Hemofili Nedir ve Belirtileri ve Tedavisi

Hemofili Nedir ve Belirtileri ve Tedavisi
25.12.201516:55

Hemofili hastalığı genellikle erkeklerde görülen bir hastalıktır. Kadınlarda ise taşıyıcı olarak görülmektedir. Peki ya hemofili hastalığı hangi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir?

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 16:08

Hemofili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hemofili pıhtılaşma eksikliği olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık halk arasında kanama hastalığı olarak bilinmektedir. Kanın normal zaman içinde pıhtılaşmaması durumu hemofilidir. Bu hastalık erkeklere özgü bir hastalıktır. Bir çeşit kan hastalığı olan hemofili, en çok erkeklerde görülmektedir. Hemofili genetik bir hastalıktır. Ailesel nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kanın pıhtılaşmasında etkisi olan elemanlardan bazılarının eksik olması sebebiyle oluşmaktadır. Hemofili bir yaralanma sonrasında kanın pıhtılaşmaması ya da yavaş pıhtılaşması olarak görülmektedir. Kadınlar en çok taşıyıcı olarak görülür, en sık bu hastalığı yaşayanlar erkeklerdir. Bir kadının hemofili olması için bu geni hem anne hem de babadan alması gerekmektedir.

hemofili-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-001.jpg

Hemofili hastalığı olan kız çocukları ergenlik dönemi sonrasında yaşamada güçlük geçmektedirler. Hemofili hastalığı sonradan da meydana gelmektedir. Kanın pıhtılaşması, kandaki fibrojenin fibrine dönmesi ile oluşur. Kanın pıhtılaşması, günlük hayatta çeşitli yaralanmalar ve kazalarla karşılaşan insan için çok önemli bir durumdur.

hemofili-hakkinda.jpg


Hemofili Belirtileri Nelerdir?

Bebeklik Döneminde

Ağır tip hastalarda emekleme döneminde morarmalar, eklem yerlerinde şişmeler, diş çıkarma dönemlerinde diş eti kanamaları, burun kanamaları olur. Yaralanma ve travmalar kanamalara neden olabilir.

Çocukluk Döneminde

Ayak bileği, diz, dirsek eklemlerinde veya çevresindeki kaslarda kanamalar görülür. 

  • Ayak bileğinde kanama
  • Dirseklerde kanama
  • Dizlerde kanama
  • Eklem çevresinde bulunan kaslar kanama

hemofili-belirtileri.jpg

Yetişkin Dönemde

Kalça, omuz ekleminde ve tüm vücutta kanamalar ve ağrı şikayetleri görülür. Hastalar tedavi edilmez ya da tedavide geç kalınır ise baş boyun ve karın içine hayati kanamalar olabilir. 

  • Baş bölgesinde kanama
  • Boyunda kanama
  • Karın içinde kanama
  • Tüm vücutta kanama

Hemofili Nedenleri

Hemofili hastalığını nedeni kanın pıhtılaşmamasını sağlayan etkenlerin eksik olmasıdır. Hemofili hastalığı iki çeşit şekilde görülmektedir. Hemofili A Hemofili B olarak adlandırılmaktadır. Bu adlandırma kandaki eksik protein belirlemektedirHemofili A faktör 8 proteini eksiktir. Hemofili A daha fazla görülür. Hemofili hastalarının % 80’i bu grupta görülmektedir. Bu faktör 8 proteinin kanda bulunması gereken miktarın yarısının altına düştüğünde Hemofili oluşur. Ne kadar az ise hastalık o kadar şiddetlenmektedir.

hemofili-nedenleri.jpg


Hemofili Tedavisi

Hemofili hastalığını tedavisi uzun yıllar hatta ömür boyu sürmektedir. Hemofili hastalığına neden olan ve eksik olan faktörler yani proteinler enjeksiyon yardımı ile yerine konulmaktadır. Bu yöntem sayesinde hasta da kanama olduğunda kanın pıhtılaşması sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi kalıcı bir yöntem değildir. Bu nedenle sürekli ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Hastaya uygulanan bu tedavi yöntemi belli bir süre geçtikten sonra etkisini yitirecek ve eski seviyesine inecektir. Bu tedavinin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Tedavinin yanı sıra hemofili hastası olan kişiler doktorlarının önereceği şekilde egzersiz ve spor yapmalıdır. 

hemofili-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-002.jpg

Önerilen İçerik;

 Lösemi Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
33
0
2
32
0
20
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.