Hodgkin Hastalığı Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Hodgkin Hastalığı Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
07.01.201616:52

Hodgkin hastalığı (Hoçkin lenfoma) nedir, teşhisi nasıl konur ve nasıl tedavi edilir? Hastalıkla ilgili bütün bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte hodgkin hastalığı hakkında bilinmesi gereken her şey!

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 15:40

Hodgkin Hastalığı Nedir?

Hodgkin hastalığı, lenf nodüllerinde tümöral büyüme şeklinde başlayarak gelişen bir rahatsızlıktır. Hastalığı ilk olarak 1832 yılında Thomas Hodgkin tanımladığı için onun adı ile anılmaktadır. Hastalık ilk olarak bağışıklık sistemindeki hücrelerde görülen bir kanserdirLenfatik sistem bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenfatik sistem aşağıdakileri içermektedir:
Lenf Damarları: Lenf sistemi içerisinde, lenf damarları ağı bulunmaktadır. Lenf damarları ise vücudun tüm dokuları içerisine dallar vermektedir.
Lenf: Lenf damarları, lenf adı verilen berrak görünümlü bir sıvı taşımaktadır. Lenf beyaz kan hücreleri, özellikle B ve T hücreleri gibi lenfositleri içermektedir.
Lenf Nodları: Lenf damarları, lenf nodları adı verilen küçük, yuvarlak doku kitlelerine bağlıdır. Lenf nodu grupları boyun, koltuk altı, göğüs, karın ve kasıkta bulunmaktadır. 
Lenf Sisteminin Diğer Bölümleri: Mide, deri ve ince bağırsak gibi vücudun başka kısımlarında bulunan lenf sistemleridir.

hodgkin-hastaligi-nedir.jpg


Hodgkin Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Genellikle Hodgkin hastalığının neden geliştiği bilinmemektedir. Ancak araştırmalar sonucu belirli faktörlerin bu hastalığın gelişmesinde rol oynadığı görülmüştür. Hodgkin hastalığının oluşmasında etken olan risk faktörleri şunlardır.

 • Belirli virüsler (Epstein-Barr virüsü ve HIV) 
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Yaş (15-35 yaş)
 • Aile öyküsü

Bir veya daha fazla risk faktörüne sahip olmak kişinin Hodgkin hastalığına yakalanacağı anlamına gelmemektedir. Risk faktörleri her zaman kanseri geliştirmemektedir.

hodgkin-hastaligi-nedenleri.jpg


Hodgkin Lenfoma Tipleri 

Hodgkin hastalığının genel olarak iki ana tipi vardır. Bunlar:
Klasik Hodgkin Lenfoma: Hodgkin hastalığı bu tipi birçok kişide bulunabilmektedir. 
Nodüler Lenfosit-Baskın Hodgkin Lenfoma: Bu tip Hodgkin hastalığı nadir olarak görülmektedir. Klasik Hodgkin lenfoma türünden farklı olarak tedavi edilmektedir.

Hodgkin Lenfoma Nedenleri


Hodgkin Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hodgkin hastalığının birçok belirtisi olabilmektedir;

 • Boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş lenf nodları (ağrısız)
 • Alkolün etkilerine daha duyarlı hale gelmek veya alkol aldıktan sonra lenf nodlarında ağrı olması
 • Nedeni belirsiz kilo kayıpları
 • Geçmeyen ateş
 • Gece yoğun terleme
 • Vücutta kaşıntı
 • Öksürük, solunum zorluğu veya göğüs ağrısı
 • Geçmeyen halsizlik ve yorgunluk

Bu semptomlar genellikle kansere bağlı olarak gelişmemektedir. Enfeksiyonlar veya diğer sağlık problemleri sonucu da bu belirtiler görülebilir. Ancak 2 hafta boyunca geçmeyen belirtiler için doktora gidilip teşhis konulması önerilmektedir.

hodgkin-hastaligi belirtileri.jpg


Hodgkin Hastalığı Teşhisi

Kişilerde şiş lenf nodları ya da Hodgkin hastalığının diğer belirtileri gözleniyorsa bir an önce doktora başvurmaları önerilmektedir. Tam olarak teşhisin konulması için doktor tarafından inceleme ve testler yapılabilmektedir. Genel olarak doktor muayanesi sırasında şunlar gerçekleşir:

