İmplant Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?
09.10.201511:20

Doğal dişe en yakın sonucu veren implant tedavisi hakkındaki tüm detayları, bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik. İşte implant tedavisi hakkında her şey!

Haber güncelleme tarihi 18.02.2020 09:46

İmplant Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlanılan ve doğal diş görünümüne en yakın sonucu verebilen bir tedavi şeklidir. İmplant tedavisinde yapay bir diş kökü uygulaması yapılır. Uygun malzemeler ile yapılan yapay bir diş kökü çene kemiğine yerleştirilir ve dişin eski işlevini yeniden yerine getirebilmesi sağlanır. Oldukça uzun ömürlü olan ve eksik dişlerin yerine uygulanan implant tedavisinde yaşam boyu kullanıma uygun, titanyumdan yapılan vidalar kullanılır. Uzmanlık gerektiren bir tedavi olan implant tedavisi streil ve tedaviye uygun bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Dolgu ve kanal tedavisinden farklı olarak küçük bir cerrahi işlem gerektiren implant tedavisi uygulandıktan 2-3 ay sonra çene kemiğine yerleştirilen vida tamamen yerine yerleşir.

implant-vidasi.jpg

Herhangi bir yaş sınırlandırılması olmayan implant tedavisinde önemli olan çene kemiğinin ve diş etlerinin sağlıklı olmasıdır. Ancak kişiye implant tedavisi uygulanması için çene kemiğinin gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda genişlik boy açısından belirli bir yapıya sahip olan implant vidalarının çene kemiğine yerleştirilmesi için çene kemiğinin belirli bir genişlik ve yükseklikte olması gerekmektedir. İmplant tedavisi ile kişi kendi dişine en yakın görünüme ve hizmete kavuşur. Aynı zamanda çürüyen ve zamanla işlevini kaybeden diş çekildikten sonra dişin bulunduğu kemikte erimeler meydana gelir. İmplant tedavisi ile kemikte oluşabilecek herhangi bir deformasyon ve erimenin önüne geçilerek kemiğin yapısı korunur. Lokal anestezi ile uygulanan implant tedavisinde ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. Ancak hasta ve doktorun ortak kararına bağlı olarak genel anestezi uygulanabilir. Tedavinin bitmesi durumunda hasta ilk gün ağrı hissedebilir. Ancak doktorun uygun gördüğü ağrı kesiciler ile meydana gelen ağrı kontrol altına alınabilir. Tedavi sonrasındaki 2-3 ay içinde uygulanan implant çene kemiği ile tamamen bütünleşir ve kesin iyileşme sağlanır.

implant-tedavisi.jpg


İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant tedavisinin son zamanlarda sıkça kullanılmasıyla birlikte çeşitli tiplerde implantlar üretilmeye başlanmıştır. Farklı tiplerde üretilen implantların yanı sıra en çok kullanılan implant ise vida şeklinde olan implantlardır.

Endosteal İmplant

Cerrahi işlem ile çene kemiğine yerleştirilir ve diş eti dokusunun iyileşmesinden sonra diş eti ikinci bir işlem ile şekillendirilir. En çok kullanılan implant şekillerinden biridir.

Subperiosteal İmplant

Subperiosteal implant, endosteal implanttan farklı olarak kafes şeklinde üretilirler. Uygulanan cerrahi işlem sonucunda çene kemiği açığa çıkarılarak ölçü alınır. Alınan ölçü doğrultusunda ince, metal alaşımlardan üretilir. Diş eti iyileştikten sonra metal çerçeve çene kemiğinde sabit bir duruma gelir.

implant-cesitleri.jpg


İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi implant tedavisinde de kişilerde ağrı konusunda şüpheler meydana gelmektedir. Ancak uygulanan lokal anestezi ile tedavi sürecinde herhangi bir ağrı hissedilmez. Ancak tedavinin bitmesiyle birlikte ertesi gün hafif bir ağrı söz konusu olabilir. Bu tip ağrılar için doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Kişiye implant tedavisi uygulanması için öncelikle çene kemiğinin uygun olup olmadığı ve çene kemiğimin gelişimini tamamlamış olup olmadığına dikkat edilir. Çene kemiği gelişimini tamamlamış ve implant uygulanacak bölgenin vidanın genişliğine ve yüksekliğine uygun yapıda olması gerekmektedir. İmplant tedavisinde kullanılan vidalar insan vücuduna tamamen uyumludur. Titanyum vida kısacası  çene kemiği ile uyumlu olarak üretilmiş ve doğal diş kökünün görevini üstlenen yapay diş kökü olduğunu söyleyebiliriz. Kişide bir ya da daha fazla diş kaybı söz konusu ise implant tedavisi rahatlıkla uygulanabilir.

yapay-dis-koku-uygulamasi-.jpg

İmplant tedavisinde lokal anestezi uygulanabileceği gibi hastanın isteği ve doktorun onayı doğrultusunda genel anestezi de uygulanabilir. Anestezi yapıldıktan sonra diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır. Açılan çene kemiğine küçük çaplı bir delik açıldıktan sonra yavaşça genişletilerek implantın boy ve genişliğine uygun bir boyuta getirilir. Çene kemiğinde açılan deliğe implant vidalanarak yerleştirilir. İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesinden sonra implantın kemikleşmesi ve bölgenin iyileşmesi için implant üzerine koruyucu bir kapak yerleştirilir. Son olarak ise diş eti dikilerek tedavi kısmen sonlandırılır. Aradan 1-2 ay geçtikten sonra koruyucu kapak çıkarılarak yerine geçici kuron yerleştirilir. Böylece diş etinin doğal olarak kendini şekillendirmesi amaçlanır. Diş etini şekillenmesinden sonra ise geçici kuron çıkarılarak yerine kalıcı kuron yerleştirilerek tedavi sonlanır.

implant-tedavisinin-faydalari-.jpeg


İmplant Tedavisinin Avantajları

implant-tedavisinin-avantajlari.jpg


İmplant Tedavisinin Dejavantajlar

Önerilen İçerik;

 Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
1
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.