İş Yaşamında Renklerin Anlamları

İş Yaşamında Renklerin Anlamları
28.05.201517:32

Renkler, insanların duygu durumunu etkilemektedirler. Renklerin insan üzerindeki etkilerinden dolayı gerek iş hayatınızdaki giysi seçiminde gerekse çalıştığınız mekandaki renk seçimine dikkat etmek gerekir.

Haber güncelleme tarihi 21.01.2020 10:18

Renkler Neyi İfade Eder?

Çoğu insanın o gün içerisinde yaptıklarının sorumlusunun giydiği renkler olabileceğini biliyor muydunuz? Renklerin insanların üzerinde etkisi büyüktür. Peki ya hangi renk neyi ifade etmektedir. Renklerin ağzı olsa neler söylerdi? İşte sizler için hazırladığımız renklerin günlük yaşantımızda ne gibi etkileri bulunmaktadır.

renk-001.gif

Hadi Başlayalım!


1. Beyaz

Beyaz renk , temizlik, saflık, hijyen, dinginlik hislerini çağrıştırmaktadır. Beyaz ruhunuzu dinlendiren bir renktir.Bu nedenle hastahane duvarlarında da genellikle beyaz renk kullanılmaktadır. Beyaz rengi kullanan kişinin ise, yansız, iletişime kapalı, aşırı titiz ve düzenli bir kişilik yapısının olduğu gözlemlenmiştir. İş hayatında beyaz giyimde en çok tercih edilen renklerin arasında yer alır. Baştan aşağı beyaz giyinmek uygun değildir. Fakata eğer bir konferans sırasında yüksek etki yaratmak istiyorsanız beyaz rengi tercih edilebilirsiniz. 

beyaz-giyinmek.gif


2. Siyah

Siyah renk, ağırbaşlılığı, zerafeti bunun yanı sırada yaşlılığı, ölümü ve yası çağrıştırmaktadır. İnsanların kararsız kaldıkları anda siyah renkli kıyafet giydikleri gözlemlenmektedir. Siyah renk hüzünü sembolize eder. Yabancı filmlerde cenaze törenlerini izlerken insanların siyah giyinmeleri bu yüzdendir. İş hayatında siyah takım gündüz değil gece giyiminde tercih edilmelidir. Eğer gündüz giyilecek ise başta aşağıya siyah tercih edilmemelidir . Çünkü insanların size karşı karamsar duygular hissetmesini istemezsiniz.

siyah-giymek.jpg


3. Gri

Gri renk, yansız, saygın, alçak gönüllü bir renktir. Güvenilir, dengeli, tutucu bir kişilik yapısına işaret etmektedir. Bu nedenle iş hayatında çok kullanılan renkler arasında yerini almıştır. Siyah ve laciverte göre daha az otorite yansıtır. İş hayatında  beyaz gömlekle birlikte mülakatlar için çok uygundur. 

gri-giymek.jpg


4. Kırmızı

Kırmızı, aşk, güç ve cinselliği temsil etmektedir.  Tutkulu, baskın, ateşli, saldırgan, küstah, risk alan, özgüvenli ve heyecanlı kişilikleri anlatır. Baştan aşağı giyime ve deri aksesuarlara uygun değildir.  İş hayatında kadınlar için ceket ve  bluz, erkek için ise kravat olarak kullanımı iyidir. Kırmızı renk  göze çarpmak istendiğinde uygun seçimdir.

kirmizi-001.jpg


5. Sarı

Sarı, korkaklık ve aldatmaca çağrıştırır. Mizahi, düzensiz, sempatik, yaratıcı, atılgan, iyimser kişilikleri anlatır. İş hayatında giyimde küçük oranlarda kullanılması uygundur. Hafiflik çağrıştırdığı için iş toplantılarına uygun değildir. 

sari-004.jpg


6. Yeşil

Yeşil, dinginlik ve doğanın rengidir ama aynı zamanda kıskançlık ve zehirin de rengidir. Koruyucu, gözetici, samimi, utangaç, biraz tembel, biraz sıkıcı bir kişiliğe işaret eder. İş hayatında  küçük oranlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Örneğin erkek kravatında desen olabilir. Koyu yeşil tonlar kadınlar için iş giyiminde kabul edilebilir. Yeşil mavi tonlar ise rahatlık ve dinginlik çağrıştırır. Mükemmeliyetçi, nazik, gelenekçi kişiliklere işaret eder. Yanlızca küçük oranlarda profesyonel giyimde kullanılabilir. Kadın ceketi veya erkek kravatı olabilir. 

yirtmacli-strpalez-yesil-elbise-modeli.jpg


7. Turuncu

Turuncu, enerji ve konukseverlik çağrıştırır. Eğlenceli ve sosyal kişilikleri tanımlar. Biraz bayağı ve uçarı gözükebilir. Bu nedenle iş yaşamında giyimde yanlızca küçük oranlarda uygun olabilir.

turuncu.jpg


8. Pembe

Pembe, dişi ve duygusal kişilikleri gösterir. Sert koyu ve nötr renkleri yumuşatmak iş hayatında tercih edilen renkler arasındadır.  Fakat pembe rengi yöneticilere uygun bir renk değildir.

pembe-001.jpg


9. Mavi 

Mavi renk, gökyüzü, deniz ve durgunluk çağrıştırır. Rahat, dost, muhafazakar, zor güvenir kişilikleri anlatır. İş yaşamında yazın gömlek ve bluzlar, kravatlar, ceket ve etekler için, koyu tonları ise takımlar için uygundur. Mavi yaratıcılık ve özgünlük içermediğinden dolayı pazarlama ve halkla ilişkiler gibi işlere uygun değildir. Lacivert ise saygınlık, onur ve zenginlik çağrıştırır. Düzenli, tutucu, mantıksal, yansız kişilikleri anlatır. Bu nedenle iş yaşamında tercih edilmesi gereken renklerdendir. 

mavi .png


10. Mor 

Konsantrasyon sağlamak için mor'dan daha iyi bir renk bulunamaz! Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülmektedir. Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla benzediklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu söylenir.

 mor .jpg

Önerilen İçerik; Giyimde Tercih Edilen ve Kişiliğiniz Hakkında Fikir Veren 9 Renk

Neoldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.