Hindistan’da Yaşayan Dinler - Hindistan'da Dini Yaşam

Hindistan’da Yaşayan Dinler - Hindistan'da Dini Yaşam
04.08.201514:35

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan, farklı dinlerden birçok insanı bir arada barındırıyor. İşte Hindistan'da yaşayan dinler.

Haber güncelleme tarihi 02.09.2021 15:07

Hindistan'da Dini Yaşam - Hindistan'da Yaşayan Dinler

Ülke nüfusunun 1,3 milyar olduğu Hindistan'da kaç din var olduğu merak ediliyor. Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olarak ikinci sırada yerini alıyor. Evet, oldukça insanı bir arada barındıran Hindistan'da din sayısı oldukça fazla. Hindistan’daki dinler birbirinden farklı ibadet şekillerine sahiptirler. Vakti zamanında Müslümanların kontrolünde olan bu ülke, sonradan İngiliz sömürgesi, şimdilerde ise Hinduların egemenliğindedir. Bu karmaşık yapı sayesinde Hindistan dinleri bu şekilde değişim göstermiştir. Bakıldığı zaman dünya üzerinde farklı renkleri bir arada bulunduran, dinlerin en çeşitli olduğu, birçok dilin konuşulduğu ülkeler sıralamasında ilk sırada gelir. Farklılıklardan dolayı farklı bir yapıya bürünen Hindistan, görülüp gezilmesi gereken çok farklı bir ülkedir. Bu içeriğimizde ise sizler için Hindistan'da kaç din var sorusunu yanıtlayacağız.

Hindistan'da Yaşayan Ana Dinler;

1. Hinduizm

Hindistanda yaşayan dinler

Hindistan'ın dini olarak kabul edilen Hinduizm en yaygın olan inanıştır. Bakıldığı zaman Hinduizm bir dinden ziyade gelenekler ve yaşayış biçimleri ile harmanlaşan bir inanış biçimidir. Tek tanrılı din olmayan Hinduizm’in çoğunluk tarafından inandığı 3 büyük tanrısı vardır. Bunlar; Rama, Şiva ve Vişnu’dur ve bunlar dışında farklı tanrılara olan inançlar da söz konusudur. Tabi tanrılara önem verdikleri kadar uğruna bayramlar düzenledikleri güneş, ay, nehirler, dağlar, maymunlar ve ineklere de oldukça önem veriliyor ve kutsal sayıyorlar.

Hindistan nüfusunun %80 oranında mensup olduğu Hinduizm dini ülkenin en güçlü inancıdır. Bu din dünya genelinde en büyük 3. dini olarak bilinmektedir.

Hindistan'da neden ineklerin kutsal bir hayvan olduğunu öğrenmek için buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

2. İslam

Hindistanda yaşayan dinler

Hindistan’da birçok dinin bir arada yaşanmasından dolayı birbirlerinin inançlarına saygı en üst düzeydedir. Müslümanların ibadetlerinden biri olan kurban Hindistan’da inek yerine başka hayvanları keserek yapılıyor. Hindistan'da ikinci büyük din olarak kabul edilen İslamiyet, Gazeli Mahmud’un Hindistan’a düzenlediği seferlerle gelmiştir Endonezya ve Pakistan’dan sonra en çok Müslüman’ın bulunduğu üçüncü ülkedir. Müslümanlık Hindistan'da Hinduizm'den sonra en yayın din olarak kayıtlara geçilmiştir.

Hindistan'ın %13,5'lik kesimi Müslümandır. Günümüzde şu an İslam tarihinin en büyük 3. topluluğu Hindistan topraklarında yaşamaktadır.

İslam dini hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak ilgili içeriğimize ulaşabilirsiniz.

3. Sihizm / Sihklik

Hindistanda yaşayan dinler

Hindistan tarihinde siyasi ve askeri olarak önemli bir yere sahip olan Sihler, Guru Nanak Dev’in kuruculuğunda 1500’lü yıllarda doğmuştur. Bakıldığı zaman Hinduizm ve İslamiyet’in ortak bir paydası olduğu düşünülse de bu dine sahip olanlar Hinduizm ve Müslümanlığı reddederek öğretilerin direkt tanrı tarafından geldiğini savunurlar. 5 kötülüğün olduğunu savunurlar; Ego, şehvet, öfke, hırs ve maddi bağlılık. Tanrının bir insan olduğunu düşünmezler ancak herkesin tanrının oğlu olduğunu düşünürler. Bu dine mensup olanları ayırmak oldukça kolaydır. Hiç kesilmemiş saçları ve sakallarıyla ve sakin kıyafetleriyle kolaylıkla kendilerini belli ederler. Çok boş konuşmanın yasak olması nedeniyle sessiz ve sakin, derin insanlar olarak görülürler.

Hindistan'da yaşayan insanların %1,9'u Sihizm dinine inanmaktadır. Bu insanlar dış görünümleri sebebiyle toplum içerisinde kolayca fark edilebilir.

4. Hristiyanlık

Hindistanda yaşayan dinler

Hindistan’da Hristiyan dinine inanan insanlar buraya Hz. İsa’nın inancını yaymak için gönderdiği 12 kişiden biri olan Thomas’ın geldiğini inanılır. Bunun yanında bazı kişiler Bartholomeo olduğunu düşünse de kitaplara göre 1544’de Francis Xavier ile Hindistan üzerinde Hristiyanlık dini yayılmaya başlamıştır. Günümüzde ise ülkede sayısız birçok Hristiyan mezhebi bulunmaktadır.

Nüfusun sadece %2,3'lik kısmının inandığı ve Hindistan'daki dini inanışlardan biri olan Hristiyanlık ülkenin en yaygın 3. dini konumunda yer alıyor.

Hristiyanlık dinin doğuşunu ve gelişimini en iyi şekilde öğrenmek için buraya tıklayarak makalemize gidebilirsiniz.

5. Budizm

Hindistanda yaşayan dinler

Hinduizm’in bir kolu olan Budizm, Asya’nın çoğu ülkesine yayılmıştır. Hinduizm’in değer yargılarına benzer olan bu inancın iki temel kuralı vardır; hiçbir şey tesadüf olmadığı, her şeyin doğanın gücünün yanında bir karma oluşu ve devamsızlık ilkesidir. Devamsızlık ilkesine göre bazı dönüşümler diğerlerinden çok daha uzun sürse de her şey sonsuz bir döngü içinde değişime tabidir.

Hindistan'da en az yaygın olan Budizm dini, ülkede %0,7 oranında yayılmayı başarmıştır. Bu dine inanan insanların giydikleri turuncu renkli kıyafetler kendilerini fazlasıyla belli ediyor.

Hindistan hakkında daha çok detaylı bilgiye erişmek için buraya tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
848
104
27
92
382
1019
74
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.