 • Fizik muayene
 • Kan testleri
 • Göğüs filmleri
 • Biyopsi

Hodgkin Hastalığı Belirtileri


Hodgkin Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Hodgkin hastalığının tedavisi için uzmanlaşmış hematologlar seçmeniz tavsiye edilmektedir. Bu hastalık üzerine uzmanlaşmış doktorlar genellikle akademik merkezler ile bağlantı halinde bulunmaktadır. Hodgkin hastalığı tedavisi genel olarak şunlara bağlıdır:

 • Hodgkin hastalığının tipi
 • Evresi 
 • Tümörün 10 santimetreden büyük olup olmaması
 • Yaş
 • Kilo kaybı, yoğun gece terlemeleri veya ateşin olup olmaması

Hodgkin hastalığı olan kişiler genellikle kemoterapi, radyasyon ya da her ikisi ile birden tedavi edilmektedir. Eğer tedavi sonrası Hodgkin hastalığı yeniden ortaya çıkar ise daha yüksek dozlarda tedavi uygulanarak kök hücre nakli yapılır. Tedavi sırasında uygulanan yöntemler her kişide aynı yan etkileri göstermemektedir. Özellikle kişiler ne kadar genç ise yan etkileri ile başa çıkmak o kadar kolay olmaktadır.

hodgkin-hastaligi tedavi-yontemleri.jpg


Kemoterapi 

Hodgkin hastalığı için uygulanan kemoterapi yönteminde lenfoma hücrelerini öldüren ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçlar bu yöntem ile vücudun tüm bölgelerindeki lenfoma hücrelerine ulaşabilmektedir. İlaçlar damar yolu ya da ağız yolu ile alınmaktadır. Bazı kişilerin tedavi sürecinde hastanede kalması gerekebilmektedir. Tedavi döneminin ardından bir dinlenme dönemi de olmaktadır. Dinlenme sürecinin uzunluğu genellikle hastalığın evresine bağlı olarak değişmektedir. Yan etkiler temel olarak hangi ilaçların ne kadar verildiğine bağlıdır. Genel olarak cinsiyete göre oluşan yan etkiler şunlardır:
Erkekler: Kemoterapi, sperm hücrelerine zarar verebilir. Bu nedenle bazı erkekler, tedavi öncesi spermlerini dondurtabilir ve saklatabilir.
Kadınlar: Kemoterapi overlere zarar verebilir. İleride gebe kalmayı isteyebilecek kadınlar, tedavi başlamadan önce yumurtalarını saklayabilir.

kemoterapi .jpg


Radyoterapi Tedavisi 

Hodgkin hastalığı için radyoterapi tedavisi de uygulanabilmektedir. Lenfoma hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanılmaktadır. Bu yöntem tümörleri küçültmeye ve ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Radyoterapi tedavisinin yan etkileri dozuna ve tedavi edilen vücudun bölgesine göre değişmektedir. Ayrıca kişiye ve bölgeye göre tedavi edilen bölgede kızarıklık ve kuruluk gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Genel olarak cinsiyetlere göre görülen farklı yan etkiler ise şunlardır:
Erkekler: Eğer radyoterapi tedavisi pelvik alana verilirse, testisler zarar görebilir. Tedavi öncesi spermleri korumak için çeşitli önlemler alınabilir.
Kadınlar: Pelvik bölgeye verilen radyasyon overlere zarar verebilir. Radyoterapi tedavisinden sonra gebe kalmak isteyebilecek kadınlar, tedavi başlamadan önce yumurtaları saklamanın yolları hakkında çeşitli önlemler alınabilir.

radyoterapi tedavisi .jpg


Kök Hücre Nakli 

Hodgkin hastalığı tedavileri sonucu lenfoma geri dönerse kök hücre nakli yapılabilmektedir. Kök hücre nakilleri hastanelerde yapılmaktadır. Nakil sonrası, nakledilen kök hücrelerden yeni kan hücreleri gelişir.

kok-hucre-nakli .jpg

Önerilen İçerik;

 Lenfoma (Lenf Kanseri) Nedir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.