Kenevir Üretimi Nasıl Yapılır? Kenevir Üretimi Karlı mı?

Kenevir Üretimi Nasıl Yapılır? Kenevir Üretimi Karlı mı?
14.02.202014:53

Birçok kişi tarafından kenevir üretiminin nasıl ve hangi illerde yapıldığı merak konusu oldu.

Haber güncelleme tarihi 07.08.2022 09:50

Kenevir Ekimi Serbest Olan İller Hangileridir?

Geçtiğimiz sene yürürlüğe giren kanun ile birlikte devlet kontrollü kenevir ekimi 19 ilde yasal hale getirildi. Aşağıda yer alan illerin tüm ilçelerinde de kenevir ekimi yapılabilir.

Kenevir Ekimi Yasal Olan İller Listesi;

Amasya
Antalya
Bartın
Burdur
Çorum
İzmir
Karabük
Kastamonu
Kayseri
Kütahya
Malatya
Ordu
Rize
Samsun
Sinop
Tokat
Uşak
Yozgat
Zonguldak

Türkiye’de her daim üretilen kenevir, uyuşturucu madde yapıldığı gerekçesiyle 1940’lı yıllardan itibaren yasaklandı. Aradan geçen yılların ardından geçtiğimiz sene hükümet kararıyla kenevirin tekrardan devlet kontrolünde üretilmesine karar verildi.

Kenevir Nedir?

Kenevir üretimi nasıl yapılır?

Kenevir milattan önceki senelerde dahi kullanılan en önemli hammaddelerden biridir. Kenevirin anavatanı olarak Orta Asya gösterilmektedir. Türkiye’de kenevir 1940’lı yıllara kadar devlet kontrolü altında üretilmiştir. Dişi kenevirde bulunan THC maddesi sayesinde uyuşturucu üretildiği gereğiyle yasaklanmış ve geçtiğimiz sene tekrar serbest hale getirilmiştir.

Tarih boyunca insanlık tarihinde yeri olan kenevirden bugün yaklaşık 50 binin üzerinde endüstriyel ürün elde edilmektedir.

Kenevir hakkında daha fazla bilgiye iytpihay duyuyorsanız ''Kenevir Hakkında Bilinmesi Gerekenler'' isimli makalemizi buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Endüstriyel Kenevir Üretimi

Kenevir üretimi nasıl yapılır?

Kenevir birçok sektörde kullanılabilen bir hammaddedir. Kenevir bitkisi endüstriyel olarak tüm dünya ülkelerince üretilmektedir. Özellikle tıp alanındaki kullanımının ardından ülkeler kenevire ağırlık vermiş ve ekim alanları genişletilmiştir. ABD'de bir senede yüzde 150 arttırılmıştır. Bunun yanında İsrail medikal kullanımda başı çeken ülkeler arasındadır. Özel olarak kurulan seralarda senede 4-5 kez ürün almaktadır. Kanada kenevir üretimi için arazilerini arttırmış ve 100 bin hektar alana kenevir ekim işlemi başlatmıştır. Avustralya da kenevir ekimi için teşvik başlatmıştır. Hollanda ise bilindiği gibi senelerdir uyuşturucu olan kenevire izin verirken endüstriyel kenevir üretiminde de atağa kalkmış ve ekim arazilerini yüzde 200 arttırmıştır aynı zamanda Hollanda hükümeti, Romanya ile anlaşmış ve buraya 1 laboratuvar ve 1 işleme tesisi kurmuştur. Almanya, Fransa ve Avusturya da geçtiğimiz sene kenevir ekim alanlarını genişletme kararı almıştır.

Kenevirin en çok kullanıldığı sektörler şu şekildedir;

1. Gıda Endüstrisi
2. Kozmetik Endüstrisi
3. İlaç Sektörü
4. Tekstil Sektörü
5. Kağıt Sektörü
6. Yapı Malzemeleri Endüstrisi
7. Petrol ve Petrokimya Sektörü

Neredeyse tüm sanayi sektöründe kullanılan ve çoğu maddeye göre daha karlı olan kenevirin birçok yararı da bulunmaktadır. Özellikle doğayı temizleme özelliği bulunan kenevir aynı zamanda günümüzde sağlık sektörünün etkin hammaddelerinden biridir.

Kenevirin Yararları ve Özellikleri

Her türlü bitki örtüsü ve iklim şartlarında rahatlıkla yetişen kenevir 4 yılda yetişkin haline gelmektedir. Bu durum ortalama bir ağaçta ise 25 yıldır.

1 dönümlük alanda yetişen kenevir, 25 dönümlük orman alanı kadar oksijen sağlamaktadır.

1 dönümlük kenevir bitkisinden elde edilen kağıt 4 dönümlük orman alanından elde edilen kağıt ile aynıdır.

Kenevir radyasyona karşı koruyucudur. Özellikle kapalı ortamlarda bulunan yoğun radyasyona karşı son derece etkilidir.

