Huawei Hakkında Az Bilinen 15 İlginç Gerçek

Huawei Hakkında Az Bilinen 15 İlginç Gerçek
12.08.201910:53

Dünyanın en çok tercih edilen akıllı telefonları arasında yer alan Huawei, yüksek teknolojiye sahip hızlı ve zarif cihazlarıyla dikkat çekmektedir. Huawei hakkında daha önce hiç duymadığınız ilginç gerçekleri listeledik.

Haber güncelleme tarihi 28.07.2022 11:48

Huawei Hakkında Merak Edilen 15 İlginç Bilgi

Huawei, yüksek teknolojiye sahip akıllı cihazlarıyla dünyanın en çok tercih edilen telefonlarını üretmektedir. Çinli girişimci ve mühendis Ren Zhengfei tarafından 1980'li yıllarda kurulan şirket, ilk olarak ulusal güvenliği sağlamak için telefon santral anahtarı üretmiş olsada 30 yılı aşkın süredir akıllı cihazlar üzerinde çığır açan çalışmalarıyla dikkat çekmektedir. Huawei hakkında az bilinen ilginç gerçekleri listemizde sıraladık. İşte dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei hakkında 15 ilginç gerçek!


1. Huawei teknoloji firması 1987 yılında Ren Zhengfei tarafından Çin’in Shenzhen şehrinde kurulmuştur.

Huawei Hakkında


2. Ren Zhengfdei, Huawei firmasını 42 yaşında kurmuştur. Azim ve kararlılığıyla gençlere örnek olan Ren, daha önce orduda görev yapmıştır.

Huawei Hakkında


3. Huawei, Çin anlamına gelen “Hua” ve başarı anlamına gelen “wei” kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Huawei firmasının adı, Çincede “Çin başarısı” anlamına gelmektedir.

Huawei Hakkında


4. Huawei, 1980’li yıllarda küçük bir balıkçı köyünde kurulmuştur. Firma ilk projesine 3.500 dolar sermayeyle başlamıştır.

Huawei Hakkında


5. Huawei, Çin ve Halk Kurtuluş Ordusu’na telekomünikasyon ekipmanları üretmek için kurulmuştur. Şirket kurucusu Ren Zhengfei, ülkenin iletişim ağının dış ülkeler tarafından sağlanması yerine, yerli üretime geçilmesini hedeflemiştir.

Huawei Hakkında


6. Huawei, Apple firmasını sollayarak dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olmuştur. En büyük akıllı telefon üreticisi olarak birinci sırada Samsung firması yer almaktadır.

Huawei Hakkında


7. Huawei, yaratıcı kalmak ve her zaman taze fikirlerle hareket etmek için geçici CEO görevlendirmektedir. Firma bünyesinde 6 ayda bir çalışacak yeni CEO’lar alınmaktadır.

Huawei Hakkında


8. Huawei, son 10 yıl içerisinde 60 milyar doların üzerinde Ar-Ge yatırımı yapmıştır. Firma politikası gereğince her daim yeni ve üst düzey teknolojili ürün üretimi oldukça önemlidir.

Huawei Hakkında


9. Huawei, çalışanlarını daha anlamlı kılmak adına tüm kazancını paylaşmaktadır. Firma sahibinin dahi %1’lik hissesi olduğu şirketin tüm kazancı, 96. 768 Huawei çalışanı arasında paylaştırılmaktadır. Şirket bünyesinde hiçbir devlet kuruluşu ya da dış kuruluş hisse sahibi değildir.

Huawei Hakkında


10. Huawei firmasının Shenzhen genel merkezinde kendine ait üniversitesi bulunmaktadır. Öğrencilere daha iyi bir teknoloji üretimi için nitelikli BT hizmeti vermekte olan firma, tüm öğrencilere Huawei’de kariyer olanağı sunmaktadır.

Huawei Hakkında


11. Huawei, 2014 yılında “Dünyanın En İyi Markaları” listesine girmeyi başarmıştır. Huawei, Çin şirketleri arasında bu ödüle layık görülen ilk firma olma özelliğine sahiptir.

Huawei Hakkında


12. Huawei, 1987 yılından bu yana dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisidir.

Huawei Hakkında


13. Huawei, her yıl cirosunu %30 oranında arttırmaktadır. Firma, 2019 yılının ilk yarısında 56 milyar doların üzerinde kazanç elde ederek Fortune Global 500 listesinde 61. Sırada yer almaktadır.

Huawei Hakkında


14. Huawei, 170’den fazla ülkede 180.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Çin başta olmak üzere Avrupa, Asya ve Afrika’da sayısız satış merkezi ve yönetim ofisi bulunmaktadır.

Huawei Hakkında


15. Dünya nüfusunun 3 milyardan fazlası, arama yapmak, kısa mesaj göndermek ve internette gezinmek için Huawei ürün ve hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Huawei Hakkında

Önerilen İçerik; Apple Hakkında İlginç Gerçekler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
126
6
10
7
14
14
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.