İnsülinin Kas Yapımı İçin Önemi

İnsülinin Kas Yapımı İçin Önemi
02.05.201613:23

İnsülin hormonu kas yapımı için ne kadar önemli? Kas yapımı için insülin seviyesinin nasıl olması gerekiyor? Soruların cevapları ve vücut geliştiricilerin en çok önem verdiği hormonlar arasında olan insülin ile kas gelişimi ilişkisi bu yazıda...

Haber güncelleme tarihi 13.02.2019 14:30

İnsülin Hormonu Ve Görevi

İnsülin hormonu kandaki şeker seviyesini dengeleyen hormondur. Pankreas tarafından ve gerektiği zamanlarda salgılanır. Yani diğer hormonlar gibi değildir. Aktif rol üstlenir. Vücut için çok önemlidir. Eğer kandaki şeker miktarı uzun süre yüksek kalırsa organlara zarar verir. İşte bu noktada insülin görevini başarıyla yerine getirir.

İnsülinin görevini yapabilmesi için hücrelerin geçirgen olması gerekir. Bu geçirgenlik durumu insülin hassasiyeti olarak tanımlanır. Eğer hücreler bu hassasiyeti kaybederse insülin görevini yapamaz ve yağ depolanmaya başlar. İnsülin direnci yüksek kişilerin kilo alması bu yüzdendir.

Sağlıklı kişilerde insülin direnci yüksekliği yağlanma ve kilo artışı olarak gerçekleşirken şeker hastalarında durum farklıdır. İnsülin direnci üst seviyeye çıkınca daha fazla insülin gerekir. Bu da dışarıdan takviye ile mümkün olur. Çoğu şeker hastası için pankreas temelli sorunlar mevcut olsa da kortizollü ilaç kullanımı sonucu ortaya çıkan şeker hastalığı insülin direnciyle alakalı olabilmektedir.

gizli-seker--nedenleri-004.jpg


İnsülin Ve Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar için insülin önemli bir hormondur. İnsülinin temel görevi kan şekerini ayarlamak ve kan hücrelerinin dokulara ulaşmasını sağlamaktır. Kasların geliştirilme mantığı incelendiğinde, antrenman esnasında ağırlık çalışmayla zorlanan kaslar hasar alır. Dinlenme ve beslenme ile birlikte hasarlar onarılır ve kasın gelişmesi sağlanır. Kasların onarılabilmesi için kan dolaşımı önemlidir. Bu açıdan bakıldığı zaman insülin seviyesinin vücut geliştiriciler için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

insulin-vucut-gelistirme.jpg

Kan dolaşımındaki şekerin yüksek olması demek onun depolanması demektir. Depolanma şekline göre şeker karaciğerde, kaslarda ve yağ şeklinde organların çevresinde depo edilir. İnsülin miktarı yetersiz kaldığı durumlarda depolar doldurulur. Ağırlık çalışması esnasında vücuttaki glikojen depoları tükeneceği için bir süre sonra yağlardan enerji elde edilmeye başlanır. 

Yağ yakımı için vücuda belli miktarlarda karbonhidrat alımı yapılmalıdır. Eğer ihtiyaçtan fazla karbonhidrat tüketilirse insülin ne kadar salgılanırsa salgılansın, kandaki şeker oranı düşmez ve yağlanmaya neden olur. Karbonhidratın, düşük tüketilmesi durumunda yine dolaşım sistemi sağlıklı çalışamaz ve kas gelişiminiz sekteye uğrar. Bu durumda insülin seviyesinin normal değerler içinde tutulması ve beslenme şekline önem verilmesi gerekir.

Vücut Geliştirme


Kas Yapmak İçin İnsülin

Kas geliştirmek isteyenlerin kafasında soru işareti olan insülin, kas yapma konusunda ne kadar etkilidir? İnsülin kas geliştirme konusunda en önemli hormonlar arasındadır. Yapılan araştırmalar kas kütlesini arttırmak isteyenlerin, büyüme hormonuna özen gösterdiği kadar insülin seviyelerine de dikkat etmeleri gerektiğini ortaya koymuştur.