Yasaklanmadan önce kenevir tekstil alanında sıkça kullanılan hammaddelerden biriydi. İlk kot pantolon kenevirden yapılmıştır ve bu pantolona kanvas adı verilmiştir. Yasaklanmasının ardından günümüzdeki kot pantolonlar üretilmiştir.

Sağlık sektöründe kenevir; kanser, AIDS, kalp hastalıkları, astım, sara, migren ve mide rahatsızlıklarının ilaç üretiminde kullanılmaktadır.

Kenevirden plastik de üretilebilmektedir ve bu plastiğin doğaya geri dönüşümü çok daha hızlıdır.

Ağır sanayide ise kenevir işlendiği zaman çelikten çok daha güçlü hale gelmektedir. Bu da ortaya çıkan ürünün daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

Kenevir Üretim İzni Nasıl, Nereden Alınır ve Şartları Nelerdir?

Kenevir üretmek isteyen kişilerin devletten izin almaları ve bu izin sonucunda ekim işlemini yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde ekim yapan kişiler hakkında yasal olarak işlem yapılır. Ekim için belirli şartlar bulunmaktadır.

Kenevir ekim şartları şu şekildedir;

1. Kenevir ekecek olan kişinin daha önce izinsiz kenevir ekme, esrar imal etme, dağıtma ve kullanmadan dolayı suçu olmaması gerekmektedir.

2. Yetiştiricilik izni sadece bir dönem için geçerlidir. Her dönem için başvuru tarihlerinde ayrıca izin yapılmalıdır.

3. Yetiştirilme süresince teknik personeller, ekime izin verilen alanlara ayda en az 1 kez olmak şartıyla denetimde bulunacak ve eken kişiler denetime engel olmayacak.

Kenevir Üretim İzni Başvurusu ve Gerekli Belgeler;

Devlet kontrolünde kenevir ekimi için başvuracak kişilerden birkaç belge istenmektedir ve izin için başvuru yapılmalıdır.

Kenevir Üretimi İçin Gerekli Belgeler;

1. Kenevir üretimi izni için başvuru belgesi, (Örneği Aşağıda)

2. Üretim yılına ve dönemine ilişkin ÇKS(Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi)

3. Üretim yerinin toplam yüz ölçümü ile ada/parsel numarasını gösteren bir kroki

4. Kadastro geçmemiş yerlerde ise ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)'ye uygun keşif raporu

5. Nüfus Kayıt Örneği

6. Daha önceden kenevir ekme, esrar imal etme, dağıtma, ticaretini yapma ve kullanmadığını kanıtlamak amacıyla bu suçlardan cezası olmadığı gösteren adli sicil kaydı.

Kenevir Üretim İzni Başvurusu;

1. Kenevir ekmek isteyen kişiler her dönemin 1 Ocak - 1 Nisan tarihleri arasında bulundukları yerin en büyük mülki idare amirliğine aşağıda bulunan belgeye göre doldurulmuş bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerekiyor.

2. Kenevir ekim izni için müracaat eden üreticilerin dilekçeleri, il veya ilçe müdürlüklerinde bulunan müracaat defterinekaydedilir ve müracaatçıya müracaatının alındığına dair bir belge verilir.

3. İl veya ilçe müdürlüklerinde konuyla ilgili görevliler müracaatları ve tarlaları inceledikten sonra tarlaların ekime uygun olup olmadığını belirler. Ardından krokiler çizilerek başvuran kişinin dosyasına konulur. Eğer tarlalar üretime uygun ise kişiye aşağıdaki örnekte bulunan “Kenevir İzin Belgesi” verilir.

4. Eğer kişi ekim yapmaktan vazgeçtiyse aldıkları izin belgesini en geç 10 gün içerisinde il veya ilçe müdürlüklerine geri vermelidir. Aksi takdirde yasal işlem başlatılır.

Kenevir Üretimi Nasıl Yapılır - Kenevir Nasıl Yetiştirilir?

Kenevir erkek ve dişi olmak üzere ikiye ayrılır. Erkek kenevir endüstri alanında kullanıma uygundur. Dişi kenevir ekimi ve üretimi ise yasaktır. Çünkü çiçeklerinde uyuşturucu üretiminde kullanılan THC maddesi bulunmaktadır.

Kenevir üretimi nasıl yapılır?

1. İklim

Kenevirin dikimi Nisan ve Mayıs ayılarında başlar. Ekim bittikten sonra çok fazla bakım istemeyen kenevir iklimi nemli olan bölgelerde kendiliğinden yetişir. Kurak bölgelerde ise az bir sulama yöntemiyle yetiştirilebilir. Normalde asgari 700 mm’lik yağış alan bölgelerde kendiliğinden yetişir.

