Ilımlı İslam Nedir? Rand Raporu Nedir?

Ilımlı İslam Nedir? Rand Raporu Nedir?
03.09.201515:35

Ilımlı İslam kavramı, 11 Eylül ikiz kuleler saldırılarından sonra planlanmış bir Amerika Birleşmiş Devletler politikasıdır. Ilımlı İslam nedir, ılımlı İslam projesiyle anılan Rand Raporu ne içeriyor?

Haber güncelleme tarihi 03.09.2015 15:45

Ilımlı İslam, İslam ülkelerinde radikal İslam hareketleri ile birlikte oluşan istikrarsızlık ve bunun getireceği siyasi sonuçların, Amerika ve Batı karşıtlığı olunması, güvenlik ile ilgili sorunların ortaya çıkması ve bunların ABD’nin menfaatlerine uymaması nedeniyle ABD düşünce kuruluşları modernist, Protestan bir İslam yorumu yapmaya ve böyle bir yapılanma ortaya çıkarmaya çalıştılar.

ABD düşünce kuruluşları, Orta Doğu’yu komünizm tehdidine karşı öne sürdükleri köktendinci İslamcıları destekledikleri Yeşil Kuşak Projesi yerine ılımlı islamın desteklenmesi fikrini geliştirdiler. Bununla birlikte ılımlı İslamcı grupların İslam coğrafyasını desteklenmesi öne sürülmüştür.

Rand Raporuna Göre;

ılımlı islam

ABD’deki düşünce kuruluşları tarafında kar amacı gütmeyen Rand Düşünce Kuruluşu tarafında 2003 yılında yayınlanan, İslam coğrafyalarında Uygar, demokrat ılımlı İslam modellerinin devletleşmelerini bu coğrafyalarda ortaya çıkmasını öngörüyor.

Rapora göre ılımlı İslam modeli şu şekildedir;

Ilımlı bir İslam’ın ortaya çıkabilmesi için; köktendincilik, gelenekçilik, modernistlik ve laiklik üzerinde açıklamalara gidilmiştir.

 Köktendicilik; Demokratik değerleri ve çağdaş, Batı kültürünü reddeden köktendinciler. Aşırı bir bakış açısına sahip olan, İslam hukukunun faziletlerine uyarak otoriter, bağnaz bir devlet isterler. Bu gayeye ulaşmak için ellerinden gelen her türlü yıkıma neden olurlar.

Gelenekçiler; Muhafazakar bir toplumdan yana olan gelenekçiler, değişim ve yeniliklere kuşku içinde bakarlar.

Modernistler; modernistler İslam dünyasının, küresel modernliğinin bir parçası olmayı isterler ve her türlü değişime ayak uydururlar.

Laikler: İslam dünyasının din ve devlet işlerinin ayrı olmasını desteklerler.

Açıkladığımız bu kavramlar İslam coğrafyası üzerinde ılımlı bir İslam oluşumunun çıkması ile karşılanılacaktır.

 Ilımlı İslam yapılanmasının ortaya çıkması için;

Öncelikle modernistleri destekle, Gelenekçileri köktendincilere karşı destekle, köktendincilere kesinlikle karşı koy, laikleri seçici olarak destekle bu şekilde yapılması durumunda ılımlı bir İslam yapılanması ortaya çıkacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.