İnsanın Sosyal Çevresi Neden Önemlidir?

İnsanın Sosyal Çevresi Neden Önemlidir?
25.05.201513:50

İnsan nasıl sosyalleşir, sosyalleşmeyi sağlayan temel araçlar nelerdir. Sosyalleşme kavramı insanlar için neden bu kadar önemlidir, İnsan neden sosyalleşmek ihtiyacı duyar. Tüm soruların cevabı yazımızda.

Haber güncelleme tarihi 29.10.2019 13:00

İnsan sosyal bir varlıktır. İnsanın doğası gereği diğer insanlarla bir bütün halinde yaşaması gerekiyor. İnsanların diğer insanlarla ilişkileri, bir arada olma zorunluluğunun altında iki temel neden vardır: ilk olarak biyolojik varlık olan insanın temel ihtiyaçları vardır. Bunları tek başına gideremez. İhtiyaçları doğrultusunda diğer insanlarla iletişime geçmek zorundadır. Çünkü insan tek başına doğanın güçlükleriyle baş edemiyor. İnsanların bir arada grup şeklinde yaşamaları böylece temel ihtiyaçlarını giderme yolunda kolaylık sağlıyor.

İkinci olarak ise insan, psikolojik nedenlerle toplum halinde yaşama ihtiyacı duyar.

Doğası gereği varlığını devam ettirebilmesi için diğer insanlarla bir arada bulunarak iletişim ve paylaşımlarda bulunurlar. Yani insanlar bir birlerine doğal ihtiyaçları doğrultusunda sürekli bir iletişim halindedirler. Öyleyse iletişim insanların en temel parçasıdır ve insanlar bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir aradadırlar.

 Kısaca insanoğlu, varlığını sürdürebilmek için bir arada yaşamanın zorunluluğunu anlamış, bununla birlikte toplumsal bir alan oluşmuş, toplumun oluşumunun temelinde insan ilişkisi; insan ilişkilerinin temelinde ise iletişim vardır. Toplum, insanların doğayla ve kendi aralarındaki ilişkilerinin bir kapsayan bir bütündür.

Sosyal Hayat İçinde Ailenin Yeri

Aile, bireyin ve toplumun fonksiyonlarında en temel birimdir. Aile, bireyin yaşamında çok önemli bir yer tutar. Bireyin, beslenme, bakım, sevgi ihtiyacı, duygusal gelişim, psikolojik gelişim, eğitim, kültürel değerleri kazanma, sağlıklı zekâ gelişimini sürdürme gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan birincil kurumdur.

Aile kurumu bireylerinin arasındaki ilişkileri, psiko sosyal faaliyetleri toplumun temelindeki ilişkilerle bütünleştirir. Birey, en çok toplumun, en küçük birimi olan aile ile etkileşim sağlar.

Aslında birey aile içinde temel eğitimini alır; aile içinde toplumun bir parçası nasıl olunacağını, topluluklar içinde nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Hani derler ya: “Anasına bak kızını al” diye, evet bu sözün açıklaması şöyledir: birey aslında aile içindeki fertlerle bir bütündür ve onlardan farksız değildir. Yani birey aile içerisinde şekillenir.

aile

Olmazsa Olmaz Arkadaşlık

Hiç arkadaşı olmayan var mıdır? Yoktur her halde. Arkadaşı olmayan insan varsa da bu şaşılacak bir durumdur. Herkesin bir arkadaşı vardır elbet; Okulda, mahallede, iş yerinde…

Arkadaş insanlar için bir ihtiyaçtır. Sırlarımızı, hal ve durumlarımızı, paylaşımlarımızı ailemize anlatamadığımız şeyleri bizlerin yaşında olan arkadaşlarımıza anlatırız. Aileden sonra arkadaşlarımız gelir. Arkadaşlarımızla birlikte hayatı içeriden dışarıya taşırız. Farklı şekillerde hayatı öğrenmeyi ve bir toplum olmayı öğreniriz.

çocukluk arkadaşı

Sosyalleşmeyi Sağlan En Önemli Kurum: Okul

Çocukların her bakımdan sosyalleşmelerini sağlayan en önemli sosyal kurum okuldur.

Okulda birey kendi yaşıtlarıyla bir arada, bir şeyler paylaşmayı onlarla birlikte yaşamaya çalışır. Okul daha resmi ve örgütlü bir sosyalleşme kurumudur. Okul insanlara yalnızca bilgi ve beceri kazandırmaz aynı zamanda toplu yaşamanın sorumluluklarını da öğretir. Okul, çocuğun yaşamında bilmediği ve daha sonraki yaşamını kolaylaştıran bir çok şeyi öğretir. Okul, çocuğu geleceğe hazırlar, resmi kurumlarda, topluluklarda nasıl davranması gerektiğini öğretir. Okul,  bireyin geleceğinin inşasıdır dedikleri şey bu olsa gerek.

okul

Kitle İletişim Araçları

Kitle iletişim araçları önceden tek taraflıydı. Televizyon, radyo gibi iletişim araçlarıyla birey, bir çok şey öğrenerek sosyalleşmesi sağlanıyordu. Günümüzde Özellikle sosyal ağları baza alırsak tek yönlü olan iletişim ağlarının yerini çift yönlü bir mesaj ağı almıştır. Böylelikle geri bildirimlerin yer aldığı bu kanallarla, iletişim araçların bireylerin sosyalleşmesine katkısı daha da artmıştır ve artmaya devam ediyor.

gençler

İnsan Neden Sosyalleşmek İster

Bireyler kendilerini toplum içinde yer edinmek, onların bir parçası olmak ve bu amaçla rahat bir yaşam sürebileceğine inandıkları için sosyalleşmek istiyor. Sosyal kişiliklerini geliştirmek için bulunduğu topluma uyum sağlamak, sağlıklı bir ruh haline sahip olmak var olan bütün toplumsal değerleri benimsemek ve bunlarla bir bütün olması gerekiyor. Sosyalleşmeyle birlikte birey toplum içinde daha etkin bir konuma gelir; toplumla olan sorunlarının çözümü kolay ve zaman kaybı az olur. İnsanlar sosyalleşmeden mutlu olunacağı düşünülemez. Yalnız yaşayan, dışarı ile ilişkilerini kesmiş insanlar; karamsar, psikolojisi bozulmuş ve sürekli hayatla bir savaş halindedir. Başta da söylediğimiz gibi insan sosyal bir varlıktır, hayatta mutlu olabilmesi için topluluklarla iletişim halinde bulması gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
33
32
31
30
29
50
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.