devam etmektedir. 

 

İstanbul Amerikan Robert Koleji 

amerikan.jpg

Amerikan okulu olan Robert Kolejinin Bebek’teki yüksek eğitim bölümü üniversiteye devredilip Boğaziçi Üniversitesi olunca kurumun adı değiştirilerek ‘Özel İstanbul Amerikan Robert Lisesi” olarak 1863'den beri eğitime devam ediyor.

 

İstanbul Özel Alman Lisesi 

alman-lisesi.JPG

İstanbul’daki Alman tüccarların çocuklarının gitmesi için, ‘Alman-İsviçre Burjuva Okulu’ adıyla açılan okul binasına, I. Dünya Savaşı sonunda işgal kuvvetleri tarafından el konuldu. 1 Ekim 1953’te binasına tekrar kavuşan Alman Lisesi, eğitime kesintisiz devam etmektedir.

 

Notre Dame De Sion Kız Lisesi 

lise.jpg

İstanbul’da bulunan rahibelerin Pangaltı semtinde “Maison du Saint Esprit” adlı yatılı okul yönetimini devralmasıyla 1856 yılında açılan okul, Türkiye’de ilk kız lisesi olma özelliğine sahiptir. Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanan okul, 140 yıl boyunca kız lisesi olarak eğitim verdikten sonra 1996-1997 eğitim yılından itibaren karma eğitime geçmiştir. 

 

Aşiret Mektebi /Kabataş Lisesi 

kabatas-erkek-.jpg

II. Abdülhamid tarafından 1982 yılında kurulan Aşiret Mektebi, aşiret ağalarının çocukları için açılmıştır. Daha sonra siyasi fikir ayrılıkları dolayısıyla kapatılan okulun binasında Kabataş Lisesi eğitime başlamıştır. Günümüzde Kabataş Lisesi eğitimine halen devam etmektedir.

 

İstanbul Lisesi 

erkek-lisesi.jpg

1884 ylında Numune-i Terakki özel okullarına bağlı olarak açılan okul, Milli Eğitim Bakanlığı’na geçmesiyle birlikte İstanbul Erkek Lisesi adını almıştır. 

 

Özel İtalyan Lisesi 

italyan.jpg

İtalyan ailelerin çocukları için açılan İtalyan Lisesi, Lozan Antlaşması’nda Türk okullarıyla eşit şartlarda ve resmi olarak tanınan okullar arasında yer almıştır. 1911'den bu yana eğitimine devam etmektir.

 

Özel Kalfayan Ermeni İlköğretim Okulu 

ermeni-.jpg

1866 yılında  yetimhane olarak kurulduktan sonra ilköğretim okuluna dönüştürüldü. Daha sonra Okul, 1999-2000 öğretim yılında Özel Semerciyan-Cemaran İlköğretim Okulu ile birleşti.

 

Galatasaray Lisesi

okul-001.jpg

Topkapı Sarayı içindeki Enderun öğrencilerinin ilk ve ortaöğrenim gördükleri bir kurum olarak, Sultan II. Beyazıd döneminde ‘Galata Sarayı Ocağı’ adıyla kuruldu. Galata Sarayı Ocağı 1675’te kapatılmış, 1715 yılında yeniden açılarak 1820’ye kadar “Galata Sarayı Medresesi” adı altında Osmanlı’nın en önemli kurumlarından biri durumunda, Tıbbiye ve Askeri Kışla olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra Galatasaray Lisesi adı ile 1 Eylül 1868 yılında eğitim ve öğretim hayatına başladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.