İş Hayatında Söylenmemesi Gereken 10 Cümle

İş Hayatında Söylenmemesi Gereken 10 Cümle
11.08.201512:44

İş hayatınız ve günlük yaşantınız bir olmadığı gibi iletişim şekli de bir olamaz. İşinizde kendinizi geliştirmek istiyor ve iyi bir itibar amaçlıyorsanız, kullandığınız cümlelere dikkat etmeniz gerekecektir. İş hayatında kullanmamanız gereken cümleler;

Haber güncelleme tarihi 06.02.2018 15:04

İş hayatında "saçma" ve "gereksiz" sözcüklerle kendinizi anlatmayı bırakın. Yaptığınız şeylerle karşınızdaki insan sizi anlayacaktır. Eğer kendinizi süsler ve kendinizdeki olmayan özellikleri anlatmaya çalışırsanız her ne kadar güzel anlatırsanız anlatın bu gereksiz ve içi boş bir konuşma olacaktır. Bir şeyleri söylemek yerine yapmayı tercih edin. O zaman söyleyeceğiniz sıradan cümleler bile anlam kazanır. İşe yeni başladınız ya da uzun bir süredir çalışıyor ama iletişimde sorunlar yaşıyorsanız söylenilenleri dikkate alın.

tartışmak

Bu İşi Para Olarak Görmüyorum

Evet belki ilk etapta tecrübe olarak görebilirsiniz ancak bu işe girmenizde parayı göz ardı etmeniz düşünülemez. İş hayatı para üzerine kurulmuştur, karşınızdaki işverenin buna inanmasını beklemeyin. Yani “kesinlikle para için bu işe girmiyorum” gibi gereksiz cümlelerden kaçının.

İyi Fikre Benziyor, Denemekte Fayda Var

Eğer bu fikir gerçekten iyi değilse uzatmanın anlamı yoktur. Zaman kaybı yaşanmadan gerçek ve somut bir şekilde düşüncelerinizi ortaya koymalısınız. İş hayatında “iyi niyetli” olmak yerine gerçekçi ve somut fikirleri ortaya koymak daha da faydalı olacaktır.

Kararları Ben Veririm

Kararları ben veririm şeklinde başkaları üzerinde tahakküm kurmaya çalışıyorsanız aslında bu sizin zayıf olduğunuzu gösterir. Bu gibi hoş olmayan, gereksiz cümlelerden uzak durun. Gerçek güçlülük sözlerle değil, hislerle hissettirilir.

Sesli Düşünüyordum

İnsanların olduğu bir ortamda sesli düşünmek, kendinize ya da düşüncelerinize olan güvensizliğin göstergesidir. Eğer düşüncelerinizden eminseniz bunu sesli düşünerek değil direkt olarak söylemelisiniz.

İyi Gibi Görünüyor

Bir konuyu geçiştirmek için “iyi gibi görünüyor” demeniz, daha sonrada büyük sorunlara neden olabiliyor. Bunun için hoşunuza gitmeyen şeyleri en başta söyleyin, sonradan bu sorunlarla mücadele etmeyin.

Henüz Bir Planım Yok

“Henüz” kelimesi bir planının olmadığını ve “Allah bilir ne zaman bir planı olacağı” şeklinde bir algı yaratır ve işlerini iyi yapmamış olarak algılanır, hazırlıklı olmadan gelişigüzel beklediğini gösterir.

Bu Kanaldan Satış Yapmamıza Gerek Yok

Belli başlı işlerin ters gittiği anda kurulan bu cümle ilerleyen zamanlarda bu kanalda satış yapmak için çabalanması çevresindeki insanlara karşı samimiyetini kaybedip ve güvenini sarsılmasına neden olacaktır.

Ne Yapabileceğime Bakayım

Bu cümle samimi bir cümle değildir. Genelde “ne yapabileceğime bakayım” gibi cümleler geçiştirmek için söylenir. Böyle biten bir konuşmadan sonra genelde hiçbir şey yapılmaz, ya da yapılamaz fakat karşı tarafa deneyeceğim gibi bir intiba bırakmaya çalışılır.

Samimiyetimle Söylüyorum

Samimiyetle söylenilmez, samimiyetle ancak davranılır. Yani birine kendinizin samimiyetle bir şeyleri söylemek istediğinizi inandırmak yerine, onlara bunu davranışla ifade etmelisiniz. Böyle daha inandırıcı olursunuz. Bu gereksiz sözü de kullanmamaya bakın.

Hatalı Olabilirim ama bence..

İş dünyasında hatalı olarak davranmış bir insan dersine çalışmamış ve işini bilmeyen biri olarak algılanır. Bunun için hatalı olduğunuza vurgu yapmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
0
2
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.