İskoçya Parlemantosu'ndan Referanduma Onay

İskoçya Parlemantosu'ndan Referanduma Onay
29.03.201709:22

İskoçya, Britanya'dan ayrılmak için referanduma gitti. Yapılan referandum sonucu 'bağımsızlık' onayı desteklendi. Peki, İngiltere İskoçya'nın bağımsızlık talebine ne diyor? Detaylar haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 31.03.2017 21:20

Britanya'dan ayrılma referandumu için İskoçya parlemantosunda yapılan oylamada "Bağımsızlık" kararı çıktı. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasıyla birlikte İskoçya'nın bağımsızlık talepleri gündeme geldi. İskoçya Birinci Bakanı Sturgeon, AB'den ayrılmamak için Birleşik Krallık'tan ayrılmak istediklerini sürekli dile getiriyordu. İngiltere'den ayrılmak için bazı görüşmeler başlatmıştı. Yapılan görüşmeler başarıya ulaştı. İskoçya Ulusal Parti'nin vekilleri, Yeşillerin desteğini de arkasına alarak referandum için İngiltere Parlemantosu'na resmi başvuru yapma hakkını elde etti.

İskoçlar AB'de Kalmak İstemişti

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, Biritanya'nın AB'den ayrılışı tamamlanmadan ayrılmak istiyor. Bu yönde yapılan çalışmalar sonucu İskoçya Parlemantosu'nda referanduma gidilmesi kararı çıktı. Ancak Birleşik Krallık Başbakanı Thresa May, Britanya'nın AB'den ayrılmadan İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılma referandumuna kesinlikle karşı çıkmıştı.

2014 yılında yapılan bağımsızlık referandumunda İskoçların yüzde 55'i Britanya'da kalınması yönünde oy kullanmıştı. İskoçya hükümeti, Biritanya'nın AB'nin siyasi ve ekonomik yapısından ayrılma kararı almasıyla birlikte şartların değişebileceği noktasında hareket ediyor. Yapılacak son referandumda Britanya'dan ayrılma oylamasının başarıyla sonuçlanabileceği yönünde olduğu düşünülüyor. 2016 yılının Haziran ayındaki Brexit referandumunda İskoçların yüzde 62'si AB'de kalınması yönünde oy kullanmıştı.

iskoçya

Peki İngiltere ve İskoçya Arasında Neler Yaşandı

İskoçya, İngiltere, Galler  ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık'ı oluşturan 4  ülkeden biridir.  İngiltere'den sonra en fazla nüfusa sahip olan 2. Birleşik Krallık ülkesi olan İskoçya Parlemantosu tarafından yapılan oylama sonucu, bağımsızlığını kazanmak için referanduma gitme kararı aldı. İskoçya'nın İngiltere'den ayrılmasının tek nedeninin Avrupa Birliği'nden dolayı olduğunu düşünürsek yanılmış olacağız. Ezelden beri İngiltere'den ayrılıp bağımsızlığını istediğini biliyoruz. Birçok kez gidilen referandumlarada halkın kararı hep bağlılıktan yana oldu. Geçmişten günümüze İskoçya ve İngiltere'nin ilişkilerine bakacak olursak bu bağımsızlık isteğinin nedenlerini detaylı olarak görmüş olacağız.

ingiltere haritası

Avrupanın kuzeyindeki Britanya adasında bulunan iki halk İngilizler ve İskoçlar tarihin birçok döneminde karşı karşıya gelmişlerdir. İngilizlerin adanın tamamına hakimiyet kurma çabası ve İskoçların bağımsızlık istekleri doğrultusunda bir çok kanlı savaş oldu. Savaşların sona ermesi ancak 1707 yılında iki taraf arasında imzalanan Birlik antlaşmasıyla oldu. Bu antlaşma sonucunda bugünkü Büyük Britanya Krallığı kurulmuş oldu. Bu tarihten itibaren İskoçya'nın bağımsızlığını savunanlar olsa da Britanya Krallığı günümüze kadar geldi. Bağımsızlık taraftarlarının son yıllarda güç kazandığı İskoçya halkı referanduma gidecek ve Birleşik Krallıktan ayrılma ya da devam kararı verecek.

2014 Bağımsızlık Referandumuna İskoçlar "Hayır" demişti 

18 Eylül 2014'de  Birleşik Krallık Seçim Komisyonu'nun önerisi doğrultusunda referandumda seçmenlere İskoç halkına, " İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusuna  % 55. 3 'hayır' dedi. Referandum sonucuyla birlikte İskoçya, Birleşik Krallık içerisindeki varlığını sürdürülmeye karar vermişti. 2018- 2019'da yapılacak bağımsızlık referandumunda İskoçlar ne diyeceği merak konusu olmaya başladı.

 

İskoçya'nın Bağımsız Olması İngiltere'yi Nasıl Etkiler?

  • İskoçya'nın ayrılması Birleşik Krallık içerisinde yeni çatlaklara yol açarak İrlanda'nın kuzeyi ile güneyinin birleşmesi fikrine yol açabilir.
  • Galler Bölgesi'nde bağımsızlığa destek  yüzde  10 civarındadır. Bu oranın daha da artabileceğine işaret ediyor.
  • Bağımsız bir İskoçya'nın Schengen Anlaşması'na girmeye zorlanması halinde sorunlar çıkabileceği vurgulanıyor.
  • Birleşik Krallıklar arasında seyhat serbestliği var. Pasaport zaman zaman uçak yolculuklarında gerekebiliyor. Ancak İskoçya'nın bağımsız olması durumunda bu durum değişebilir.

referandum

 

Peki, İngiltere bu duruma ne diyor?

İngiltere Başbakanı Theresa May, İskoçya'nın Birleşik Kralık'tan ayrılma amacıyla ikinci kez referandum düzenleme talebine " Şu an bunun için doğru zaman değil" diyerek tepkisini ortaya koydu.

ingiltere-002.jpg
 May şu an Birleşik Krallığın bir dikkatini Avrupa Birliği'nde çıkış sürecine (Brexit) yoğunlaşması gerektiğini ifade ederek, " Brexit sürecinde ayrılmak yerine, Avrupa Birliği ile iyi bir anlaşma için birlikte çalışmalıyız" dedi.

Referandumun, 2018 yılının sonbaharı ile 2019 yılının bahar dönemi içinde olması planlanıyor.

NeOldu.com  /Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.