İktidarsızlık Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

İktidarsızlık Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
10.07.201516:33

İktidarsızlık her 4 erkekten birinde görülen bir sorundur.. Son 12 yılda görülme sayısında artık olan problem tüm erkeklerin ortak kaygısı haline gelmiştir. Peki iktidarsızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 13.11.2018 20:35

İktidarsızlık erkeğin penisinin, cinsel ilişki sırasında partnerini ve kendisini tatmin edici sertliğe ulaşamaması ya da cinsel ilişkiyi yürütecek kadar ereksiyon halinin sürmemesi durumudur.

İlişki sırasında hastaların bazıları sertlik derecesine hiç ulaşamazken, bazıları sertlik derecesine ulaşır ancak kısa süre sonra, orgazm olamadan ereksiyonu kaybederler. Kısacası bu bireyler kolay orgazm gerçekleştiremezler.

Cinsel ilişki öncesinde cinsel gücü arttırıcı doğal besinler alınabilir. Bunun erkeklerde daha etkili olan testosteron, bitkisel çözümler ile arttırılabilir. Bu sayede iktidarsızlık sorunları ordan kaldırılabilir. Tabi bunlar sadece seçenek... İleri düzeyde iktidarsızlık yaşayan bireyler kesinlikle uzman doktora muayene olması gerekmektedir.


İktidarsızlık Sorunu-Problemi Neden Olur?

İktidarsızlık cinsel ilişki deneyimi yaşayan her yaş gruplarında görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak yaş gruplarına göre de farklı nedenleri vardır.

1. Genç Yaşlarda İktidarsızlık

Genç yaştaki erkeklerin sorunu heyecan ve kaygıdır. Tecrübesizlikten dolayı doğan bu sorunlar beraberinde iktidarsızlığı da getirir. Aynı zamanda prezervatif kullanma ve partnerinin hamile kalacağı korkusu da iktidarsızlığa neden olabilir.

2. Orta Yaşlarda İktidarsızlık

Orta yaşarda görülen iktidarsızlığın nedeni genellikle stres, çok fazla çalışmak ve yakın birinin kaybı olabilir. Alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı da hastalığı tetikler. Aynı zamanda prostat rahatsızlığı, sinir sistemi hastalıkları ve şeker hastalığı sonucunda da iktidarsızlık görülebilir.

3. Yaşlılarda İktidarsızlık

Yaşlandıkça vücutta bazı organ ve uzuvlar kabiliyetlerini kaybetmektedir. Penis de onlardan biridir. Çoğunlukla yaşlılarda iktidarsızlığa neden olan sorun penisin sertleşmesine yardımcı olan damarların tıkanması ya da daralması olarak karşımıza çıkar.


İktidarsızlık Belirtileri

Penis sistemi içerisinde üç adet penis çubuğu bulunur ve bunlardan bir tanesi idrar yolu, diğer ikisi ise sertleşmeyi sağlayan damar yollarıdır. Penis ucunda bulunan sinirler beyni uyarır ve beyin, kalbe emir vererek bu damar yollarına kan pompalamaya başlar. Damar yollarını içerisine alan kapsüller kan ile dolar ve sertleşme gerçekleşir.

İktidarsızlık şüpheleri arasındaki en büyük belirti cinsel ilişki sırasında penisin uyarılmasına rağmen ereksiyon haline geçmemesidir. Bu durum bir kerelik yaşandıysa bir sorun yoktur ancak devam eden şekilde yaşanıyorsa iktidarsızlık belirtisidir. Duruma cinsel ilişki sırasında bakılmalıdır. Bazı vakalarda mastürbasyon esnasında sertleşme gerçekleşir ancak cinsel ilişki sırasında gerçekleşmez. Böyle durumlarda genellikle iktidarsızlığın nedeni psikolojiktir. Buna geçici iktidarsızlık denir.

Bazı hastalarda prostat ameliyatından sonra iktidarsızlık görülür. Nedeni ameliyat sırasında penis damar ve sinirlerinin zarar görmüş olmasıdır. Böyle durumlarda doktora başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.


İktidarsızlık Sorunu Tedavisi

İktidarsızlık yaşayan kişilerin cinsel yaşam hakkında bazı problemleri olabilmektedir. Cinsellik hakkında bilinmesi gereken bazı şeyler, iktidarsızlık yaşayan kişiler için hayati önem taşımaktadır. Bu konu hakkında kesinlikle profesyonel destekler alınmalıdır. Peki, İktidarsızlık belirtileri bulunan kişiler hangi neden bağlı olarak sorunu yaşamaktadır?

1. Psikolojik Nedenlere Bağlı İktidarsızlık Tedavisi

Böyle durumlarda sorunun çözümü için doktora başvurulduğunda neden psikolojik ise doktorunuz sizi psikoterapi yardım almanız için psikoloğa yönlendirecektir. Bu tedavi yönteminde partneriniz ile birlikte katılacağınız çeşitli terapiler mevcuttur. Aynı zamanda doktorunuz ilişki danışmanlığı hizmeti almanızı da isteyebilir. Bazı durumlarda psikolojik nedene bağlı iktidarsızlık görülen hastalara psikoterapi yanında sertleşmeye yardımcı ilaçlar da hastanın kendisine güveni gelmesi açısında verilebilir.

2. Fiziksel Nedenlere Bağlı İktidarsızlık Tedavisi

Bu gibi durumlar için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tıbbi tedavidir. Bu tedavi yönteminde sertleşmeye yardım eden ilaçların kullanılması öngörülerek iktidarsızlık sorununun önüne geçilmeye çalışılır. Ancak bu tedavi sistemi anlık bir çözüm sunar.

1. Vakum Pompası


İktidarsızlık Tedavisi - Vakum Pompası

Vakum aleti de fiziksel nedenlere bağlı iktidarsızlık için çözüm olabilecek bir başka tedavi yöntemidir. Penis üzerine yerleştirilen bir silindir ile negatif bir basınç uygulanır ve penisteki damarların kan ile dolması sağlanarak ereksiyon gerçekleştirilmiş olur.  Günümüzde çoğu kişi vakum pompası kullanmaktadır. 11 farklı çeşidi bulunan vakum aletlerinin ortalama ücretleri 450 TL’dir.


2. Penis Yüzükleri


Penis Yüzüğü

Penis yüzükleri genellikle vakum aletleri ile birlikte kullanılır. Penisin dibine yerleştirilen bu yüzük ile ereksiyon için peniste toplanan kanın geri gitmesi engellenir. 40-160 TL arasında değişen fiyatları vardır.


3. Ameliyat

Ameliyat iktidarsızlık için çok nadir olarak görülen bir tedavidir. Eğer penis içerisinde kanı tutan kapsüllerde ya da damarlarda bir kaçak var ise ameliyat ön görülür.


4. Penis Protezi

Penis protezleri son çare olarak görülür. Hiçbir tedaviye yanıt vermemiş hastalar için kullanılır. Bu protezler penis içerisine yerleştirilerek sertleşmenin meydana gelmesine yardımcı olur. Penis protezleri hastalık için kesin bir çözümdür.


Önerilen İçerik: İktidarsızlık Sorununa Bitkisel Çözüm ve  Erken Boşalmaya Bitkisel Çözüm 

NeOldu.com / Sağlık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
6
8
8
5
5
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.