İstanbul Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Özellik

İstanbul Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Özellik
12.11.201816:16

Sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın da en çok beğenilen şehirleri arasında gösterilen İstanbul hakkında mutlaka bilmeniz gereken bazı özellikleri bu içerikte listeledik. İşte, İstanbul hakkında herkesin bilmesi gereken ilginç özellikler…

Haber güncelleme tarihi 01.02.2020 09:43

İstanbul, Türkiye'nin en güzel ve en büyük şehri olduğu gibi tarihi dokusu ve diğer pek çok özelliği ile de her daim görülmeye ve keşfedilmeye değerdir. Aynı zamanda bu güzel ve devasa şehrin keşfetmeye değer yanları da her daim ortaya çıkmaya devam etmektedir.

İstanbul, Avrupa'nın en kalabalık şehirleri arasında yer alır. Öyle ki, birçok ülkenin nüfusu İstanbul’un nüfusunun yakınına bile yaklaşamamaktadır. Aynı zamanda en çok ziyaret edilen turistik mekanlardan bir tanesidir. Peki, neden İstanbul bu kadar önemli bir şehirdir? İşte, İstanbul hakkında bilinmesi gereken en ilginç özellikler…

İstanbul Hakkında Bilgi


1. Dünyanın Ulaşım Merkezidir

İstanbul, bilhassa transit yolcular için en önemli aktarma merkezlerinden bir tanesidir. Şüphe yok ki bu durumda Türkiye'nin bayrak taşıyıcı firması olan Türk Hava Yolları'nın da etkisi pek fazladır. Yeni açılan İstanbul Havalimanı özellikleri de bu durumu kanıtlayıcı olarak ortaya koymaktadır.

istanbul hakkında bilgi


2. Şehrin İsminin Kökeni Yunancadır

İstanbul ismi, Yunanca'daki "Eis ten polin" söz öbeğinden gelmektedir. Bu söz öbeğinin manası ise "şehre doğru" olarak tercüme edilebilir. Bu antik dönemlerde İstanbul'a giden yolu tanımlamak adına kullanılmakta olan bir tabirdir. Bugünkü ismini de oradan almıştır.

istanbul hakkında bilgi


3. Avrupa'da Sokakta Ayakkabı Boyacıları Olan İki Şehirden Bir Tanesidir

İstanbul, sokaklarda seyyar ayakkabı boyacılarının olduğu iki Avrupa kentinden bir tanesidir. Elbette bu boyacılar da kente bir renk katmaktadır. Bir diğer şehir ise Portekiz'in başkenti Lizbon'dur.

istanbul hakkında bilgi


4. Tarih Boyunca Kuşatma Altında Bulunmuştur

Stratejik öneminden ve iki kıtayı bir arada tutmasından dolayı tarih boyunca hiç rahat bırakılmayan bir şehir olmuştur. Hal böyle olunca da her daim bu şehri kuşatan birileri bulunmuştur. En sonunda Osmanlı Devleti tarafından bu kuşatmalar gerçekleştirilmiş ve şehir durulmuştur.

istanbul hakkında bilgi


5. Sokak Yemekleri Son Derece Ünlüdür

İstanbul, sokak yemekleri ile de son derece popüler olan bir kenttir. İstanbul simidinden balık ekmeğe, dürümden kokoreçe kadar pek çok sokak yemeği ile ün kazanan bu şehir, bu yönü ile yabancıların da hayli ilgisini çekmektedir. Eğer yabancı şehirlerin sokak lezzetleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz "Dünyanın En Lezzetli Sokak Yemekleri" içeriğini okuyabilirsiniz.

istanbul hakkında bilgi


6. İçinden Deniz Geçen Tek Şehirdir

Elbette pek çok şehrin sınırları içerisinden deniz geçebilir. Fakat İstanbul, şehrin tam merkezinden denizin geçmesi yönüyle diğerlerinden ayrılacaktır.

istanbul hakkında bilgi


7. Fethi Peygamber Tarafından Müjdelenmiştir

İstanbul'un fethi, Hz. Muhammed tarafından da müjdelenmiştir. Şöyle ki, Hz. Muhammed İstanbul'un elbet bir gün fethedileceğini öngörmüş ve bu kenti fetheden hükümdarı övmüştür.

istanbul hakkında bilgi


8. Osmanlı'ya Senelerce Başkentlik Yapmıştır

İstanbul, yüzlerce sene Osmanlı Devleti'ne başkentlik etmiştir. Bugün bu denli geniş bir tarihi dokusunun olması ve Türkiye'nin en büyük şehri olarak ifade edilmesi de bundan dolayıdır.

istanbul hakkında bilgi


9. Defalarca Kez Yeniden İnşa Edilmiştir

Kimi zaman yangınlardan dolayı kimi zaman ise savaşlardan dolayı şehir yerle yeksan hale gelmiştir. Hal böyle olunca da bu şehrin defalarca kez tekrar inşa edilmesi icap etmiştir.

istanbul hakkında bilgi


10. Bir Dönem Latinlere de Ev Sahipliği Yapmıştır

İstanbul, yaklaşık 60 yıl boyunca Latinleri de misafir etmiştir. Bu toprakları sefalet ve fakirlik içerisindeki yıkık bir yaşantı neticesinde terk eden Latinler, Bizanslılar tarafından da "Latin Köpekler" olarak anılmıştır.

istanbul hakkında bilgi

Önerilen İçerik: İstanbul Hakkında Genel Bilgi

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
553
109
131
245
39
48
491
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.