Hz. Salih’in Hayatı ve Semud Kavmi Hakkında Bilgiler

Hz. Salih’in Hayatı ve Semud Kavmi Hakkında Bilgiler
07.02.201910:04

Bu içerikte Semud kavmine gönderilen Hz. Salih’in (A.S) hayatını sizlere kısaca aktarıyoruz. İşte Salih peygamberin hayatı, mucizleri ve adı geçen ayetler.

Haber güncelleme tarihi 21.08.2021 17:55

Salih Peygamber Hakkında Bilgiler

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerden biri olan Hz. Salih'in hayatı hakkında özet bilgileri bu içeriğimizde derledik. Salih peygamberin hayatı, gönderildiği kavim hakkında bilgiler, peygamberlik süreci ve Salih peygamber hakkında Kur'an'daki ayetleri içeriğimizde bulabilirsiniz. Ayrıca Hz. Süleyman ve Hz. Şuayb ile ilgili bilgilerin yer aldığı içeriklerimizi linke tıklayarak ziyaret etmenizi öneriyoruz. İşte Salih peygamberin hayatı hakkında bilinmesi gerekenler... 

Hz. Salih Kimdir?

Salih Peygamber, Hz. Hud'tan sonra gönderilen bir peygamberdir. Hz. Adem'in 19. kuşaktan torunu olan Salih Peygamber, Semud kavmine gönderilmiştir. Salih Peygamber'in adı Kur'an-ı Kerimde geçmekte olup hayatı ve mucizeleri hakkında açıkça söz edilmiştir.

Hz. Salih ve Semud Kavmi

Hz. Salih (a.s) , azgın bir topluluk haline gelen ve artık iyice çığırından çıkan Semud kavmine yol göstermek için, Allah (c.c) tarafından gönderilmiştir. Devesi ile meşhur olan Salih Peygamber, o tarihlerde putlara tapan ve Allah'ı tamamen unutan Semud kavmine yol gösterici olarak gelmiştir. Salih Peygamber kavmine, ben size Allah tarafından gönderilen bir peygamberim dediği zaman, kavmi Salih Peygambere hadi Peygamber isen bir mucize göster görelim şeklinde cevap vermiştir.

Bunun üzerinde Salih (a.s)'a bir deve mucize olarak gönderilmiştir. Salih (a.s) kavmine, deveye kesinlikle dokunmamalarını ve zarar vermemelerini söylemiştir. Ama söylenenlere uymayan Semud kavmi, bir gece deveden kan akıtarak deveyi öldürmüşlerdir. Bunların üzerine Salih Peygamber inananlarla birlikte şehri tek etmiş ve geride kalanlar önce kıpkırmızı sonra da mosmor kesilerek ölmüşlerdir. Hak yoldan sapan bu insanlar helak olmuştur.

Hz. Salih'in Adının Geçtiği Kur'an-ı Kerim Ayetleri

Kur'an-ı Kerim'in birçok suresinde Hz. Salih'ten ve Semud kavminden bahsedilmiştir. Bu sureler; Araf Suresi, Tevbe Suresi, Hud Suresi, İbrahim Suresi, İsra Suresi, Hac Suresi, Furkan Suresi, Şuara Suresi, Neml Suresi, Ankebut Suresi, Sad Suresi, Mü'min Suresi, Fussilet Suresi, Kaf Suresi, Zariyat Suresi, Necm Suresi, Kamer Suresi, Hakka Suresi, Buruc Suresi, Fecr Suresi ve Şems Suresidir. İşte Salih peygamber ile ilgili ayetler...  

1. Araf Suresi, 73. ayet: Semud (toplumuna da) kardeşleri Salih'i (gönderdik. Salih:) "Ey kavmim, Allah'a kulluk edin, sizin O'ndan başka İlahınız yoktur. Size Rabbinizden apaçık bir belge (mucize) gelmiştir: Allah'ın bu dişi devesi size bir belgedir; onu salıverin de Allah'ın arzında otlasın, ona bir kötülükle dokunmayın, sonra sizi acı bir azap yakalar" dedi.

2. Araf Suresi, 74. ayet: "(Allah'ın) Ad (kavminden) sonra sizi halifeler kıldığını ve sizi yeryüzünde (güç ve servetle) yerleştirdiğini hatırlayın. Ki onun düzlüklerinde köşkler kuruyor, dağlardan evler yontuyordunuz. Şu halde Allah'ın nimetlerini hatırlayın, yeryüzünde bozguncular olarak karışıklık çıkarmayın."

3. Araf Suresi, 75. ayet: Kavminin önde gelenlerinden büyüklük taslayanlar (müstekbirler), içlerinden iman edip de onlarca zayıf bırakılanlara (müstaz'aflara) dediler ki: "Salih'in gerçekten Rabbi tarafından gönderildiğini biliyor musunuz?" Onlar: "Biz gerçekten onunla gönderilene inananlarız" dediler.

4. Tevbe Suresi, 70. ayet: Onlara, kendilerinden öncekilerin; Nuh, Ad, Semud kavminin, İbrahim kavminin, Medyen ahalisinin ve yerle bir olan şehirlerin haberi gelmedi mi? Onlara resulleri apaçık deliller getirmişlerdi. Demek ki Allah, onlara zulmediyor değildi, ama onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı.

5. Hud Suresi, 61. ayet: Semud (halkına da) kardeşleri Salih'i (gönderdik). Dedi ki: "Ey kavmim, Allah'a ibadet edin, sizin O'ndan başka İlahınız yoktur. O sizi yerden (topraktan) yarattı ve onda ömür geçirenler kıldı. Öyleyse O'ndan bağışlanma dileyin, sonra O'na tevbe edin. Şüphesiz benim Rabbim, yakın olandır, (duaları) kabul edendir."

