Yüzyıllardır Doğru Olduğu Sanılan 17 Yanlış Bilgi!

Yüzyıllardır Doğru Olduğu Sanılan 17 Yanlış Bilgi!
14.11.201814:00

Bu içeriğimizde doğru olarak bilinen ama gerçekte yanlış bilinen bilgilere yer vereceğiz. Hazırsanız başlıyoruz, işte o bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 31.08.2021 15:49

Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde doğru bildiğimiz fakat yanlış olan pek çok bilgi bulunuyor. Kulaktan dolma olan bu bilgilerin aslında yanlış olduğunu duyduğumuzda ise çok fazla şaşırıyoruz. Doğru olarak bilinen 17 yanlış arasında sizi çok fazla şaşırtacak bilgiler bulunuyor. İşte, doğru sanılan yanlışlar. Başlıyoruz...

1. "Çivi Yazısı Çivi İle Yazılırdı" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Düz mantıkla bakarak doğru kabul edilen bu bilgi gerçekten oldukça uzaktır. Doğrusu ise çivi yazısı ismi verilen yazının "Stylus" adıyla adlandırılan kamıştan yapılma kalemlerle yapıldığıdır.

Çivi yazısını bulan Sümerler hakkında tarihi bilgiler için buraya tıklayınız.

2. "Öldükten Sonra Saçlar ve Tırnaklar Uzamaya Devam Eder" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Halk arasında bir efsane olarak dilden dile yayılan bu yanlış bilgi aslında çürümeye başlayan derilerin çekilmesiyle tırnak köklerinin ortaya çıkması sonucu oluşmuştur. Çekilen deriler yerini saçların ve tırnakların köklerine bırakınca insanoğlu bu durumu "ölümden sonra tırnaklar ve saçlar uzar" diye yorumladı.

3. "Develer Hörgüçlerinde Su Depolar" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Özellikle Arabistan bölgesinde bulunan develer sıcak çöl şartlarında günlerce hayatta kalabilmek için besin depolaması yaparlar. İnsanlar tarafından bilinen "develerin hörgüçlerinde su depolaması" bilgisi ise kesinlikle yanlıştır. Aslında develer hörgüçlerinde yüksek miktarda yağ depolarlar. Bunun sebebi ise yağın suya göre sıcağa daha fazla dayanmasıdır. Böylece develer uzun süreli çöl yolculuklarında hayatta kalma sıkıntısı çekmezler.

4. "Yarasaların Gözleri Görmez" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Korona virüsün ortaya çıktığı düşünülen yarasaların kör olduğuna dair yanlış bir bilgi vardır. Çoğu yarasa ekolokasyon sayesinde yönlerini bulmaktadır ancak bu kesinlikle görme yetenekleri olmadığı için değildir. Hatta bazı yarasa familyaları gece karanlığından muhteşem bir görme yeteneğine sahiptirler.

5. "Beynimizin Sadece %10'unu Kullanıyoruz" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

1890'lı yıllardan günümüze kadar yanlış bir şekilde gelen bu bilginin ileri teknoloji görüntüleme cihazları sayesinde yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Harward' da psikolog olan William James'ın "zihinsel potansiyelimizi tamamıyla kullanmıyoruz" cümlesinden dolayı ortaya atılan bu tez beyin organının günlük enerji miktarımızın %20'sini harcamasıyla imkansız bir hale geliyor hele ki vücudumuzun sadece %2'lik bir kısmını kaplayan beyin organını düşününce %10 dan daha fazlasını kullandığımız ortaya çıkıyor. Tabii bu durum insandan insana da değişebilir.

İnsan beyni hakkında daha fazla bilgi için ilgili makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

6. "Kırmızı Renk Boğaları Kızdırır" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Boğa güreşleri sırasında ve İspanya'da ki festivallerde sıkça gördüğümüz bu ilginç olay sebebiyle boğaların kırmızı renge dair bir hassasiyetleri olduğunu düşünüyoruz. Aslında uzun süreli kapalı kalan boğalar doğal olarak öfke ile sahneye çıkarlar ve sürekli hareket eden nesneler onun saldırgan bir tavır sergilemesine sebep olurlar. Yani boğalar kırmızı renge değil sürekli hareket eden nesnelere saldırırlar.

