İş Yaşamı Dediğin...

İş Yaşamı Dediğin...
05.06.201519:28

İş yerimizde gerçekten mutlu muyuz?

Haber güncelleme tarihi 20.02.2018 09:10

Kim sevdiği, mutlu olduğu işi yapmak istemez ki…

Bu zamanda insanın sevdiği işi yapması kolay değildir. Kime sorarsanız işinden, işyerinden, patronlarından, çalışma koşullarından en az birisinden yakınılar. Peki ya gerçekten bu insanlar çalışmak istemedikleri için bahane mi üretiyorlar yoksa gerçekten böyle problemlerle mi karşılaşıyorlar?

Her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da her meslek dalına ihtiyacımız var. Herkes ister bir doktor, mühendis, öğretmen kimliği kazanmak. Peki ya geride kalan işler ne olacak? Bir inşaat binasında emek veren insanlar olmasa ne olurdu. Bu yönle bakmalıyız en başta…

İşsizlik başlı başına bir problem zaten… Üniversite mezunları eskiden parmakla gösterilirken, şimdi nereye baksak işsiz bir üniversite mezunuyla karşılaşıyoruz. Kendi mesleği alanında ilerlemek isteyen fakat iş bulamayanların sayısı son derece fazla. Üniversitede herhangi bir bölüme aldığı puan doğrultusunda yerleşen öğrenciler, acaba o alana yeteneği var mı diye düşünüp tartışmalılar veya sadece mimarlık fakültesinde değil de her alanda özel yetenek sınavları yapılırsa bu sorun ortadan kalkar mı? Hepsi merak konusu. Mesela reklamcılık alanı. Bu alana yerleşmek isteyenlerin yaratıcılık gücüne bakılıp yerleştirilirse daha mutlu ve huzurlu bir iş yaşamı sürebilirler.

İş yaşamı ile ilgili yapılan araştırmalar, mutlu olmak için verilen öneriler vardır. Mesela,iş yerinizin evinize yakın olması, mesai arkadaşlarıyla iyi geçinmek , planlı olmak…vs. Sadece bunlara bakılarak mutlu olunacağı kanısında değilim. “iş yerinde çok yoğun saatler çalışıyorum ama planlıyım” deyip de mutlu olan birini duydunuz mu? Veya “ Bütün gün başımı işten kaldırmıyorum fakat iş arkadaşlarımla çok mutluyum” diyen insanla karşılaşmak hemen hemen imkansızdır.

Yapılan araştırmalara göre, 2013 yılında işini sevmeyen insanların sayısının ikiye katlandığı görülmüştür.Dünyada 180 milyon çalışanlar üzerinde yapılan bu araştırmada, sadece yüzde 13’ünün işinden memnun olduğu bulgusuyla karşılaşmaktayız.

Yapılan başka bir araştırmada iş yerinde mutsuz kişilerde; kalp rahatsızlıkları, depresyon, kanser riski çok daha fazladır. İş yerindeki mutsuzluk, insanın gündelik yaşamına da etkide bulunmaktadır.

Güzel Bir İş Hayatıyla Karşılaşmanız Dileği İle…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.