İş Olanakları En Çok Olan Meslekler

İş Olanakları En Çok Olan Meslekler
16.05.201510:56

İş bulma konusunda sıkıntılar çekmemek ve geleceğin meslekleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımıza göz atın.

Haber güncelleme tarihi 27.04.2017 12:19

Günümüzde işsizliğin büyük bir bölümünü genç üniversite mezunları oluşturuyor. Zorluklarla okuduğumuz üniversiteyi acabalarla bitiriyoruz. Acaba, iş bulabilir miyim, kaygısı gençler üzerinde büyük bir psikoloji sorununa dönüşebiliyor.

Açıkça söyleyeyim, sadece okuyup kendinizi geliştirmek istiyorsanız aşağıda yazılanların bir önemi yoktur ama Üniversite okuduktan sonra iş bulma kaygınız oluyorsa, yazdıklarımı okursanız sizler için karanlık bir tünelde ışık olabilir.

basamak yol adam

Üniversite adayları, bölüm tercihlerini yaparken, en fazla iş bulma imkanı yüksek olan meslekleri tercih ediyor. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu mezun olduktan sonra, iş bulamama endişesi taşıyor. Bu nedenle iş bulma kolaylığı olan ve kazancı yüksek meslek dalları, büyük rağbet görüyor. Son yıllarda öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen bölümler şöyle:

Sağlık sektörü tükenmez

 Herkesin aklına geldiği gibi en çok iş olanaklarının ve işsizliğin en az olduğu sektörler sağlıkla ilgili bölümlerdir. Sağlık olanaklarının artmasına karşın Doktor, Hemşire ve Sağlık Personellerinin iş alanları da gelişmektedir. Anne babaların en büyük hayalidir; çocuğunun “Doktor” olması. Boşuna gözde olan bir bölüm değildir. Kazancı fazla, iş bulunması garanti olan nadir bölümlerdendir.

doktor, meslek

 

Bilişim Sistemler

21. yüzyılda son derece hızlı yayılması ve internetin çalışma alanında da önemli bir yer edinmesiyle, bu alandaki personel ihtiyacı arttı. Şirketler; müşteri bulma, reklam verme, eleman arama gibi faaliyetlerinin çok önemli bir kısmını internet aracılığı ile yapıyor. Dolayısıyla artık hemen her işletmede bilgisayar departmanı bulunuyor. Bu gelişmelerden hareketle de bilgisayar ve enformasyon sistemleri mezunlarının neredeyse hiçbiri işsiz kalma endişesi taşımıyor.

 İnşaat Mühendisliği

Başınızı kaldırın her tarafa binalar yapılmış, gökdelenler dikilmiş olduğunu göreceksiniz. Hız kesmeden her boşluğa koca koca kuleler yapılmaya ve her gün bozulan yollara yer altı kanalizasyon çalışmalarına devam ediyor. Hem ulusal hem de uluslararası önemi olan bu meslekte işsiz kalınması zor.

Endüstri Mühendisliği

İşsiz kalma olasılığı en düşük mesleklerden biride Endüstri mühendisliğidir. Temel amacı kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanılması olan Endüstri Mühendisliği, geçmişte olduğu kadar günümüzde de önemlidir. Üretim yapan ya da hizmet sağlayan tüm iş kollarında endüstri mühendisleri görev yapar. İş ilanları çok olan bu meslekte, kendini geliştirmek ve birkaç alanda uzmanlaşmak, bu mühendislerin önemini arttırmaktadır. Endüstri mühendisleri; ofiste çalışabilecekleri gibi üretim bölümünde de çalışabilirler.

Şuana kadar saydıklarımız sayısal alan yapanlarla ilgilendiren bölümler, peki eşit ağırlık ya da sözel ağırlıklı sorular çözenler için hangi bölümler rövanşta?

Bu bölümler iş bulmakta daha da zorlanabilirler. Tabi  bu alanların da parlayan bölümleri vardır. O zaman şöyle düşünelim. Bir sözelci ya da eşit ağırlık öğrencisi olarak iş bulma imkanımın en yüksek olduğu bölümler hangileridir? İşte gelecek vaat eden meslekler: Psikoloji, Çocuk Gelişimi, sosyal hizmetler

 

Psikoloji bölümü Parlıyor

Teknoloji çağında her şeyin aniden geliştiği toplumda, insanlar arasındaki uçurumlarda her geçen gün artıyor.  Toplumsal yapılanmanın değişimiyle birlikte psikoloji bölümüne oldukça ihtiyaç artmıştır. Bu bölümü okuyarak hastanelerde, belli başlı özel kurumlarda, okullarda ya da kendinize özel bir büroda çalışabilirsiniz.

 

 Çocuk Gelişimi çok gözde

Kadınların iş hayatına geçmesiyle birlikte bu bölüm parlamaya başladı. Günümüzde de birçok çalışan kadının olduğunu düşünürsek bu bölümün ne kadar çok iş alanının olduğunu azımsayamayız. Son dönemlerde her devlet okulunda açıklan kreşlerle birlikte hem özel hem de devlet kurumlarında oldukça fazla alımlar yapılıyor. Çocukları seviyorsanız tam size göre bir meslek.

çocuk öğretmen oyun

 

 Sosyal Hizmetler

Toplumsal yapıdaki değişim ve farklılaşmalardan ötürü bozulmalardan dolayı ceza evleri, hastaneler, huzur evleri gibi kurumlarda mutlaka Sosyal Hizmetler personelleri bulunmaktadır. Son yıllarda devlet politikalarıyla alakalı olarak da bu bölüme olan ilgi arttı.

İş bulmada  her bölüm için önemli olan kişinin kendisini geliştirmesidir. Ancak bazı bölümleri okurken insanın kendini daha da çok geliştirmesi gerekiyor. Sözel alanla ilgili bölümler: Gazetecilik, Halkla ilişkiler, Kamu Yönetimi… okuyanların kendilerini daha çok geliştirmesi ve iyi bir çevre edinmesi gerekiyor.

Şunu da ekleyerek bitireyim; bir şeyi çok istiyor ve bu yolda inançla yürüyorsanız, zorda olsa elbet bir gün başaracaksınız. Hayırlı tercihler diliyorum.

NeOldu.com /Kader Basayoğul

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
1
2
1
3
104
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.