İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar?

İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akar?
22.09.201512:28

İngiltere’ye gittiğinizde trafiğin sağdan akmasına alışık olduğunuz için trafiğin soldan akmasına gözünüz alışmakta zorlanabilir. Gelin tuhaf bulacağınız bu durumun sebebine bakalım.

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 17:47

İngiltere’de trafiğin neden soldan aktığını bilmek için soldan seyahatin ilk defa nerede ve ne zaman ortaya çıktığına bakmak gerekir. Yolun solundan gitmek ilk defa Papa’nın Roma’ya gelecek olan hacıların karmaşaya sebep vermemesi için yolun solundan gitmelerini söylemesiyle 1300 yılında resmileşmiş ve yüzyıllar boyunca bu şekilde devam etmiştir.

Bir yandan da eski zamanlara gittiğimizde şöyle bir durum vardı: İngilizler gibi herkes yolun solundan gidiyordu. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz: Yüzyıllar önce yolun karşısından gelenin dost ya da düşman olduğunu bilmek çok zor olduğu için insanların çoğunun da sağ elini kullanması sebebiyle yolun solundan yani duvar dibinden yürünürdü. Böylece sağ ellerini kılıçlarını derhal çekecek şekilde kullanabilirlerdi.

ingilterede-trafik-001.jpg

 

Trafiğin Sağdan Akmaya Başlaması

ABD’de 18. Yüzyılın sonlarında birçok atın çektiği posta arabalarına sürücü koltuğu olmadığından sürücü soldaki ve arkadaki atın üstünde otururdu. Bu, yolun solundan gidildiğinde karşıdan gelenin ve yolun kontrolünün zorlaşmasına sebep oluyordu. Bu yüzden aradan çok vakit geçmeden ABD’de trafik sağdan akmaya başlamıştır. Aynı zamanda büyük bir ihtimalle, Fransız İhtilali liderlerinden olan Maximilien Robespierre, Katolik kiliseye meydan okuyanlara memnuniyetini göstermek amacıyla Parislilerden yolun sağını kullanmalarını istemiştir. Bir süre sonra ise kendisi de solak olan Napolyon, zapt ettiği her ülkede de hayata geçirdiği uygulamanın emrini verdi: Ordudaki ikmal arabaları yolların sağından gitme emrini almıştır.

ABD’de sürücü koltuğunun ve direksiyonun sola konulması sağdan gidişe uygun olmasını sağlamıştır ve dünyanın birçok bölgesinde bu şekilde yaygınlaşması, modern araba teknolojisinin gelişmesine de bağlıdır.

abd-trafik.jpg

 

Peki, bunlara rağmen İngiiltere’de neden hâlâ trafik soldan akıyor?

Napolyon, İngiltere’yi hiçbir zaman zapt edemediği için İngilizler yolun solundan gitmeye devam etmiştir ve güneş batmayan ülke olarak bilinen İngiltere’nin Avustralya, Hindistan gibi tüm eski sömürgelerinde de bu şekilde devam ettirdiler. İngiltere ve eski sömürgelerinde trafik akışını değiştirip sağa almak o kadar yüklü bir maliyete sebep olur ki artık bunu yapmak pek de kolay olmayacaktır.

soldan-akan-trafik.jpg

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.