Hipermetrop Nedir ve Nasıl Oluşur?

Hipermetrop Nedir ve Nasıl Oluşur?
12.09.201509:46

Miyop ve astigmat gibi görme sorunlarından biri olan hipermetrop, yakını görememe sorunudur. Aşağıda hipermetrop hakkındaki detayları bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 06.08.2022 10:24

Hipermetrop Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Miyop ve astigmat gibi göz kusurlarından biri olan hipermetrop, mercekte kırılan ışınların görme merkezinin arkasına düşmesidir. Kırılan ışınlar gözün arka kısmında odaklanır ve bulanık görmeye neden olur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan hipermetrop, aynı zamanda doğuştan da gelebilir. 

Halk arasında “yakını görememe” olarak nitelendirilen hipermetrop, miyopun tam aksine gözün arka ve ön boyunun gereğinden kısa olmasıdır. Bu durumda gözün arkasına düşen görüntü algılanamayarak bulanık görmeye neden olur.

Özellikle çocuklarda görülen hipermetropta mutlaka gözlük kullanılmalıdır. Aksi halde hipermetrop çocukta içe dönük şaşılığa neden olabilir. Hipermetropun derecesine uygun olarak kullanılan camlar şaşılığı büyük oranda önler.

Hipermetrop Nedir?

hipermetrop-001.jpg

Hipermetrop görme kusuru olan kişilerde mercekte kırılan ışınlar gözün arka tabakasına düşer. Ancak ışınların ağ tabakasının üzerine düşmesi için mercek eğriliğinin artması gerekmektedir. Mercek eğriliğinin bir noktadan sonra eğimini arttıramaması yakını görmede sorun meydana getirir.

Yakındaki nesneleri odaklamakta zorlanan mercek, eğriliğini arttırmaya çalışır. Ancak mercek, belli bir sınıra kadar eğriliğini arttırabilir. Bu nedenle göz kaslarının yorulmasıyla baş ve göz ağrısı gözlemlenir. Hipermetropu miyoptan ayıran faktör yakını görememenin yanı sıra uzak görüşünün de yeterli olmamasıdır.

Genç yaştaki bireyler daha iyi uyum sağlayabilmeleri ve göz kaslarının daha genç olmasından dolayı çoğu kez görme kusurunun farkında olmazlar. Ancak yaşın ilerlemesi durumunda kişi yakını görememenin yanı sıra uzağı görmede de sorunlar yaşar. Kısacası hipermetrop kişiler yakının yanı sıra uzakta da yeterli görüş kalitesini elde edemeyen kişilerdir. 

Hipermetrop kişiler yakın mesafede kaliteli görüş elde edemezler. Ancak derecenin yüksek olması durumunda kişi uzağı görmekte de zorlanır. Hipermetrop sorununda kusur genellikle iki gözde meydana gelir. Ancak bazı durumlarda hipermetropun yalnızca bir gözde oluştuğu da görülebilir. Özellikle hipermetrop olan kişilerin gazeteyi uzakta tutarak okuduklarını gözlemleyebilirsiniz.

Hipermetrop Çeşitleri Nelerdir?

1. Yapısal Hipermetropi

Gözün kırıcılığı nedeniyle meydana gelen hipermetrop.

  1. Gözün ön ve arka uzunluğunun gereğinden kısa olması nedeniyle görüntü tam olarak algılanamaz ve bulanık bir görüş elde edilir. 
  2. Göz normal uzunlukta olmakla birlikte kornea ve merceğin eğrilik yarıçapında azalma nedeniyle meydana gelir. 
  3. Kırıcılık indeksindeki değişkliğe bağlı olarak meydana gelir.

2. Akomodatif Hipermetropi

Gözlerin yakını yeterince görememesi nedeniyle aşırı uyum sağlamasıdır. Göz merceği kırıcılık gücünü değiştirir ve net görüş elde etmeye çalışır. Akomodatif uyum görme refleksini doğrudan etkilediğinden göz bebeğinin ufalması ve çocuklarda gözlerin içe dönmesi gözlemlenebilir.

hipermetrop-003.jpg

Hipermetrop Neden Olur?

