• DOLAR5,88010.01
  • EURO6,49750.09
  • ALTIN280,900-0.29
  • BIST94.137-1.18

İkinci Dünya Savaşı Temalı Filmler

İkinci Dünya Savaşı Temalı Filmler
28.05.201518:40

İkinci Dünya Savaşı'nı anlatan en iyi 10 filmi sizler için derledik

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 13:05

Schindler's List - Schindler'in Listesi (IMDB - 8.9)

schindlers-list.jpg

Oskar Schindler adlı Alman işadamının 2. Dünya Savaşı'nda, tarihin en büyük soykırımına uğrayan Yahudilerin 1100 kadarını kıyımdan kurtarmasını konu alır. Gerçek bir hikayenin sinemaya Spielberg tarafından aktarıldığı film 7 dalda Oscar almıştır. Film siyah-beyaz ve "kırmızıdır".

 

La vita è bella - Life is Beautiful - Hayat Güzeldir (IMDB - 8.6)

la-vita-e-bella-003.jpg

Film II. Dünya Savaşı döneminde oğlu ile birlikte Yahudi toplama kamplarına götürülen Yahudi bir babanın dramatik öyküsünü anlatıyor. Kalıplara, kategorilere sığdırılamayacak bir film olan "Hayat Güzeldir" çok vurucu bir dram sunmasının yanında nispeten gülümsetebilecek detaylar da sunuyor, tabi gülebilirseniz...

 

Der Untergang - The Downfall - Çöküş (IMDB - 8.3)

der-untergang-003.jpg

Çöküş, Adolf Hitler'in Berli'deki sığınağındaki son günlerini ve Berlin'in düşüşünü anlatan Almanya yapımı filmdir. Hitler'in yenilgiyi hazmetmekteki sorunları, artık kendi generallerine bile söz geçiremeyişinin verdiği psikolojik tahribat çok iyi aktarılmıştır.

Film, Kızıl Ordu'nın Berlin'i kuşatması, Almanya'nın teslim olması ve bir dizi intiharla birlikte sona erer. Adolf Hitler'i canlandıran Bruna Ganz muazzam performansıyla Hitler'i adeta mezarından sinema sahnesine getirmiştir. Hitler'li SWF'lerin de kaynağıdır muvzu bahis film.

 

The Pianist - Piyanist (IMDB - 8.5)

the-pianist.jpg

Szpilman Polonyalı Yahudi bir piyanisttir ve Polonya'da Alman işgaliyle körüklenen Yahudi avının birinci dereceden tanığıdır. Yahudi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulan ünlü piyanist varoluşlarda sefil bir hayatın içinde bulacaktır kendisini.

Bize benimsetilmeye çalışılanın aksine 2. Dünya Savaşı'nın Holokost'dan ibaret olmadığı ortada elbet ama Dünya tarihinde görülmüş en büyük soykırımlardan birisinin kurbanı Yahudi halk olmuştur ve yakın tarihte çok planlı bir katliama maruz bırakılmışlardır. Piyanist de bu dramı anlatan filmler arasında Shindler's List ile birlikte yıldız gibi parlıyor.

 

Valkyrie - Operasyon Valkyrie (IMDB - 7.1)

valkyrie-001.jpg

Tek gözünü askeri bir görevde kaybeden nazi albayı Claus von Stauffenberg'in, Hitler'i öldürmek ve nazilerin kanlı ilerleyişini durdurmak için planlanan suikast operasyonunun baş aktörü olduğu film, gerçek olaylara dayanmaktadır.

Hitler dünyada en çok suikast girişimine maruz kalmış liderlerden birisidir ve bu film de bu suikast operasyonlarından birisini konu almaktadır. "Operasyon Valkyrie" Köstümler ve mekan tasarımları da dönemi yaşatma konusunda gözden kaçmayacak kadar başarılı.

 

Stalingrad (IMDB - 7.5)

stalingrad.jpg

Yakın tarihin en kanlı savaşlarından birisi olan Stalingrad'da olanları Almanların gözünden anlatan, savaşın kahramanlıklarla süslenemeyecek kadar acı bir süreç olduğu ve savaş psikolojisini çok iyi anlatan 1993 yapımı filmdir. Zafer kazanan Almanlar Stalingrad'da hem çetin hava koşulları, hem de Kızıl Ordu'nun gücü karşısında harap oluyor.

Taraf tutmayan savaşı en acı yönüyle aktaran film aslında ölen askerlerin çoğunun "pislik naziler" olmadıklarını, nazilerin kanlı politikalarına itaat eden sıradan rütbesiz askerler oldujlarını; her şeyden önce de insan olduklarını gayet dramatik bir şekilde altarıyor.

 

The Thin Red Line - İnce Kırmızı Hat (IMDB - 7.6)

the-thin-red-line.jpg

Savaş denen şeyin patlayan silahlardan ve akan kandan ibaret olmadığını anlatan, bunu yaparken de savaşı size bizzat hayatta kalma mücadelesi veren askerlerin gözünden aktaran muhteşem film. Cephede sürekli ölümle burun buruna gelen askerlerin yaşadığı stresi, savaşların sadece epik hikayelerden oluşmadığını gerçekçi ve net bir şekilde ortaya koyan film alışılmadık bir savaş filmi izleme imkanı sunuyor.

 

Das Boot - (IMDB - 8.5)

das-boot.jpg

Das Boot, 1979 yılında çekilen, 2.Dünya Savaşı'nda U-96 adlı Alman U-boot mürettebatını konu alan epik savaş filmidir. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını, içinde bulundukları psikolojik durumu çok başarılı aktarılırken; görsel olarak da heyecan verici sahneleri içerisinde barındırmaktadır.

 

Idi i smotri - Come and See - Gel ve Gör (IMDB - 8.2)

idi-i-smotri.jpg

İkinci Dünya Savaşı etkilediği ülkeler bakımından geniş bir coğrafyayı sarsmıştır. Bu açıdan savaş pek çok farklı coğrafyadan ve birçok perspektiften filmlere ilham vermiştir. "Gel ve Gör" ismiyle Türkçeye çevrilen bu film 1985 yılı SSCB yapımıdır. Film savaşta Alman işgali altındaki Sovyet Beyaz Rusyası'nda bir gencin Partizanlara katılması çevresinde işlenir.

Film savaşın yarattığ maddi ve manevi yıkımı çok iyi yansıtabildiği için büyük beğeni toplamayı başarmıştı. Üç kelimeyle; sert, vurucu ve etkileyici.

 

Saving Private Ryan - Er Ryan'ı Kurtarmak (IMDB - 8.6)

saving-private-ryan.jpg

Savaş yıllarında 3 oğlunu kaybeden bir annenin 4. çocuğunu kurtarmak için seferber olan Amerikan ordusunun tek hedefi bu genci yani James Ryan'ı kurtarmaktır. Konusuyla tipik bir propaganda filmi intibası bıraksa da Ryan'ı Kurtarmak yaşattığı atmosferle, muhteşem oyunculuklarıyla gelmiş geçmiş en kaliteli savaş filmleri arasında her daim yerini korumaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.