Hz. Musa Kimdir? Peygamberlik ve Hayatı Hakkında Kısa Özet

Hz. Musa Kimdir? Peygamberlik ve Hayatı Hakkında Kısa Özet
06.02.201917:56

Bu içerik sayesinde kutsal kitabın indirilmiş olduğu 4. peygamber olan Hz Musa’nın hayatını kısa öğrenebilirsiniz. İşte Hz. Musa hakkında bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 19.12.2021 14:31

Hz. Musa Kimdir?

Hz. Musa, kendisine kutsal kitabın indirilmiş olduğu dördüncü peygamber olarak bilinmektedir. İsrailoğulları'nın Hz. Yusuf peygamberi Mısır'a götürmelerinin sonucunda, Hz. Musa Mısır topraklarında dünyaya gelmiştir.

Mısır halkının İsrailoğulları'nı alt tabaka olarak görmelerinden dolayı işkenceler ve eziyetler baş göstermiştir. Mısır'ı yönetmekte olan firavun, kendisine gelen kehanetler sonucunda İsrailoğulları soyundan gelen bütün bebeklerin öldürülmesi emrini vermiştir. Hz. Musa'nın annesi bebeğinin öldürülmemesi için onu bir sepetin içine koymuş ve Nil Nehri'ne bırakmıştır.

Hz Musa Hayatı

Hz. Musa bir süre nehirde yol aldıktan sonra Firavun'un eşi tarafından fark edilmiş ve himaye altına alınmıştır. Bebek gelen bütün anne adaylarının sütünü reddetmiş ve gerçek annesi gelene kadar gıda almamıştır. Annesi geldikten sonra Hz. Musa süt emmeye başlamış ve hem annesi hem de kendisini firavunun sarayında beraber yaşamıştır. Hz. Musa büyüdükten sonra yaşadığı talihsiz bir olaydan ötürü ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Kendisine verilen peygamberlik görevinden sonra kardeşi Harun ile beraber firavunu hak dinine davet etmiştir. Firavunun bu çağrıya olumsuz bir yanıt vermesi üzerine İsrailoğulları'na yeniden eziyet etmeye başlamıştır.


Hz. Musa'nın Mucizesi

Mısır firavununun İsrailoğulları'na göstermiş olduğu eziyet sonucunda Hz. Musa'ya inananların sayısı giderek çoğalır. Hz. Musa'nın göstermiş olduğu mucizeler sonucunda, firavunu İsrailoğulları halkını Mısır'dan ayrılmaları konusunda ikna eder. Bir gece yola çıkmak için toplanan İsrailoğulları halkının peşine firavunun ordusu da düşer. Kızıldeniz'e kadar takip edilen halk, bu alana geldikleri zaman Hz. Musa'nın mucizesi ile karşılaşırlar. Hz. Musa elinde bulundurduğu asasını havaya kaldırır ve Kızıldeniz'e doğru uzatır. Deniz ortadan ikiye ayrılır ve Hz. Musa ile İsrailoğulları'na geçebilmeleri için bir yol açar.

Hz Musa Hayatı

İsrailoğulları'nın denizin karşı tarafına geçtiğini gören firavun, onların arkasından takibe başlar. Firavun ve ordusu denizin orta kısmına geldiğinde Hz. Musa tarafından açılmış olan deniz kapanır. Firavun ve ordusu Kızıldeniz'de boğularak can verirler. Tur Dağı'nda Hz. Musa peygambere kutsal kitap olan Tevrat indirilmiştir. Bu dinin yayılması ile beraber İsrailoğulları kendi aralarında bir ayrılığa düşerek herkes kendi inandığı dini uygulamaya ve yaymaya başlamıştır. Hz. Musa peygamberin yaymak istediği dine karşı duranlar ve isyan edenler çöllerde susuzluktan helak olarak can vermişlerdir. Hz. Musa peygamberin inancını benimseyenler ve yanında bulunanlar ise Lut Gölü'nün kenarına yerleşerek kendilerine bir yaşam kurmuşlardır. Hz. Musa 120 yaşında ölmüştür.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
112819
42422
56017
16874
16476
14200
28506
819
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 340
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.