kas-yapmak-icin-insulin.jpg

İnsülinin yapısını inceleyen bilim insanları, bu hormonun amino asitlerden oluştuğunu gözlemlemiştir. Hücrelere taşınan insülinin, diğer amino asitlere benzer şekilde ribozomun çalışmasını tetiklediği ve protein salgısında artış meydana getirdiği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Araştırma sonucunda yağ oranına aldırış etmeden kas yapmak isteyenlerin, insülin seviyesinin yüksek olması gerektiği görülmüştür. Kandaki insülin yüksek olduğu sürece kaslara gönderilen protein ve glikojen, onların gelişmesini ve yenilenmesini hızlandıracaktır. Gün içinde 2 ara öğünde karbonhidrat bakımından zengin beslenme yapanların insülin seviyesini yüksek tutuğu ve kas artışını sağladığı kanıtlanmıştır. Günümüzde bulking denen dönemde sporcuların kas kütlesini iyi artırmasının sebebi budur.

insülin Ve Vücut Geliştirme


Yağ Yakmak İçin İnsülin

Yağ yakmak isteyenlerin yine insülin seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yüksek insülin demek yağ depolanması demektir. Kas artışı gibi hedefleri olmayan ve yağlarından kurtulmak isteyenlerin insülin seviyelerini düşük tutmaları gerekmektedir.

yag-yakmak-icin-insulin.jpg

Düşük insülin demek, hücrelerin bu hormona karşı daha hassas hale gelmesi demektir. Hassas halde olan hücreler yeterli glikojen alamadığı için kan dolaşımına karışan yağları enerjiye dönüştürülerek kullanır. İnsülin seviyesi düşük olduğu için bu işlem yavaştır ve zaman alır. Yağ yakmak bu nedenle zordur.

Yağlarını eritmek isteyenlerin karbonhidrat alımına dikkat etmeleri gerekir. Karbonhidrat alımı demek insülin seviyesinin yükselmesi demektir. Düşük karbonhidrat ve düşük yağ oranlı bir diyet ile insülin seviyesi aşağıda tutulabilir ve vücuttaki fazlalık yağlardan kurtulmak mümkün olabilir.

yağ yakmak için insülin


Yağ Yakarak Kas Yapmak İçin İnsülin

Böyle bir durum mümkün müdür? Kilolu kişilere söylenen önce kilo ver sonra kas yaparsın sözü oldukça yanlış bir ifadedir. Bu nedenle kilolu olan kişiler ağırlık çalışmaya başlayınca yağların kasa dönüşeceğini sanar. Birden kaslanacağını ve kilo veremeyeceğini düşünürler. Bu tamamen bir efsaneden ibaret yanlış bilgidir.

Yağların kasa dönüşmesi gibi bir durum mümkün değildir. Yağlar enerjiye dönüşür. Kaslar ise proteinden oluşur. Burada önemli olan karbonhidrat alımına dikkat etmek ve kandaki insülin seviyesini dengede tutabilmektir. Vücudun ihtiyacına göre bazen düşük, bazen yüksek insülin seviyesi ayarlamak kas geliştirirken yağ yakmanızı sağlayacaktır.

yag-yakip-kas-yapmak.jpg

Kas yapabilmek için yüksek insülin olması gerektiğini belirtmiştik. Antrenmandan sonra kaslardaki ve karaciğerdeki glikojen depoları boşalır. Vücudun şekeri düşer. Tam bu zamanda yüksek protein ve yüksek karbonhidrat alımı yapılarak, kandaki şeker ve insülin miktarı arttırılır. Hücrelere taşınan besin miktarı artar ve kasların onarımı hızlanır. 

Antrenman dışındaki zamanlarda düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli bir diyet uygulanarak yine dolaşım sistemindeki şeker ve insülin düşürülebilir. Proteinin yüksek tutulması, düşen insülin seviyesini telafi etmek için metabolizmaya fırsat verir. Böylece enerji ihtiyacı yağlardan karşılanarak, yağların yakılması sağlanabilir.

Düzgün bir diyet ve iyi bir çalışma programı uygulayarak hem yağlarınızdan kurtulabilir hem de kas kütlenizi artırabilirsiniz. Bulk döneminden çıkan vücut geliştirmecilerin yaptığı gibi kas kaybını en az seviyede tutarak yağ yakımı sağlayabilir ve kilo verebilirsiniz. Yağların kasa dönüşme efsanesini dolaylı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

protein.jpg

Önerilen İçerik; ► Vücut Geliştirme İçin Vazgeçilmez Mineraller Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
0
43
0
0
5
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.