İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
08.07.201517:36

Genellikle kadınlarda görülen ancak erkelerde de görülebilen idrar kaçırma problemi bir çok kişinin sorunudur. Peki idrar kaçırmanın nedenleri ve tedavisi nedir? İşte sizler için hazırladığımız detaylı rehberiniz…

Haber güncelleme tarihi 19.04.2019 09:01

 İdrar Kaçırma Hakkında Bilgi

İdrar kaçırma herhangi bir anda idrarın, ani ve istemsiz bir şekilde idrar yolundan dışarı akmasına denir. Genellikle idrar yolundan kaynaklı bu durum bazı zamanda bir hastalığa bağlı olarak da meydana gelebilir. Aynı zamanda gülerken, hapşırırken, öksürürken, yürürken hatta otururken bile idrar kaçırılıyorsa, tuvalete çıktığınızda idrar kesesiniz tam boşaltılamadığını hissediyorsanız bu bir sorundur. İdrar kaçırma kişinin ve sosyal hayatını olumsuz olarak etkileyen bir durumdur. Her iki cinsiyette de görülebilir. Buna göre tedavi uygulamaları değişkenlik gösterir.

  idrar kaçırma


İdrar Kaçırma Nedenleri

Uzmanlar idrar kaçırmanın bir hastalık olarak değil, kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir sorun olarak görüyor. Her yaş grubunda görülen bu sorunun birçok nedeni olabilir. Başlıca nedenler şunlardır;

 •  İlerleyen yaş Vücuttaki kaslar ilerleyen yaşlarda fonksiyonunu ve kabiliyetlerini kaybederler buna bağlı olarak yaşlı kişilerde idrar kaçırma görülebilir.
 • Fazla Kilo Fazla kilolu kişilerde idrarı tutan kas çok fazla gelişemez. Buna bağlı olarak rahatsızlık baş gösterir.
 • Vajinal Enfeksyonlar
 • Zor Doğumlar 
 • Zor gerçekleştirilen doğumlar, vajinadaki kaslara ve sinirlere zarar vererek idrar kaçırmaya neden olur.
 • Prostat büyümesi
 • Prostat için yapılan ameliyatlar
 • Alkolizm

 idrar kaçırma nedenleri


Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma problemi genellikle çok fazla doğum yapan ya da menapoz sonrası görülen bir durumdur. 30 yaşını geçmiş her dört kadından birinde görülen bu problem genç kadınlarda dahi görülebilir. Kadınlarda genellikle genital organ sarkmasından dolayı yaşanır. Genital organ sarkması ise çok sık doğum yapma, kronik öksürük rahatsızlığı, aşırı şişmanlık ve ağır yük kaldırma sonucu ortaya çıkar.

Kadınlarda Pelvis Kası


Erkeklerde İdrar Kaçırma

Erkeklerde idrar kaçırma kadınlara oranla daha az görülen bir rahatsızlıktır. Çünkü erkeklerde idrarı tutmaya yarayan kas fizyolojik olarak daha gelişmiştir. Aynı zamanda bu kası yıpratacak doğumlara da maruz kalmazlar. Ancak görülmesi durumunda kadınlardan daha şiddetli olarak yaşanır.

Erkeklerde Pelvis Kası


İdrar Kaçırma Teşhisi
İdrar kaçırma şikayetiyle ilgili doktora gidildiğinde öncelikle günlük idrar takip çizelgesi sunacaktır. Kişinin kaçırdığı idrarın miktarı tespit edildikten sonra sorunun nedeninin nereden geldiğini anlamak için mesanenin nasıl çalıştığını gösteren test uygulanacaktır.

idrar kaçırma teşhisi


İdrar Kaçırma Sorunu Tedavisi

 • Cerrahi Müdahale Olmayan Tedavi; Bir hastalık sonucu oluşmayan idrar kaçırmada bu tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavide sorunu daha kötü hale getiren kabızlık, şişmanlık, aşırı sıvı tüketimi sonucu oluşan basınç ve sigara kullanımının önüne geçilmeye çalışılır. Pelvis tabanındaki kaslar düzeltilmeye çalışılır.
 • Kegel Egzersizleri İle Tedavi; Pelvis kasları idrarı tutan kaslardır. Bu kaslar zarar gördüğünde ya da kabiliyetleri azaldığında idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar. Doktorunuzun verdiği egzersiz listesi ile Pelvis kaslarının güçlendirilmesi hedeflenir. Hamilelik döneminde de bu egzersizler yapılabilir.
 • İlaç İle Tedavi; Uzman doktorunuz tarafından öngörülen tedavi yöntemidir. Doktorunuz mesane gevşetici ilaçlar ile idrar kaçırmanın önüne geçmeye çalışır.
 • Cerrahi Müdahale İle Tedavi;  Doktorunuzun kararı sonrası sorunun ameliyat ile çözülmesidir. Çeşitli ameliyat yöntemleri mevcuttur.

İdrar Kaçırma Sorunu Tedavisi

Önerilen İçerik;

 Öpüşme Hakkında Eğlence Dolu 20 Gerçek Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
23
2
2
2
2
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.