İsrail'den 'Haddini Bilmez' Açıklama!

İsrail'den 'Haddini Bilmez' Açıklama!
26.07.201713:32

İsrail’in açıklamasına Dışişleri Bakanlığı’ndan sert bir tepki geldi. Türkiye İsrail’e karşı daha önce yaptığı uyarıyı yineledi.

Haber güncelleme tarihi 26.07.2017 13:46

Mescid-i Aksa’da Müslümanlara karşı olan sert tutumunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün İsrail’e çağrı yapmıştı. Bunun üzerine İsrail’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adını vermeden "Camdan bir sarayda yaşayanların başkalarına taş atmamaları gerekir" şeklindeki bir açıklama yaptı.

İPLER GERİLİYOR!

İsrail’in bu skandal açıklamasının ardından bugün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Harem-i Şerif'teki son gelişmeler hakkında ifade ettikleri hususlara ilişkin olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz" diyen Müftüoğlu, "Osmanlı döneminde Filistin'de farklı dinlere ve mezheplere mensup cemaatler yüzyıllarca barış içinde birlikte yaşamış ve ibadetlerini özgürce yerine getirmiştir. Bu bağlamda, Osmanlı döneminde sergilenen benzersiz hoşgörüyü en iyi Musevilerin bilmesi ve takdir etmesi beklenir. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti'nde Musevilerin inanç ve ibadet özgürlükleri devletimizin güvencesi altındadır" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu, İsrail'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben "Camdan bir sarayda yaşayanların başkalarına taş atmamaları gerekir" şeklindeki açıklaması için "Haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz" dedi. Müftüoğlu, İsrail'i bir an önce aklıselime dönerek Mescid-i Aksa'daki ibadet özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmaya çağırdı.

“HAREM-İ ŞERİF’TE STATÜKOYA DÖNMELİDİR”

Müslümanlar için en kutsal üçüncü mekan olan bütün Mescid-i Aksa'nın, İslam aleminin en öncelikli konularının başında yer aldığını kaydeden Müftüoğlu, "Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de süregiden İsrail işgali 50. yılını doldurmuşken Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğu gerçeğini örtbas etmeye çalışmanın bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına ve Filistin-İsrail ihtilafının çözülmesine faydası olmayacağı açıktır. İsrail'e düşen sorumluluk, bir an önce aklıselimi hâkim kılıp, Harem-i Şerif'te statükoya dönmek ve ibadet özgürlüğünün önündeki engelleri tümüyle kaldırmaktır" ifadelerini kullandı.

İSRAİL'DEN KÜSTAH AÇIKLAMA: BAŞKENT OLDU

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti Grup Toplantısı'ndaki sözleriyle ilgili olarak sert ifadelerin yer aldığı bir açıklama yayımlamış, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti üyelerinin toplantısındaki ifadeleri saçma, hayali ve çarpıtılmıştır. Kendi ülkesinin zor sorunları ile ilgilenmesi çok daha akıllıca olurdu. ​Osmanlı İmparatorluğu günleri geride kalmıştır. Kudüs geçmişte de Yahudi halkının başkenti olmuştur, halihazırda başkentidir ve gelecekte de öyle olacaktır. Hükümeti geçmişe nazaran güvenliğe, özgürlüğe, inanç serbestisine ve bütün azınlık haklarına saygılıdır. Camdan bir sarayda yaşayanların başkalarına taş atmamaları gerekir" açıklamasını yapmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.