 Mercekte kırılan ışınların gözün arka kısmında odaklanması bulanık görüntüye neden olur. hipermetropa neden olan bir diğer faktör ise gözün ön ve arka uzunluklarının normalinden kısa olmasıdır. Bu durumda mercek görüntüyü algılamakta zorlanarak bulanık görmeye neden olur. Hipermetrop kişilerde görme kalitesi yaşla doğru orantılıdır.

Genç hipermetroplar hem uzağı hem de yakını daha iyi görebilirler. Yaşa bağlı olarak uyum sürecinin kuvvetli olması görüntü kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yakında meydana gelen görme kusuru uzakta da etkisini göstermeye başlar. Zamanla yorgunluk ve ağrıya neden olan hipermetrop uygun derecelerdeki gözlük veya lens desteğine ihtiyaç duyar.

hipermetrop-004.jpg

Hipermetrop herkeste doğuştan var olan bir görme kusurudur. Ancak genç yaşlarda göz kaslarının daha kuvvetli olmasıyla birlikte merceğin daha esnek olması uyum sürecini kolaylaştırarak sorunun farkına varılmasını engeller. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte yakını görme kusurunu kaçınılmaz olacaktır.

Her dönem gitgide ilerleyen hipermetrop derecesi zamanla gözlük desteğine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bir görme kusuru olan hipermetropinin oluşmasında genetik faktörlerde etkili bir rol oynayabilir. 

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

hipermetrop-005.jpg

 Hipermetropinin başlıca belirtisi yakını görememedir. Kişi yakındaki nesneleri görmekte zorlanır ve bulanık bir görüş elde eder. Hipermetropun veya yaşın ilerlemesi durumunda kişi yakının haricinde uzak mesafeyi görmekte de zorlanır. Bu durumda doktorun uygun gördüğü derecelerde gözlük kullanımına ihtiyaç duyulur. Tedavi edilmemesi durumunda göz tembelliğine neden olur. 

Özellikle doğuştan ağır hipermetropa sahip olan kişiler hiçbir zaman net bir görüş elde edemezler. Bazı durumlarda doğuştan gelen ileri dereceli hipermetrop tek bir gözde meydana gelir ve tüm ağırlık diğer gözde yoğunlaşır. Bu tip durumlarda ileri dereceli hipermetrop bulunan göz zamanla tembelleşir ve hatta gözde şaşılık söz konusu olabilir. 

Çocuklarda meydana gelen hipermetrop çok küçük yaşlarda fark edilmemektedir. Çocuk büyüdükçe yakından televizyon izleme, top oynarken topu yakalamakta zorlanma ve dikkat bozukluğu gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Bu konuda ebeveynlerin iyi bir gözlem yapmaları oldukça önemlidir. Aksi halde tedavi edilmeyen hipermetrop okul başarısını olumsuz etkileyerek dikkat eksikliğine ve öğrenme güçlüğüne neden olabilir. 

Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?

hipermetrop-006.jpg

Öncelikle olarak mutlaka bir doktor muayenesi gerekmektedir. Kişinin hipermetrop derecesi yapılacak muayene ve testler sonucunda belirlenerek bir reçete yazılır. Hipermetrop teşhisinden sonra reçetedeki derecelere göre gözlük temin ederek daha kaliteli bir görüş elde edebilirsiniz.

Gözlüğün yanı sıra lens tedavisi de oldukça tercih edilmektedir. Ancak oldukça dikkat ve titizlik gerektiren lens kullanımı, bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için önerilmemektedir. Uzun süre bilgisayar başında çalışanlara dikkat ederseniz göz kırpma refleksleri oldukça azalmıştır.

