• DOLAR5,66260.67
 • EURO6,52751.16
 • ALTIN222,0780.12
 • BIST96.455-1.03

İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nedir?

Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaya başlanan inovasyon kelimesinin anlamı nedir? İnovasyon hakkında bilmek istediklerinizin detayları yazımızda;

Haber güncelleme tarihi 12.01.2018 03:04

Inovasyonun, uluslararası düzeyde kabul gören tanımı şu şekildedir:” İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün( mal ya da hizmet) veya sürecin; yeni bir pazar yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yönetim uygulamasıdır.”

Geçen yıl katılmış olduğum inovasyon seminerlerinde, inovasyon hakkında anlatılanlar kadarıyla bu şekilde bir tanımlama ya da yorumlama yapabilirim. İnovasyan, var olan maddelerin, oluşumları farklı bir şekilde ele alıp yorumlanmasıdır. İnovasyon, farklılıktır, değişimdir, yeniliktir. Yani kısacası inovasyon hayata bakış açınızı yeniden yorumlamak ve farklı bir şekilde hayata bakmaktır.

 

İnovasyon Süreci Nasıl İşliyor

inovasyon süreci

İnovasyon, yeni fikirlerin değer yaratan sonuçlara dönüştürme sürecidir. Bu süreç iki temel basamaktan oluşuyor. İlk basamak; yeni ve yaratıcı bir fikrin ortaya çıkmasıdır. İkinci basamak ise; emek ve yatırım yaparak ortaya çıkan fikrin ticarileştirilmesidir. Başka bir deyişle ortaya çıkan ürün ya da metodu hizmete dönüştürmektir.

Günümüzde teknolojinin hızla değişmesi, değişimleri de beraberinde getirmektedir. Hızla değişim gösteren dünyada, insanlar geri kalmamak için yenilikler yapmaktadır. Bu yenilikler bir düşünce sonucu insanlara faydalı bir hale geliyorsa buna inovasyon diyebiliriz. İnovasyon, kimsenin düşünmediği, yapmadığı icatları hayata geçirmektir. 

Birçok firma inovasyon yeteneklerini geliştirerek başarıyı yakalamak için çabalıyorlar. Artık bu zamanda üründen çok ürünü geliştirmek için etkin düşüncelere, farklı çerçevede bakan insanların görüşlerine ihtiyaç vardır. İnsanı yükselten düşüncelerini ortaya koyarak bunun sonucunda birbirinden farklı ürünler ortaya çıkartmaktır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.