7. "Esnemek Uykunuzun Geldiğine İşarettir" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Genellikle uyku saatlerinde insanların esnediği görülmektedir. Dolayısıyla esnemenin uyku ila alakalı olduğu düşünülüyor ancak bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Esnemek fiili aslında vücudun yeterince oksijeni alamaması sebebiyle yapılan bir harekettir. Kısacası esnemek vücudun daha fazla oksijene ihtiyacı olduğunu gösterir.

8. "Ispanak İnsanı Güçlendirir" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Temel Reis çizgi filmi ile akıllara kazınan ıspanağın güçlendirdiği bilgisi tamamen bir yanılgıdan ibarettir. İçerisinde oldukça yüksek miktarda demir bulunduğu bilgisi ise 1870'li yıllarda bir doktorun yazım yanlışı yapması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Ispanak hakkında bir yazı yazan doktor ondalık işaretini yanlış yere koyunca ıspanağın içerisindeki demir miktarı normalden 10 kat fazla olarak bilinmiştir.

9. "Deve Kuşları Korkudan Kafalarını Kuma Gömer" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Deve kuşlarının sürekli yerde ve toprağa gömülü halde görüldükleri doğrudur ancak bu hareketi herhangi bir şeyden korktuklarından dolayı yapmazlar. Asıl amaçları yumurtaları toprağın altına gömmek olan deve kuşları sürekli olarak bu yumurtaları kontrol ederler. Dolayısıyla kafalarını yere gömmüş halde görülürler.

10. "İlk Ampülü Edison İcat Etmiştir" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Ampulün icadına dair herkesçe bilinen bir yanlışı düzeltelim. Ampulün mucidi olarak bildiğimiz Thomas Edison aslında ilk ampulü keşfeden kişi değildir. İlk ampulü icat eden bilim insanı ise Humphry Davy isimli mucittir.

11. "Telefonu İcat Eden Graham Bell" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru bilinen yanlışlar arasında günümüzde kullandığımız telefonun mucidi olarak bilinen kişinin Graham Bell olmadığı. Aslında telefonu asıl icat eden kişi, Antonio Meucci’dir ancak patentini ilk alan Graham Bell olduğu için mucidi o olarak anılmaya başlanmış ve birçoğumuz için böyle olarak kalmıştır.

12. "Arabanın İlk Mucidi Henry Ford" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Çoğumuz arabayı ilk icat eden kişi olarak Henry Ford ismini söylese de aslında arabayı ilk icat eden kişi Karl Benz adlı bir makine mühendisidir. Alman olan Karl Benz ismi yerine arabayı ilk icat eden kişi Henry Ford olarak bilinmektedir.

13. "Çin Seddi Aydan Görünür" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Söylendiği gibi dünya üzerinden çok büyük bir yapı olan Çin Seddi aydan görünmüyor. Ay üzerinden pek çok şey görünse de Çin Seddi onlar arasında yer almıyor. İnsan yapı olan Çin Seddi aydan görünen tek şey olduğu iddia edilse de bu bilgi doğru değil.

Çin Seddi hakkında ilginç bilgiler içeren makalemize göz atmak için buraya tıklayınız.

14. "Balıkla Birlikte Yoğurt Yenmez" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru zannettiğimiz yanlışlar arasında, balıkla birlikte yoğurt yenmeyeceğidir. Balık taze ise yanında yoğurt ile yenilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Balığınız çok taze ise birlikte yoğurt tüketimi yapabilirsiniz. Alerjik durumu olan kişilerde sadece biraz kaşıntıya neden olabilir.

15. "Kelebekler Bir Gün Yaşar" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru olarak bilinen yanlışlar arasında kelebeklerin ömürleri bulunuyor. ''Kelebek 1 gün mü yaşar?'' Sanıldığı gibi kelebekler aslında 1 gün yaşamaz, daha uzun yaşar. Bazı kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabiliyor.

16. "Balıkların Hafızaları Yoktur" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğru olarak bildiğimiz yanlışlar arasında balıkların hafızasının olmadığı kanısıdır. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Japon balıkları genel olarak 3 aylık bir hafızaya sahip olduğu bilinmektedir.

17. "Çok Şeker Yiyen Şeker Hastası Olur" ❌

Doğru Bilinen Yanlışlar

Çok fazla şeker tüketimi yapanın ileride şeker hastası olabileceği kanısı tamamen yanlıştır. Çok fazla şeker yemenin şeker hastalığıyla hiçbir alakası yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
574
213
252
112
165
133
321
39
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 34
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.