Normalde daha sık göz kırptıkları gözlemlenen kişilerin bilgisayar başında dikkatlerini yoğunlaştırdıktan dolayı daha az göz kırptıkları görülmüştür. Bu nedenle göz kırpma refleksinin azalması gözün nemlilik oranını azaltarak gözde batma ve yanma hissi oluşturur.

Yakın mesafede dikkat gerektiren işlerde çalışan, tozlu ve kirli hava koşullarında çalışanların lens kullanımı önerilmemektedir. Son dönemlerde görme kusurlarının tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri de lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde elde edilen başarının yanı sıra bir süre sonra gözlük numarasına geri dönüş söz konusu olabilmektedir. 


Hipermetrop yakın mı uzak mı?

Miyoplar uzağı göremezsen hipermetrop hastaları aksine yakını net bir şekilde göremez. İkisi de gözdeki kırma kusurundan dolayı ortaya çıkan göz bozukluklarıdır. Hipermetroplar, yakını bulanık, uzağı ise net bir şekilde görürler.

Hipermetrop düzelir mi?

Hipermetropi hastalığının tedavisi gözlük kullanmaktır. Reçete ile verilen gözlükler gözün kırma gücünü artırır. Gözlük camları ışınların retinanın ön yüzeyinde kırılmasını sağlayarak görüş bozuklarını düzeltir.

Hipermetrop gözlük kullanmazsa ne olur?

Gözlük takmak hipermetropinin derecesini düşürmez. Gözlük veya kontakt lens kullanılmazsa hipermetroplar net bir şekilde göremez. Göz ağrısı, baş ağrısı yaşayabilir. Günlük hayatında rahat edemez.

Hipermetrop ne zaman geçer?

Gözü bozuk olmayan normal insanlar 45 yaşa kadar yakın veya uzak gözlüğe ihtiyaç duymazlar. Hipermetroplar ise her yaşta yakın gözlüğüne ihtiyaç duyar. 35 ile 40 yaş civarında yakın gözlüğü takan hipermetroplar 45 yaş sonrasında çok hızlı ilerlemeye başlar.

Hipermetrop gözlük sürekli takılır mı?

Hipermetrop gözlüğünü sürekli takma ihtiyacı yoktur. Yakın mesafe çalışmalarında kullanılan hipermetrop gözlükleri daha sağlıklı olacaktır. Eğer sürekli yakın mesafe işlerle uğraşıyorsanız gözünüzden çıkarmamanızı öneriyoruz.

Hipermetrop göz numarası düşer mi?

Genellikle ergenlik döneminde hipermetroplarda azalma görülürken miyoplarda ise artma gözlemlenir. Gözlük takıp takmamak numaranın artmasını veya azalmasını etkilemez. Hipermetrop hastalığının ergen çağında düşme ihtimali vardır.

Hipermetrop sıfırlanır mı?

Bebeklerde göz kürelerinin büyüyüp gelişmesi hipermetropileri azaltmaya yardımcı olur. Sıfırlanma ihtimali dahi vardır. Bunun sonucunda miyop hastalığı ortaya çıkabilir. İlk birkaç yaşta göz bozukluğu tamamen düzelmez fakat hipermetrop düzelip yerini miyopa bırakabilir.

Hipermetrop en fazla kaç derece olur?

Hipermetropun bazı dereceleri vardır. Bu derece oranlarına göre çeşitlendirme yapılmıştır. Basit hipermetropi 2 dereceden az, orta hipermetropi 2 ile 5 derece, yüksek hipermetropi 5 dereceden yüksektir.

Hipermetrop kaç cm göremez?

Hipermetrop hastaları 40 ile 50 cm'den daha yakına gelince görmede ciddi zorluklar yaşar. Bu yüzden cisimleri gözlerinden uzaklaştırarak görmeye çalışırlar. Gözlük yardımı ile bu sorun ortadan kaldırılabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
437
210
78
68
53
47
640
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.