2. Toprak

Kenevir her toprakta yetişir ancak derin sürülmüş, besin maddelerince zengin, hafif gevşek ve organik maddelerce zengin olan, pH’ı 7 ile 7,5 değerinde olan topraklarda verimi en üst düzeye çıkar. Asitli topraklarda verim düşer.

3. Yetiştirilmesi

Kenevir üst üste ekilebilir bitkiler kategorisindedir ancak bu şekilde ekildiğinde verim düşer. Hasat sonrası diğer bitkiler kadar artık bırakmaz bu nedenle kendisinden sonra ekilecek bitki için en iyi ön bitkilerden biridir.

4. Ekim

Kenevir ekilecek alanın hazırlığı sonbaharda yapılmalıdır. Eğer anız var ise anızı, ekeceğiniz toprağa karıştırmamanız önerilir. Sonbahar aylarında ekilecek alan pulluk yardımı ile derin sürüm yapılmalıdır. Nisan ayının başlarında ise kenevir ekilecek toprağa diskaro ve tırmık atılmalı ve güzel bir tohum yatağı hazırlanmalıdır. Kullanacağınız tohumun taze, irive temiz olması verimi en yükseğe çıkartacak etkenlerdir. (Bitkinin alt kısmında bulunan tohumlar daha iri ve temizdir.)

5. Ekim Zamanı

Bulunduğunuz bölgeye göre değişmekle beraber kenevir ekimine ilkbaharda başlanmalıdır. Nisan veya Mayıs ayında ekim tamamlanmalıdır.

6. Ekim Şekli

Kenevirde elle serpme ekim verimi düşürmektedir. Bu yöntemle daha fazla tohum kullanılır ve tohumlar derine düşmez bu nedenle bakımı zorlaşır. Makine ile ekim en doğru olanıdır. Endüstriyel üretimde filizler arası 20-25 cm aralıkta olmalı, tohum üretiminde ise bu rakam 30-40 cm’ye çıkartılmalıdır. Ekim derinliği ise 2-3 cm’yi geçmemelidir. Aynı zamanda lif üretimi için 6-9kg/da tohum kullanılmalıdır. Tohum üretimi için ise bu rakam 4-5kg/da olmalıdır. (Sık ekim lif kalitesinin artmasına neden olurken, seyrek ekim tohum kalitesini arttırmaya yöneliktir.)

7. Sulama Miktarı

Kenevir asgari 700 mm yağış alan bölgelerde sulama gerektirmez. Kurak iklimde ise 2-4 kez sulanması gerekir. Suya en fazla ihtiyaç duyduğu dönem ise ilk gelişim gösterdiği zamandır. Kurak topraklarda ve yağışsız bölgelerde bu dönemde sulama yapmak verimi artıracaktır.

8. Gübre Kullanımı

Kenevir bitkisinin ekilecek toprak hazırlanırken (sonbaharda) çiftlik gübresi toprağa karıştırılmalıdır. Ekimin ardından ise azotlu ve fosorlu gübreler verilmelidir. Dönüme 2-4 ton çiftlik gübresi, dönüme saf halde 8-12 kg azot gelecek tarzda amonyum sülfat veya amonyum nitrat ve 6-8 kg/da saf fosfor gelecek şekilde süper fosfat gübresi verilmelidir.

9. Çapalama ve Bakımı

Kenevir ekildikten sonra ilk çağa filiz 5-10 cm boyuna geldiğinde yapılmalıdır. 25-30 cm boyuna geldiğinde ise ikinci çapalama yapılmalıdır. Çapalama kenevirin verimini artırırken, yabancı otlarla ile mücadele etmenizi de sağlar.

10. Olgunluk Dönemi ve Hasat

Kenevirde ve dişi bitkilerin olgunluk ve hasat zamanı birbirinden farklıdır. Erkek bitkiler daha önce olgunlaşır ve toplanır. Erkek bitkilerin sapının sararması ve yapraklarının dökülmesi olgunlaştığının göstergesidir. Erkek bitki için en ideal hasat zamanı bu dönemleridir. Dişi bitkiler ise erkek bitkilerin olgunlaşmasından yaklaşık 4 - 5 hafta sonra olgunlaşır ve hasadı yapılır.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Kenevir, diğer bitkilere oranla çok daha az bakım isteyen bir bitkidir. İlk senenin ardından elde edeceğiniz tohumları da diğer ekimlerde kullanacağınızı göz önünde bulundurursanız maliyetiniz bir hayli azalacaktır. Aynı zamanda birçok sektörde kullanıldığı için talep gören bir bitkidir. Kenevir ekiminden dönüm/dekar başına 650 TL - 700 TL kar elde edilebileceği ön görülmüştür. Kenevirin kalitesine göre bu oran artabilir veya azalabilir.

NOT: Devlet kontrolünde kenevir ekimi hakkında kafanıza takılan soruları yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz. Editörlerimiz tarafından sorularınız yanıtlanacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
427
127
49
24
83
250
25
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 28
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.