İnterrail Seyahat Rotaları

İnterrail Seyahat Rotaları
20.05.201516:42

Trenle yolculuk uygun fiyata doğal manzaralar ve küçük yerleşimler görmek için birebir bir araç. Sizlere Avrupa’nın en çok tercih edilen tren rotalarını bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 14.11.2018 11:54

Interrail Nedir?

Interrail, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, her yaştan gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir pas bilet uygulamasıdır. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene binme olanağı sağlar.

Interrail Hangi Ülkelerde Geçerlidir

30 Avrupa ülkesinde geçerlidir: Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.


 

Interrail Bileti Satın Alma

Interrail bileti almak için seçenekler temel hatlarıyla beşe ayrılır diyebiliriz. Türkiye’den alınabildiği gibi, yurt dışından interrail bileti de alınabilir. 

1. Interrail Resmi Web Sitesi

Birçok güncel bilgi bulabileceğiniz gibi biletinizi kredi kartıyla satın alabilirsiniz.

2. Interrail İnternet Acenteleri

Acentelerde fiyat aynı olduğu gibi, kargo ücreti siteden siteye değişebiliyor.

3. TCDD

Biletinizi Türkiye’den de satın alabilirsiniz. Sadece TCDD’nin kur farkı sorun. Fiyatlar aylık bildirildiği için TL’ye geçişte piyasanın üstünde kur uyguluyorlar.

4. Türkiye’deki Acenteler

Bize bilet dışında da her konuda yardımcı olan acenteler TCDD ile aynı fiyatı uyguluyorlar. 

5. Yurt Dışı Tren İstasyonları

Yurt dışında bir tanıdığınız aracılığıyla ya da çıkarken kullanmayacaksanız ve vize sorununuz yoksa çıktıktan sonra (interrail biletinizin olması vize işlerini çok kolaylaştırıyor.) herhangi bir merkezi gardan alabilirsiniz. Burada önemli olan vatandaşlığınızın ve ikametinizin TC olduğunun yazılması. Eğer bir tanıdığınız alacaksa bunu muhakkak belirtin yoksa satın alım yaptığınız ülkede limitsiz kullanımdan yararlanılamaz.

İnterrail İçin Vize

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türklerden vize isteyen tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız. Vize başvurusu sırasında Interrail biletini göstermeniz vize almanızı kolaylaştıracaktır.

  • Schengen Ülkeleri olarak anılan 25 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir. Schengen vizesi ile tüm Schengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezebilirsiniz.
  • Herhangi bir Schengen ülkesinden alacağınız vize ile tüm diğer Schengen ülkelerini gezebilirsiniz. Tek girişli Schengen vizesi ile yalnızca Schengen ülkeleri arasında geçiş yapılabilir. Schengen'e dahil olmayan ülkelere de gidecekseniz, mutlaka çok girişli (multi entry) vize almalısınız.
  • Türkiye'den trenle çıkış yapılacaksa ve Yunanistan'da kalınmayıp yalnızca geçiş yapılacaksa en çok kalacağınız ülkenin konsolosluğundan vize alınabilir. 1 Ülke Pass bileti Yunanistan için alınmışsa bir başka Schengen ülkesine değil Yunanistan Konsolosluğu'na başvurulmalıdır. Türkiye'den uçakla çıkıldığında ise hangi ülkeye ilk giriş yapılacaksa o ülkenin konsolosluğuna vize başvurusu yapılmalıdır.

Schengen'e Üye Ülkeler:  Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya.


 

Interrail Seyahat Rotaları

Pasaport, vize tamam. Peki ya sık sık konuşulan bu ekonomik tatil neden hayata geçirilemez? İşte size Interrail hayalinizi hayata geçirmeniz için, birbirinden farklı Interrail rotaları…

1) Kısa Doğu Avrupa Turu

interrail1-002.jpg

Berlin-Prag –Krakow-Budapeşte-Viyana-Berlin

Eğer bütçenizi zorlamak istemiyorsanız seyahat süresi 10 gün olan bu rota tam size göre. Doğu Avrupa Orta Avrupa’ya kıyasla çok daha ucuz bir bölge. Uygun fiyata konaklarken yemenin ve içmenin tadına varabilir, hem kültürü, hem de eğlenceli gece hayatını keşfedebilirsiniz. Türkiye’den trene binip zaman kaybetmek istemiyorsanız Berlin’e uçakla gidip gelebilirsiniz. Tabii uygun olması için en geç 1 ay kala uçak biletinizi almalısınız.


2) Farklı Kültürleri Görebileceğiniz Tur

interrail2-001.jpg

Londra- Paris- Lizbon- Madrid- Barcelona- Latour de Carol- Villefranche de Conflent-Perpignan-Paris

12 günde çok farklı kültürleri art arda tadabileceğiniz farklı bir rota. Güneyle kuzeyi birleştirip ufkunuzu genişletebileceğiniz bu yolculuk Doğu Avrupa turunu göre daha pahalı da olsa değeceğine hiç şüpheniz olmasın. Londra için ayrıca vize almanız gerektiğini unutmayın.


3) Küçük Bir Seyahat

interrail3-001.jpg

Milano- Tirano-St. Moritz-Chur-Disentis Muster- Brig- Zermatt –Zürih

Tam 2 günde tamamlayabileceğiniz küçük bir seyahat. Yolculuğunuz sırasında trenden inmeseniz bile manzaraya doyacağınız bu rota çok fazla insanın denemediği ancak çok keyifli bir seçenek.


