İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
18.01.201809:59

İşsizlik maaşı tüm çalışanların şartları oluştuğu takdirde alabileceği bir maaştır. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? İşte tüm yanıtlar…

Haber güncelleme tarihi 24.02.2020 09:56

" İşsizlik maaşı ", işine son verilen kişilerin şartlar olgunlaştığı takdirde belirli bir süre boyunca devletten aldıkları maaştır.

Eğer kişi işsizlik maaşı alıyorsa sigortadan yararlanabilir. Peki işsizlik maaşı için gerekli şartlar nelerdir ve 2018’de işsizlik maaş ücretleri nedir?

İşsizlik Sigortası İçin Aranan Şartlar

İşsizlik sigortası fonundan 4/a’lılar yani eski adıyla SSK’lılar, 506 sayılı kanuna tabi olarak kurulan sandıklara tabi çalışan kişiler, işsizlik sigortasına prim ödemek şartıyla kısmi süreli çalışanlar, taksi dolmuş ve şehir içi toplu taşıma araçlarında ay içerisinde 10 günden az çalışanlar ve isteğe bağlı sigortalılar yararlanabilir.

İşsizlik sigortası almak isteyen kişilerin işten ayrılmadan önceki " son üç yıl içerisinde, son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim " ödemiş olması gerekir.

Son üç yıl içerisinde en az 600 gün prim ödememiş kişiler işsizlik parası alamaz. Diğer yandan son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma koşulu için de bazı istisnalar vardır.

Bazı çalışanların ay içerisinde eksik günü olabilir. " İzin, rapor ve gözaltı " gibi durumlarda sigorta primleri yatmayabilir.

Son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartında istirahat raporu alan, ücretsiz izin kullanan, gözaltına alındığı için eksik günü olan kişilerin " eksik günleri dikkate alınmaz.


Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alınabilir?

İşsizlik maaşı için alt düzey son 3 yıl içerisinde 120’si kesintisiz olmak üzere 600 gün prim ödeme koşulu. Bu en alt düzeyi oluşturur ve bu kişi " 6 ay boyunca " işsizlik maaşı alabilir.

Bununla birlikte son 3 yıl içerisinde " 900 gün primi " olan kişiler 8 ay, " 3 yılın tamamında " primi ödenmiş kişiler ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilir. İşsizlik maaşından " en uzun " yararlanma süresi 10 aydır.


İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik sigortasından alınacak işsizlik parası, kişinin son dört aylık prime esas kazancının yani " SGK’ya bildirildiği brüt ücretinin yüzde 40’ıdır. "

İşsizlik parası " asgari ücretin yüzde 80’ini " geçemez. Asgari ücret artınca asgari ücrete endeksli hesaplanan bazı ücretler de arttı. 2018'deki işsizlik maaşı, " en düşük 811 lira " oldu. İşsizlik maaşının üst sınırı aynı dönem için " 1623 lira " olarak uygulanacak.


İşsizlik Maaşı Alana Sağlık Sigortasından Yararlanma Hakkı

İşsizlik parası almaya başlayan kişinin genel " sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından " ödenir. Örneğin 10 ay boyunca işsizlik parası alan kişi 10 ay boyunca İŞKUR tarafından ödenen genel sağlık sigortası primleri sayesinde sağlık hizmeti alabilir.

İşsizlik parası alan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yani eşi ve yaş sınırını geçmeyen çocukları ile varsa geçimini sağladığı anne ve babası da bu süre boyunca " sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. " Dolayısıyla işsizlik parası alan kişinin bu süre boyunca gelir testine girmesi gerekmez.


İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

İşsizlik parası almak isteyen kişilerin İŞKUR’a başvuru yapması gerekir. Bu başvurunun internet üzerinden yapılması da mümkündür.

Dolayısıyla işsiz kalan kişi İŞKUR’a hiç gitmeden de işsizlik parasına başvurabilir. www.iskur.gov.tr adresinden işsizlik parasına başvuru yapılabilir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için " İşkur Kayıt ve Giriş Nasıl Yapılır? " içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İşsizlik parasına başvuran kişi gerekli kriterlere uygunsa işsizlik parasını alabilir. Bu durumda İŞKUR kayıtta belirtilen telefon numarasına SMS atar ve kişiyi bilgilendirir.

İşsizlik parasına hak kazandığını öğrenen kişi, ilk parası geldiğinde yeniden bilgilendirilir ve PTT’lerden işsizlik parasını alabilir.


İşsizlik Maaşı Nasıl Kesilir?

İşsizlik parası almaya başlayan kişi yeniden çalışmaya başlarsa, emekli olursa, İŞKUR’un meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimlerine haklı nedeni olmadan katılmazsa, İŞKUR’un çağrılarına cevap vermezse ve yine İŞKUR’un kendisine teklif ettiği ve son mesleğine ve kazandığı paraya uygun olan, ikamet ettiği yerin belediye mücavir alan sınırları içerisinde kalan " bir işi kabul etmezse " işsizlik parası kesilir.

İşsizlik parası alan kişinin İŞKUR’dan gelen çağrılara uyması, İŞKUR’un kendisine sunduğu hizmetleri takip etmesi şarttır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.