6. Hud Suresi, 63. ayet: Dedi ki: "Ey kavmim, görüşünüz nedir söyler misiniz? Eğer ben Rabbimden apaçık bir belge üzerindeysem ve bana Tarafından bir rahmet vermişse, bu durumda O'na isyan edecek olursam Allah'a karşı bana kim yardım edecektir? Şu halde kaybımı arttırmaktan başka bana (hiçbir yarar) sağlamayacaksınız."

7. İbrahim Suresi, 9. ayet: Sizden öncekilerin, Nuh kavminin, Ad ve Semud ile onlardan sonra gelenlerin haberi size gelmedi mi? Ki onları, Allah'tan başkası bilmez. Elçileri onlara apaçık delillerle gelmişlerdi de, ellerini ağızlarına götürüp (öfkelerinden ısırdılar) ve dediler ki: "Tartışmasız, biz sizin kendisiyle gönderildiğiniz şeyleri inkar ettik ve bizi kendisine çağırdığınız şeyden de gerçekten kuşku verici bir tereddüt içindeyiz."

8. İsra Suresi, 59. ayet: Bizi ayet (mucize)ler göndermekten, öncekilerin onu yalanlamasından başka bir şey alıkoymadı. Semud'a dişi deveyi görünür (bir mucize) olarak gönderdik, fakat onlar bununla (onu boğazlamakla) zulmetmiş oldular. Oysa Biz ayetleri ancak korkutmak için göndeririz.

9. Hac Suresi, 42. ayet: Eğer seni yalanlıyorlarsa, onlardan önce Nuh, Ad, Semud kavmi de yalanlamıştı.

10. Furkan Suresi, 38. ayet: Ad'ı, Semud'u, Ress halkını ve bunlar arasında birçok nesilleri (yok ettik).

11. Şuara Suresi, 141. ayet: Semud (kavmi) de, gönderilen (elçi)leri yalanladı.

12. Şuara Suresi, 142. ayet: Hani onlara kardeşleri Salih: "Sakınmaz mısınız? demişti.

13. Şuara Suresi, 143. ayet: "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim."

14. Neml Suresi, 46. ayet: Dedi ki: "Ey kavmim, neden iyilikten önce kötülük konusunda acele davranıyorsunuz? Allah'tan bağışlanma dilemeniz gerekmez mi? Umulur ki esirgenirsiniz."

15. Neml Suresi, 47. ayet: Dediler ki: "Senin ve seninle birlikte olanlar yüzünden uğursuzluğa uğradık." Dedi ki: "Sizin uğursuzluğunuz (başınıza gelenler) Allah Katında (yazılı)dır. Hayır, siz denenmekte olan bir kavimsiniz."

16. Neml Suresi, 48. ayet: Şehirde dokuzlu bir çete vardı, yeryüzünde bozgun çıkarıyorlar ve dirlik-düzenlik bırakmıyorlardı.

17. Ankebut Suresi, 38. ayet: Ad'ı ve Semud'u da (yıkıma uğrattık). Gerçek şu ki, kendi oturdukları yerlerden size (durumları) belli olmaktadır. Kendi yaptıklarını şeytan süsleyip-çekici kıldı, böylece onları yoldan alıkoydu. Oysa onlar görebilen kimselerdi.

18. Sad Suresi, 13. ayet: Semud, Lut kavmi ile Eyke halkı da. İşte onlar (Allah'a karşı isyanda birleşen ve güç toplayan) fırkalar(dı).

19. Sad Suresi, 14. ayet: Hepsi de elçileri yalanladılar, böylece azapla-sonuçlandırmam (onlara) hak oldu.

20. Mü'min Suresi, 31. ayet: "Nuh kavmi, Ad, Semud ve onlardan sonra gelenlerin durumuna benzer (bir gün). Allah, kullar için zulüm istemez."

21. Fussilet Suresi, 13. ayet: Bu durumda eğer onlar yüz çevirirlerse, artık de ki: "Ben sizi, Ad ve Semud (kavimlerinin) yıldırımına benzer bir yıldırımla uyardım."

22. Kaf Suresi, 12. ayet: Onlardan önce Nuh kavmi, Ress halkı ve Semud (kavmi) de yalanladı.

23. Zariyat Suresi, 43. ayet: Semud (kavmin)de de (ayetler vardır). Hani onlara: "Belli bir süreye kadar yararlanın" denmişti.

24. Zariyat Suresi, 44. ayet: Ancak Rablerinin emrine baş kaldırdılar; böylece bakıp-dururlarken, onları yıldırım çarpıp-yakaladı.

25. Necm Suresi, 51. ayet: Semud'u da. Böylelikle (o halklardan kimseyi) bırakmadı.

26. Kamer Suresi, 23. ayet: Semud (kavmi) de uyarıları yalanladı.

27. Kamer Suresi, 24. ayet: Dediler ki: "Bizden biri olan bir beşere mi uyacağız? Bu durumda gerçekten biz bir sapıklık (delalet) ve çılgınlık içinde kalmış oluruz."

28. Hakka Suresi, 5. ayet: Bu nedenle Semud (halkı), korkunç bir sesle helak edildi.

29. Buruc Suresi, 17. ayet: Orduların haberi sana geldi mi?

30. Buruc Suresi, 18. ayet: Firavun ve Semud (ordularının)?

31. Fecr Suresi, 9. ayet: Ve vadilerde kayaları oyup biçen Semud'a?

32. Şems Suresi, 11. ayet: Semud (halkı) azgınlığı dolayısıyla yalanladı; 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37314
17837
18602
7459
7372
7109
17384
2969
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 198
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.