4) Baltık Devletleri Turu

interrail4-001.jpg

Varşova- Vilnius- Daugavpils- Riga- Tallinn-Helsinki

Baltık Devletleri ( Litvanya, Letonya ve Estonya) üzerinden trenle Polonya’dan Finlandiya’ya yapacağınız yolculuk tam 5 gün sürüyor. Tren ve feribotla tamamlanabilecek bu rota sayesinde güzel binalar görebilir, lezzetli kırmızı böğürtlenlerin tadına varabilirsiniz.


5) Uzun Avrupa Turu

interrail5.jpg

Roma-Floransa-Venedik-Nice-Monte Carlo- Barcelona-Sevilla-Madrid- Paris-Brugge-Brüksel-Amsterdam-Berlin-Frankfurt

Tam 1 ayda dolu dolu gezilecek yerler listesi. En uzun Interrail bileti 22 günlük olmasına rağmen ilk ve son gittiğiniz yerlerde uzun süre konaklayarak seyahatinizi 1 aya çıkarmak mümkün. Unutmayın ki Interail tatilinizi ne kadar uzun tutarsanız o kadar karlı bir tatil yapmış olursunuz. Gidiş ve dönüşünüzde uçak kullanmak size zaman tasarrufu da sağlayacaktır.

Trende geçireceğiniz süreyi şehri gezerek geçirmek isterseniz bu rota tam size göre. Roma ve Frankfurt en ucuz uçak biletini alabileceğiniz noktalar, erkenden alındığında maliyeti çok düşecektir. Farklı kültürleri bir arada tadacağınız bu yolculuk yorucu olduğu kadar keyifli de.


6) Orta Avrupa Turu

interrail6-001.jpg

Paris - Amsterdam - Berlin - Prag - Münih - Paris

Eğer sizin de pek çok insan gibi tatil yapabilecek 30 gününüz yoksa 10 günde Orta Avrupa’nın 5 büyük şehrini keşfetmeye hazır mısınız? Özellikle İspanya’dan Fransa’ya geçerken yoğunluktan dolayı trenlere rezervasyon yaptırmak şart oluyor. Ancak bu rotada ekstra tren rezervasyonu ücreti ödemenize gerek kalmıyor. Paris'ten Amsterdam'a, ardından Berlin, Prag, Münih’ e ve sonra tekrar Paris'e…

Rezervasyon yaptırmadığınız için çok beğendiğiniz bir şehirde dilediğiniz kadar kalıp rotanın diğer hareket noktalarını erteleyebilir hatta iptal edebilirsiniz. 10 günlük çok da yorulmayacağınız bu rotada şehirlerin arasındaki mesafe sadece 3-4 saat sürüyor.


7) İskandinavya Turu

interrail7.jpg

Kopenhag - Malmö - Stockholm - Helsinki - Rovaniemi - Kemi - Luleå - Narvik - Gällivare - Östersund - Karlstad - Oslo - Kopenhag

Danimarka'dan İsveç'e soğuk bir tur. Önce feribotla Finlandiya'ya. Finlandiya'nın kuzeyinde sınırı geçtikten sonra Inlandsbanan (İsveç'teki bir demiryolu hattı) ile ıssız dağlar arasından İsveç'in güneyine uzanan bu seyahat tam 14 gün sürüyor. Bu uzun, soğuk ve keyifli yolculuk sayesinde Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Norveç’i yakından tanıyacaksınız.


8) Almanya Turu

interrail8.jpg

Münih-Dresden-Berlin-Köln-Heidelberg-Rothenburg ob der Tauber-Nürnberg-Füssen-Münih

Interrail biletinizle ülke değiştirerek gezmek zorunda değilsiniz. Arzu ederseniz sadece bir ülkeyi derinlemesine keşfedebilirsiniz. Örneğin eğer Alman kültürünü yakından tanımak istiyorsanız o zaman 1 haftalık detaylı Almanya turu tam size göre. Şatolarıyla sizi büyüleyecek şehirlere hazır olun. Eğer bir ülkeyi detaylı gezerek interrail yapmayı severseniz daha sonra başka ülkelere de uyarlayabilirsiniz.


9) Tarihi Şehirler Turu

interrail9.jpg

Viyana-Salzburg-Münih-Füssen-Nümberg- Rothenburg ob der Tauber-Heidelberg-Strazburg- Breisgau’daki Freiburg Avusturya, Almanya, Fransa…

10 günde 3 ülke gezmek isterseniz bu tur tam size göre. Önce Salzburg üzerinden Viyana'dan Münih'e, sonra Neuschwanstein Şatosu'ndan Nürnberg'e doğru bir seyahat. Tabii Heidelberg yolu üzerinde bulunan Orta Çağ şehri Rothenburg ob der Tauber'da da bir süre kalmak gerek.

Sonra Heidelberg'den (Heidelberg Şatosu) Fransa Strazburg'a (Strazburg Notre Dame Katedrali), son durak ise Freiburg. Bu rotada seyahat etmek için çok iyi gece ve gündüz tren bağlantıları bulabilirsiniz. Dilerseniz bu turu ters istikamette de gerçekleştirebilirsiniz.


10) Hızlı Bir Tur

interrail1-001.jpg

Perpignan-Villefranche de Conflent-Latour de Carol- Barselona

Hızlı bir tur isteyenler için 1 günlük seyahat. Eğer 1 gün içinde 4 şehir gezerek ülke değiştirecek kadar hızlıysanız treniniz sizi bekliyor. Bu rota Küçük Sarı Tren (Petit Train Jaune) ile pireneler arasından Fransa’dan İspanya'ya doğru ilerliyor. Petit Train Jaune Fransız Demiryolları SNCF’nin resmi tren bağlantısıdır. Küçük Sarı Tren, Latour de Carol ile Villefranche de Conflent güzergâhında gitmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER