Hıçkırık Niçin Olur? Hıçkırık Geçirme Yolları

Hıçkırık Niçin Olur? Hıçkırık Geçirme Yolları
25.05.201509:14

Diyafram kasının aniden ve istemsiz gelen kasılmalar sonucunda ortaya çıkan hıçkırık, insanların canını sıkan bir durum. Hıçkırığın neden olduğunu ve nasıl geçirilebileceğini sizler için araştırdık. Hadi hep birlikte bunlara bir göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 28.03.2021 15:10

Hıçkırık Neden Olur?

Akciğerlerimiz kaburgalarımızın içinde birer torba gibidirler. Nefes aldığımızda bu torbalar içerlerine alabildikleri kadar hava alarak şişerler. Göğsümüzü karnımızdan ayıran ve akciğerlerimizin altına bitişik büyük bir kas olan diyafram, büzüşerek ciğerlerimizin genişlemesini sağlar ve nefes almamıza yardımcı olmaktadır.


1. Süratli Yemek Yenildiğinde

Yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir miktar da hava alınır. Hıçkırık, yiyeceğin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için sistemin gösterdiği bir tepkidir. Diyafram süratle büzüşerek, çok ani ve hızlı nefes almamızı sağlar. Bu arada boğazımızın üst tarafında, ses tellerimizin bulunduğu kısımda bir kapanma olur ve buradan geçen hava bir an bloke edilir. Bu da 'hıck' şeklinde bir sesin çıkmasına neden olur.


2. Midedeki Bir Olayla Diyaframın İlişkisi

Bu iki organdaki sinirlerin birbirine çok yakın hatta iç içe geçmiş olmalarındandır. Bu nedenle en çok yemekten sonra hıçkırırız. Sindirim işlemi bittikten sonra hıçkırık olmaz. Hıçkırığı önlemek için çok çeşitli öneriler vardır.


3. Çok Gülündüğünde 

Çok güldüğümüz sırada içimize ani olarak hava çekmemiz nedeniyle hava çok hızlı bir şekilde gırtlak kapağına doğru ilerler ve diyaframla ilgili sinirleri uyarır. Böylece hıçkırık başlar. Bu tarz hıçkırıklar genellikle kısa süreli olmaktadır.


4. Yoğun Strese Girildiğinde

Yoğun stresli dönemlerinizde hıçkırıkla başınız derde girebilir. Kaygı ve stres genellikle diyaframı uyaran hormonların salınmasına neden olmaktadır. Bu da diyaframdaki kasılmaları tetikleyerek hıçkırığa neden olur.


5. Biber Yemek

Çok miktarda biber yemek gibi kimyasal yanmaların, enfeksiyonların ve ülser gibi hastalıkların da hıçkırığı meydana getirebilecekleri ileri sürülüyor. Hıçkırık süresince bir şey yememekte ve içmemekte fayda vardır, çünkü bu sırada tekrar fazla hava alınabilir.


Hıçkırık Nasıl Geçer?

Sizler için araştırmış olduğumuz hıçkırık geçirme yöntemleri.

 1. Baş aşağı durmaya çalışın.
 2. Nefesinizi tutabildiğiniz kadar tutun.
 3. Dilinizi dışarı çıkartın.
 4. Yavaş yavaş su için. Buzlu suyun daha etkili olduğu söyleniyor.
 5. Kollarınızı yukarıda tutun.
 6. İleride bir noktaya bakarak derin nefes alın.
 7. Nefesi tutarak üç kere yutkunun.
 8. Nane yutun.
 9. Parmağı kulağa bastırarak su için.
 10. Hıçkırığa yakalanan birini korkutun.
 11. Karanfil çiğneyin.
 12. Kese kağıdı soluyun.

Bunlara Dikkat Edin!

 • Genellikle bu önlemlerin alınmasına gerek yoktur. Hıçkırıklar yaklaşık 5 saniyede bir olur ve genellikle bir dakikadan fazla sürmez. Siz önlemlerle uğraşırken, hıçkırık zaten kendi kendine kesilir. Hıçkırığı kesmek için kabul edilen genel görüş, hiçbir önlemin hıçkırığı kesmediğidir. Ancak aylarca süren istisnai durumlarda, muhakkak tıbbi müdahale gerekir, hatta bu durumlarda sinirler üzerinde operasyon yapılması bile gündeme gelebilir.
 • Hıçkırığı önlemek için, yavaş yemek yiyin, yemek yerken karbonatlı içecek içmeyin, çok miktarda yemeyin, yemeğe konsantre olmak gerekmektedir. Bunlara dikkat ederseniz, hıçkırık da o kadar azalacaktır.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
56
7
6
3
4
7
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.