İslamofobi Nedir?

İslamofobi Nedir?
02.09.201517:03

İslamiyet’e karşı bir korku operasyonu olan İslamofobi, kelime anlamı tam olarak nedir ve ne zaman ortaya çıkmıştır?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2018 00:34

İslamofobi, günümüzde oldukça fazla duyabileceğiniz bir kelimedir. Özellikle son zamanlarda İŞİD gibi İslamiyet adına insanları kıyım yapan örgütlerle birlikte İslamofobi kavramının kullanımı, düşüncesi daha da arttı. Peki, İslamofobi tam olarak nedir?

islamofobi

İslamofobi; kelime anlamı olarak “İslam korkusu” demektir. Müslümanlara ve İslam dinine karşı olan önyargılar ve ayrımcılıktan kaynaklanıyor. Müslümanlara karşı olan nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve kin besleme haline gelir. Müslümanlara karşı bu tavır neden takınıldı ya da neden böyle bir tavır alınmak gereği duyuldu. Bu konu hakkında düşüncelerimi en sona bırakarak İslamofobi’nin ne zaman ortaya çıktığı hakkında bilgi verelim.


İslamofobi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır? 

ikizkuleler

İslamofobi ilkez 1991 yılında kullanılmış ve 11 Eylül saldırılarıyla tekrardan gündeme gelmiştir.  

Bugün İslamofobi denildiği zaman iki şey anlaşılıyor, bir İslam dinini tanımlamak ve öğrenmekten kaynaklanan bir korku hali ile birlikte Müslümanlara karşı ayrımcılık ve düşmanlık yapılmasının meşru görülmesi.

Aslında bakılırsa İslamiyet’e karşı olan bu nefretin kökeni İspanya’da Endülüs’ün İslam Devleti tarafından fethedilmesine kadar iner. Haçlı seferlerine asker devşirmek isteyen kilise mensuplarının propagandası bu nefret tohumlarının ekilmesine zemin hazırlamıştır. Bu düşünce yapısı günümüze kadar seyretmiş ve çıkan olaylarla da etkisini artırmıştır. Özellikle 11 Eylül 2001 yılında New York’taki İkiz kuleler saldırısı ile Batı dünyası Müslümanlara karşı bir nefret içine girmişlerdir.


Kısacası;

islamofobi

İnsanlardaki önyargılar olduğu sürece öngörüler yok olur. Öngörüsü olmayan insanların gerçekleri görüp ve doğru bir şekilde hareket etmesi beklenemez. İslamiyet’e karşı asırlardır süre gelen köklü bir nefretin adıdır “İslamofobi”. İslamofobi, önyargıları içinde boğuşan insanların, aciz kalmış güruhların ortaya atmış olduğu bir düşünce akımıdır.

Biliyor musunuz İslamofobi Neden Var?

  • İslamiyet’in köklü temellere sahip olması,
  • Dünya bilimi, kültürü İslam coğrafyalarından öğrenmesi,
  • İslamiyet’in her zaman içinde hoşgörü barındırması( Bakmayın Orta Doğu İslamiyet’in değil, İslamiyet’i yok etmek isteyenlerin eseri)
  • Bunun gibi birçok nedenden yola çıkarak İslamofobi’nin neden olduğunu açıklayabiliriz.

​​​​​​​

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
104
57
164
24
22
171
16
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.