İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?
20.07.201512:31

Türkiye’de milyonlarca işsiz var ancak her işsiz olan kişiye de bu maaş verilmiyor. O zaman işsizlik maaşına kimler başvurabilir, başvurma işlemleri yaparken nasıl bir yol izlenilir?

Haber güncelleme tarihi 11.01.2019 12:13

İşsizlik Türkiye’nin oldukça büyük bir sorunudur. Türkiye’de milyonlarca işsiz vardır. Ancak işsizlik maaşında yaralanmak için işsiz olmak sadece yetmiyor, belli başlı şartlara sahip olmalı ve başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Bir insana işsiz diyebilmemiz için aranan belli başlı koşullar vardır. İşte bu maaştan yararlanmak için yapılan başvuru, işsiz olarak sayılabilecek ve bu maaştan yararlanmaya hak kazanan kişiler;

issizlik-maasi2.gif


İşsizlik Maaşına Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşında yararlanmak için iş çıkışınızı verildikten sonra 30 gün içinde çıkış belgelerinizle en yakın İŞKUR’a başvurmanız gerekiyor. Ayrıca devlet kapısı dediğimiz E-devlet sistemi üzerinde İşsizlik Ödeneği Başvurusu ile de işleminizi yapabilirsiniz. Eğer bu süreyi geçirirseniz geçen zaman kadar maaşınızın süresi de azalacaktır. Bunun için en kısa zamanda başvurunuzu yapınız.

issizlik-maasi.jpg


İşsizlik Maaşına Kimler Hak Kazanır?

İşinizi kendi istek ve kusurunuz dışında işinizi kaybetmeniz. Yani işten çıkartılmış olmanız gerekiyor. Tamam işten çıkartıldınız bu koşul sadece yetmiyor. İşten çıkartılmadan önce 120 gün prim ödeyip çalışmanızda gerekiyor. Bununla birlikte son 3 yıl en az 600 gün işsizlik primi ödenmiş olması şartı da var. İş yerinizin kapanması, el değiştirmesi nedeniyle işten çıkartılmanız durumunda da işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz. Son yıllarda üniversiteli genç işsizlerde bir hayli artı. Eğitim seviyesi yüksek olan gençlerde işsizlik maaşın da yararlanabilecek.

issizlik-maasi2-001.gif


İşsizlik Maaşından Ne Kadar Süreyle Yararlanılır? 

 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizler 180 gün, 900 gün sigortalı çalışıp ve işsizlik sigortası ödeyenler 240 gün, 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası ödemiş   olanlar ise 300 gün süre ile bu ödeneğe hak kazanmış olacaklar.

issizlik-maasi32.jpg


İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

En fazla İşsizlik maaşı asgari ücretin %80’nidir. Yani en fazla bu yıl içinde alınacak asgari ücret 856 TL’dir. Aldığın maaşa göre değişiyor Asgari ücret ile çalışan bir kişinin işsiz kalması durumunda 425 TL maaş verilirken 3000 TL kazanan kişinin işsiz kalması durumunda ise 856 TL maaş ödeniyor. İşsizlik maaşı sigortanın durumuna göre 6- 10 ay arası ödeniyor.issizlik-maasi32-001.jpg


İşsizlik Maaşı Ne Zaman, Nasıl ve Nereden Alınabilir?

İlk işsizlik ödeneği ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılır. Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

issizlik-maasi32.jpeg


İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplarken son 4 aydaki brüt maaşınızın ortalaması alınıyor. Bunun yüzde 40'ı işsizlik maaşı olarak ödeniyor.

hesap.jpg


Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Haller Nelerdir?

Hizmet akitleri 4447/51 inci madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

 • Hastalık
 • Ücretsiz izin
 • Disiplin cezası
 • Gözaltına alınma
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali
 • Kısmi istihdam
 • Grev
 • Lokavt
 • Genel hayatı etkileyen olaylar
 • Ekonomik kriz
 • Doğal afetler

Nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.


Sigortalı İşsizler Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir Mi?

İşsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olup bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortalısı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

saglik-sigortasi.jpg


İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

İşkur kurumunca teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden sigortalı işsizlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilir. Gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilirse sigortalı işsizlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilir.

maas-kesintisi.jpg

Önerilen İçerik; İşsizlik Maaşı Hesaplama

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.