Hızlı Okuma Nedir ?

Hızlı Okuma Nedir ?
10.11.201512:49

Hızlı okuma, anlamayı engeller diye bir düşüncenin tam tersine hızlı okuma kişilere bir takım avantajlar sağlamaktadır. Peki hızlı okuma nedir ?

Haber güncelleme tarihi 11.07.2019 15:59

Okumak günlük hayatımızda bilgi edinmemizi aynı zamanda keyifli vakit geçirmemizi sağlayan bir faaliyettir. Kitap okumak beynin gelişimi içinde önemlidir. Kitap okuyan insan beynin iki lobunuda kullanmaktadır. Günümüzde yoğun tempo içinde bir şeyler okumaya zaman ayıramıyor olabiliriz fakat eğer hızlı okuma tekniklerini bilirsek hem zamandan tsarrufu yapar hemde okumak istediğimiz şeyleri kolaylıkla okuyabiliriz. 

okuma-.jpg

Hızlı Okuma Nedir ?

Hızlı okuma, normalden daha kısa sürede daha çok şey okuyabilmek ve anlamak üzerine kurulu bir tekniktir. Hızlı okuma tekniği dünyanın her yerinde kabul görmüş ve kullanılmaktadır. Türkiye'de ise 1985 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. 

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir ? 

Seçmeli okuma yöntemi , göz gezdirme, Tarama tekniği, aranılan bilgiyi bulma tekniği ve kaymağını alma tekniği olmak üzere farklı teknikler bulunmaktadır. 

Göz gezdirme; okumaya hazırlık aşaması olarak adlandırılabilir. Gözlerin satırlar üzerindedolaşması ve yalnızca aranılan bilgilerin bulunması için uygulanan yöntemdir. 

Tarama tekniği; kendinize bir kaç anahtar kelime oluşturup metnin ne anlattığını anlamaktır. 

Seçmeli okuma yöntemi; bu yöntemi bir örnek üzerinden anlatacak olursak telefon rehberinde bir numara ararken rehberinizin hepsini okumaz anahtar kelime kullanarak hedefinize ulaşmayı denersiniz. Okuma parçalarında da seçmeli okuma süslü cümlelerden kaçınıp cümlenin özünü anlamaya yönelik yapılan bir hızlı okuma türüdür. 

Aranılan Bilgiyi Bulma Tekniği; eğer kitap okuyorsanız ve bir bilgi bulmanız gerekiyorsa kitapta yer alan içinedekiler ya da index bölümünden aradığınızı bulmak size kolaylık sağlayacaktır. Eğer bir dergide ya da gazetede makale okuyorsanız ise aradığınız sözcüğü aklınaızda tutarak hızlıca makaleyi gözden geçirmeniz ve aranan sözcüklerin bulunduğu cümlelerin altını çizmeniz ve yazarın anlattığı düşünceyi kısaca sayfa kenarına not etmek faydalı olacaktır. 

Kaymağını alma tekniği ; metnin bütününe zarar vermeden okunan sözcük sayısının azaltılması ve okunan metnin anlamlandırılmasıdır.  

Hızlı Okumanın Yararları

Eğer hızlı okuma tekniklerini kullanarak kitap okursanız hem daha az zamanda daha fazla sayfa okuyabilirsiniz. 
Zamandan tasarruf ederken aynı zamanda okuduğunuz şeyin ne anlatmak istediğini hızlı bir şekilde algılayabilirsiniz. 
İş hayatında ve eğitim hayatında sizi bir adım öne taşıyan hızlı okuma teknikleri sayesinde bilgi birikiminizi fazla olmasını sağlayabilirsiniz. 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER