Hipermetrop Nedir ve Nasıl Oluşur?

Hipermetrop Nedir ve Nasıl Oluşur?
12.09.201509:46

Miyop ve astigmat gibi görme sorunlarından biri olan hipermetrop, yakını görememe sorunudur. Hipermetrop hakkındaki tüm detayları, merak edilenleri ve hipermetrop ile ilgili bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 06.03.2019 18:46

Hipermetrop Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Miyop ve astigmat gibi göz kusurlarından biri olan hipermetrop, mercekte kırılan ışınların görme merkezinin arkasına düşmesidir. Kırılan ışınlar gözün arka kısmında odaklanır ve bulanık görmeye neden olur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan hipermetrop, aynı zamanda doğuştan da gelebilir. Halk arasında “yakını görememe” olarak nitelendirilien hipermetrop, miyopinin tam aksine gözün arka ve ön boyunun gerekiğinden kısa olmasıdır. Bu durumda gözün arkasına düşen görüntü algılanamayarak bulanık görmeye neden olur. Özellikle çocuklarda görülen hipermetropta mutlaka gözlük kullanılmalıdır. Aksi halde hipermetrop çocukta içe dönük şaşılığa neden olabilir. Hipermetropun derecesine uygun olarak kullanılan camlar şaşılığı büyük oranda önler.

hipermetrop-.jpg


Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop görme kusuru olan kişilerde mercekte kırılan ışınlar gözün arka tabakasına düşer. Ancak ışınların ağ tabakasının üzerine düşmesi için mercek eğriliğinin artması gerekmektedir. Mercek eğriliğinin bir noktadan sonra eğimini arttıramaması yakını görmede sorun meydana getirir. Yakındaki nesleri odaklamakta zorlanan mercek, eğriliğini arttırmaya çalışır. Ancak mercek, belli bir sınıra kadar eğriliğini arttırabilir. Bu nedenle göz kaslarının yorulmasıyla baş ve göz ağrısı gözlemlenir. Hipermetropu miyoptan ayıran faktör yakını görememenin yanı sıra uzak görüşününde yeterli olmamasıdır. Genç yaştaki bireyler daha iyi uyum sağlayabilmeleri ve göz kaslarının daha genç olmasından dolayı çoğu kez görme kusurunun farkında olmazlar. Ancak yaşın ilerlemesi durumunda kişi yakını görememenin yanı sıra uzağı görmede de sorunlar yaşar. Kısacası hipermetrop kişiler yakının yanı sıra uzaktada yeterli görüş kalitesini elde edemeyen kişilerdir. Hipermetrop kişiler yakın mesafede kaliteli görüş elde edemezler. Ancak derecenin yüksek olması durumunda kişi uzağı görmektede zorlanır. Hipermetrop sorununda kusur genellikle iki gözde meydana gelir. Ancak bazı durumlarda hipermetropun yalnızca bir gözde oluştuğuda görülebilir. Özellikle hipermetrop olan kişilerin gazeteyi uzakta tutarak okuduklarını gözlemleyebilirsiniz.

hipermetrop-belirtileri.jpg

Hipermetrop Rahatsızlığı Çeşitleri Nelerdir?

Yapısal Hipermetropi

Gözün kırıcılığı nedeniyle meydana gelen hipermetrop.

  1. Gözün ön ve arka uzunluğunun gereğinden kısa olması nedeniyle görüntü tam olarak algılanamaz ve bulanık bir görüş elde edilir. 
  2. Göz normal uzunlukta olmakla birlikte kornea ve merceğin eğrilik yarıçapında azalma nedeniyle meydana gelir. 
  3. Kırıcılık indeksindeki değişkliğe bağlı olarak meydana gelir.

hipermetrop-rahatsizligi.jpg

Akomodatif Hipermetropi

Gözlerin yakını yeterince görememesi nedeniyle aşırı uyum sağlamasıdır. Göz merceği kırıcılık gücünü değiştirir ve net görüş elde etmeye çalışır. Akomodatif uyum görme refleksini doğrudan etkilediğinden göz bebeğinin ufalması ve çocuklarda gözlerin içe dönmesi gözlemlenebilir.

akomodatif-hipermetropi.jpg


Hipermetrop Neden Olur?

Mercekte kırılan ışınların gözün arka kısmında odaklanması bulanık görüntüye neden olur. hipermetropa neden olan bir diğer faktör ise gözün ön ve arka uzunluklarının normalinden kısa olmasıdır. Bu durumda mercek görüntüyü algılamakta zorlanarak bulanık görmeye neden olur. Hipermetrop kişilerde görme kalitesi yaşla doğru orantılıdır. Genç hipermetroplar hem uzağı hemde yakını daha iyi görebilirler. Yaşa bağlı olarak uyum sürecinin kuvvetli olması görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yakında meydana gelen görme kusuru uzaktada etkisini göstermeye başlar. Zamanla yorgunluk ve ağrıya neden olan hipermetrop uygun derecelerdeki gözlük veya lens desteğine ihtiyaç duyar. Hipermetrop herkeste doğuştan varolan bir görme kusurudur. Ancak genç yaşlarda göz kaslarının daha kuvvetli olmasıyla birlikte merceğin daha esnek olması uyum sürecini kolaylaştırarak sorunun farkına varılmasını engeller. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte yakını görme kusurunu kaçınılmaz olacaktır. Her dönem gitgide ilerleyen hipermetrop derecesi zamanla gözlük desteğine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bir görme kusuru olan hipermetropinin oluşmasında genetik faktörlerde etkili bir rol oynayabilir.

hipermetrop-belirtileri-.jpg


Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

Hipermetropinin başlıca belirtisi yakını görememedir. Kişi yakındaki nesneleri görmekte zorlanır ve bulanık bir görüş elde eder. Hipermetropun veya yaşın ilerlemesi durumunda kişi yakının haricinde uzak mesafeyi görmektede zorlanır. Bu durumda doktorun uygun gördüğü derecelerde gözlük kullanımına ihtiyaç duyulur. Tedavi edilmemesi durumunda göz tembelliğine neden olur. Özellikle doğuştan ağır hipermetropa sahip olan kişiler hiçbir zaman net bir görüş elde edemezler. Bazı durumlarda doğuştan gelen ileri dereceli hipermetrop tek bir gözde meydana gelir ve tüm ağırlık diğer gözde yoğunlaşır. Bu tip durumlarda ileri dereceli hipermetrop bulunan göz zamanla tembelleşir ve hatta gözde şaşılık söz konusu olabilir. Çocuklarda meydana gelen hipermetrop çok küçük yaşlarda farkedilmemektedir. Çocuk büyüdükçe yakından televizyon izleme, top oynarken topu yakalamakta zorlanma ve dikkat bozukluğu gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Bu konuda ebeveynlerin iyi bir gözlem yapmaları oldukça önemlidir. Aksi halde tedavi edilmeyen hipermetrop okul başarısını olumsuz etkileyerek dikkat eksikliğine ve öğrenme güçlüğüne neden olabilir.

lens-ve-gozluk-kullanimi-.jpg


Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle olarak mutlaka bir doktor muayenesi gerekmektedir. Kişinin hipermetrop derecesi yapılacak muayene ve testler sonucunda belirlenerek bir reçete yazılır. Hipermetrop teşhisinden sonra reçetedeki derecelere göre gözlük temin ederek daha kaliteli bir görüş elde edebilirsiniz. Gözlüğün yanı sıra lens tedavisi de oldukça tercih edilmektedir. Ancak oldukça dikkat ve titizlik gerektiren lens kullanımı, bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için önerilmemektedir.

hipermetrop-nasil-tedavi-edilir.jpg

Uzun süre bilgisayar başında çalışanlara dikkat ederseniz göz kırpma refleksleri oldukça azalmıştır. Normalde daha sık göz kırptıkları gözlemlenen kişilerin bilgisayar başında dikkatlerini yoğunlaştırdıktan dolayı daha az göz kırptıkları görülmüştür. Bu nedenle göz kırpma refleksinin azalması gözün nemlilik oranını azaltarak gözde batma ve yanma hissi oluşturur. Yakın mesafede dikkat gerektiren işlerde çalışan, tozlu ve kirli hava koşullarında çalışanların lens kullanımı önerilmemektedir. Son dönemlerde görme kusurlarının tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri de lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde elde edilen başarının yanı sıra bir süre sonra gözlük numarasına geri dönüş söz konusu olabilmektedir. 

Önerilen İçerik;

 Üveit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
403
202
41
61
41
42
53
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.